2049. GODINA KAO PREKRETNICA - Veliki partner Srbije zacrtao da će do tada imati toliko naoružanja da će držati ceo svet u šakama, a ovo bi mogle biti posledice
Kineska strategija i potencijalne posledice po region Balkana bile su teme emisije "Usijanje" na Kurir televiziji.
Narastajuće tenzije između Kine i Zapada, ambicije Pekinga do 2049. godine i trka u naoružanju, bile su u fokusu emisije "Usijanje" na Kurir televiziji. Gosti emisije Ljuban Karan, potpukovnik Kontraobaveštajne službe u penziji, Emil Zoronjić, doktorant Fakulteta političkih nauka i Srbislav Filipović, politički analitičar, analizirali su globalne bezbednosne trendove, kinesku strategiju i potencijalne posledice za region Balkana.
Emil Zoronjić istakao je da Kina već više od dve decenije sprovodi strategiju koja ima za cilj da postane dominantna svetska sila do 2049. godine:
- Postoji ta strateška vizija Kina 2049. kao dominantna supersila, u ekonomskom, diplomatskom, političkom i vojnom smislu. I to pokušavaju da sprovedu u delo već aktivno prethodnih 20 godina - rekao je Zoronjić.
Govoreći o eventualnom sukobu sa Tajvanom, dodao je da bi Kina pre pokušala ekonomski da ovlada tim prostorom:
- Mislim da će pokušati da problem sa Tajvanom reše mirnim putem, kao što su to već uradili sa Hongkongom i Makaom.
Ljuban Karan je naglasio da se Kina strateški ponaša drugačije od zapadnih sila:
- Kina ide na partnerske dogovore, ne postavlja uslove kao EU ili SAD. Zato države rado prihvataju saradnju sa Kinom.
Filipović je govorio o tehnološkom napretku Kine:
- To što sam video u Kini liči na 31. vek, a ne na 21. vek. To je nešto što ne vidimo u zapadnim medijima. Njihova automobilska industrija, mornarica, broj brodova, to su sve pokazatelji koliku snagu Kina već ima.
O saradnji Kine i Rusije, Filipović je rekao:
- Kina je već tokom Hladnog rata koristila sovjetsko naoružanje, a sada samo prekopiraju modele, prekopiraće i najnoviji tenk. I sve to bude još jeftinije.
Ljuban Karan se osvrnuo na američko-kinesku trku u naoružanju:
- Rusija je napravila hipersonične rakete koje su nezaustavljive za postojeće PVO sisteme. Kina se naoružava jer zna da kao supersila mora da ima moć odvraćanja. Njihov budžet možda izgleda manji, ali oni za manje novca naprave više nego Amerika.
Karan je naglasio i novu fazu trke u naoružanju, vezanu za veštačku inteligenciju:
- Danas više nije bitan samo kvalitet oružja, bitna je integracija veštačke inteligencije. Dronovi bez posade, vođeni algoritmima, zamenjuju ljude u borbi.
Govoreći o globalnim odnosima, Emil Zoronjić je ocenio da je Balkan i dalje strateški važan:
- Na mikro primeru Srbije možemo da vidimo kako izgleda nadmetanje Kine, Rusije, SAD i EU. To je dobro, dok god je to borba u investicijama. Ali moramo paziti da ne postanemo nova Ukrajina.
Osvrnuo se i na evropske integracije Srbije:
- Zemlje EU sarađuju sa Kinom, Nemačka, Mađarska, a i kod nas ta saradnja ne znači nužno odustajanje od evropskog puta. Važno je da postupamo pametno i ne dozvolimo da nas uvuku u tuđe sukobe.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
VUČIĆ SA DIREKTOROM MAĐARSKE POLICIJE: Poslao najsrdačnije pozdrave mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, iskrenom prijatelju Srbije (FOTO)