Slušaj vest

Desetine grčkih vatrogasaca e ceo dan bore da savladaju šumski požar koji je buknuo u gustoj šumi blizu sela na severoistoku Atine, zbog čega su vlasti naredile evakuaciju.

Uz pomoć 17 aviona i 30 vatrogasnih vozila, 120 vatrogasaca raspoređeno je u selo Ano Souli, na oko 40 kilometara od Atine. Stanovnici sela i obližnjeg grada Maraton su dobili naređenje da napuste svoje domove.

Smeštena na južnom, najtoplijem delu Evrope, Grčka je poslednjih godina osetila ekonomske i ekološke posledice čestih šumskih požara i poplava, za koje naučnici kažu da su pogoršane zbog brzih klimatskih promena.

Država je potrošila stotine miliona evra na naknade domaćinstvima i poljoprivrednicima za štetu nastalu usled ekstremnih vremenskih uslova, kao i na nabavku nove i moderne opreme za gašenje požara, jer je sve teže obuzdati požare usled rastućih letnjih temperatura.

Grčka je ove godine zaposlila rekordan broj vatrogasaca u pripremi za tešku sezonu požara.

Jedan od najvećih šumskih požara u Evropi u 2023. godini goreo je nedeljama na severu Grčke, usmrtivši najmanje 20 ljudi. Prošle godine, razorni požar se spustio sa planine do naseljenih delova na rubu Atine, primoravajući stanovnike na bekstvo.

(Kurir.rs/Reuters/Preneo: V.M.)