Slušaj vest

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je jutros da je razočaran telefonskim razgovorom s Vladimirom Putinom, jer se ne čini da ruski predsednik želi da zaustavi rat protiv Ukrajine, i dodao da će danas razgovarati s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.

Američki pokušaji da se diplomatskim putem okonča ruski rat u Ukrajini uglavnom su zapali u ćorsokak, a Tramp se suočava sa sve većim pritiskom, uključujući i od nekih republikanaca, da pojača pritisak na Putina kako bi započeo ozbiljne pregovore.

Nakon jučerašnjeg razgovora s Putinom, Tramp planira danas razgovor sa Zelenskim, rekao je novinarima po povratku u Vašington sa putovanja u Ajovu.

Donald Tramp i Volodimir Zelenski, predsednici SAD i Ukrajine, na samitu NATO u Hagu Foto: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

- Veoma sam razočaran razgovorom koji sam danas vodio s predsednikom Putinom, veoma sam razočaran. Samo kažem da ne mislim da želi da stane i to je loše - rekao je Tramp.

Dvojica lidera nisu razgovarala o nedavnom prekidu u nekim američkim isporukama oružja Kijevu tokom skoro jednosatnog razgovora, pokazao je sažetak koji je dao Putinov pomoćnik Jurij Ušakov.

Nekoliko sati nakon završetka razgovora, ruski napad dronovima izazvao je požar u stambenoj zgradi u severnom predgrađu Kijeva, rekli su ukrajinski zvaničnici, što ukazuje na to da nema promena u ruskom pristupu ratu.

U samom Kijevu, svedoci Rojtersa izvestili su o eksplozijama i neprekidnoj vatri iz mitraljeza dok su se protivvazdušne snage borile protiv dronova iznad glavnog grada, a u ruskom granatiranju na istoku zemlje poginulo je petoro ljudi.

- Uopšte nisam postigao nikakav napredak s njim - rekao je Tramp juče novinarima.

Zelenski je ranije tokom dana rekao novinarima u Danskoj da se nada da će već u petak razgovarati s Trampom o pauzi u isporukama oružja, koja je prvi put objavljena ove nedelje.

Obraćajući se novinarima pre puta u Ajovu, Tramp je rekao da "nismo" potpuno obustavili isporuke oružja, ali je okrivio svog prethodnika Džoa Bajdena za slanje tolikih količina oružja, čime se, prema njegovim rečima, ugrožava američka odbrana.

- Dajemo oružje, dali smo toliko oružja. Ali i dalje dajemo - rekao je Tramp, pa dodao: "Saradjujemo s njima i pokušavamo da im pomognemo, ali nismo potpuno prestali. Znate, Bajden je ispraznio celu našu zemlju dajući im oružje, a mi moramo da obezbedimo da imamo dovoljno za sebe."

Diplomatska rasprava dešava se u trenutku kada su niske zalihe navele SAD da privremeno zaustave isporuke određenog ključnog oružja Ukrajini, rekli su izvori za Rojters, baš dok se zemlja suočava s ruskom letnjom ofanzivom i sve učestalijim napadima na civilne ciljeve.

Ruski predsednik Vladimir Putin i portparol Kremlja Dmitrij Peskov Foto: GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL/SPUTNIK POOL, YURI KOCHETKOV/EPA, Grigory Sysoyev/Pool Sputnik Kremlin

Putin je, sa svoje strane, i dalje tvrdio da će obustaviti invaziju samo ako se reše "korenski uzroci" sukoba, misleći pre svega na pitanje širenja NATO-a i zapadnu podršku Ukrajini, uključujući odbacivanje bilo kakve ideje o njenom članstvu u Alijansi.

Ruski lideri takođe teže većoj kontroli nad političkim odlukama koje se donose u Kijevu i drugim istočnoevropskim prestonicama, navode NATO zvaničnici.

Pauza u američkim isporukama iznenadila je Ukrajinu i izazvala konfuziju u vezi s Trampovim trenutnim stavom prema sukobu, posebno nakon što je prošle nedelje najavio da bi mogao obezbediti sistem Patriot za Kijev.

Ukrajinski zvaničnici su u sredu pozvali američkog otpravnika poslova u Kijevu kako bi istakli važnost američke vojne pomoći i upozorili da bi pauza u isporukama oslabila ukrajinsku sposobnost da se brani od Rusije.

Tramp na samitu NATO Foto: Kurir

Prema izveštaju Rojtersa, potez Pentagona podrazumeva smanjenje isporuka protivraketnih sistema Patriot, na koje se Ukrajina oslanja u uništavanju brzih balističkih raketa.

Ušakov je rekao da je Rusija otvorena za nastavak dijaloga sa SAD, ali da mirovni pregovori moraju da se vode direktno između Moskve i Kijeva.

Ova izjava dolazi usred naznaka da Moskva pokušava da izbegne trostrani format potencijalnih mirovnih pregovora. Prema rečima ukrajinskih zvaničnika, tokom sastanka u Istanbulu početkom juna, Rusi su zatražili od američkih diplomata da napuste prostoriju.

Tramp i Putin nisu razgovarali o eventualnom sastanku, dodao je Ušakov.

(Kurir.rs/Reuters/Preneo: V.M.)