IZ IRANA OZBILJNO ZAPREĆENO BAHREINU! Pezeškijan: Nikome se ne klanjamo, osim Alahu! Oglasio se i Tramp
Američki avion je otvorio vatru na dva naftna tankera koja su plovila prema Iranu. CIA upozorava da Iran može da izdrži američku pomorsku blokadu do kraja leta.
Vašington je uveo sankcije kineskim kompanijama koje pomažu Iranu, a u izraelskim napadima na jugu Libana poginulo je 10 ljudi. Tamo se nastavlja sukob između izraelske vojske i Hezbolaha uprkos dogovorenom primirju.
U raketnim napadima i udarima dronova na Ujedinjene Arapske Emirate, ranjene su tri osobe.
U međuvremenu, Vašington uskoro očekuje odgovor Irana na predloženi sporazum o postizanju mira.
Izraelski napadi na jug Libana: Najmanje četvoro mrtvih, raste broj žrtava
Izraelske snage ubile su najmanje četiri osobe u seriji napada širom južnog Libana.
Libanska Nacionalna novinska agencija izvestila je o pogibiji jedne osobe nakon što je izraelska bespilotna letelica ispalila vođeni projektil na motocikl u blizini prodavnica na putu Tul–Duir. U isto vreme, izraelski ratni avioni izveli su dva vazdušna udara duž reke Zavtar.
U Nabatiji je, prema izveštajima, u vazdušnom napadu na zgradu u naselju Al Bajad poginulo troje mladića.
Ovim je broj ljudi koje je Izrael danas ubio porastao na najmanje 23, javlja Al Džazira.
Tramp rekao francuskoj novinarki da očekuje odgovor Irana "vrlo brzo"
Predsednik Tramp izjavio je u subotu francuskoj novinarki da "očekuje da će se vrlo brzo čuti" sa Irancima u vezi sa najnovijim mirovnim planom SAD.
Predsednik je telefonom razgovarao sa Margo Adad, novinarkom francuske televizije LSI, i rekao da Iranci i dalje "veoma mnogo" žele da završe trajni mirovni sporazum.
Iako je Tramp rekao da odgovor očekuje uskoro, on je takođe u petak uveče izjavio da ga očekuje te iste noći.
"Navodno ćemo dobiti pismo (od Irana) večeras, pa ćemo videti kako će to proći", rekao je Tramp medijima na svom golf terenu u Virdžiniji.
Na pitanje da li misli da Iran namerno odugovlači proces, Tramp je rekao:
"Ne znam. Saznaćemo dovoljno brzo."
Pezeškijan: Nikome se ne klanjamo osim Alahu
Iranski predsednik Masud Pezeškijan objavio je na Iksu deo iz Kurana.
"Kaži: O sledbenici Knjige, dođite da se okupimo oko reči koja je zajednička i nama i vama: da se nikome osim Alahu ne klanjamo, da mu nikoga ne pridružujemo i da jedni druge, pored Alaha, gospodarima ne smatramo!"
CENTCOM kaže da se pomorska blokada protiv Irana nastavlja, 58 plovila preusmereno
Pomorska blokada SAD protiv Irana se nastavlja, saopštila je vojska te zemlje, tvrdeći da su snage preusmerile 58 komercijalnih plovila i onesposobile četiri od 13. aprila kako bi sprečile brodove da uđu u iranske luke ili ih napuste, saopštio je američki CENTCOM.
Blokada, koja je prvi put najavljena početkom aprila, deo je napora SAD da izvrše pritisak na Iran kako bi postigao mirovni sporazum i uključio se u pregovore o svom nuklearnom programu, usred tekućeg američko-izraelskog rata protiv te zemlje.
Iz Irana poslato upozorenje Bahreinu: Usklađivanje sa Vašingtonom rezultiraće teškim posledicama
Visoki iranski zvaničnik uputio je oštro upozorenje regionalnim susedima, konkretno Bahreinu, zbog njihove podrške rezoluciji koju podržavaju SAD u vezi sa Ormuskim moreuzom.
Ebrahim Azizi, predsednik odbora za nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku u iranskom parlamentu, upozorio je da će usklađivanje sa Vašingtonom rezultirati "teškim posledicama".
U objavi na mreži X, Azizi je direktno naciljao ovu ostrvsku državu:
"Upozoravamo vlade, uključujući mikrodržave poput Bahreina, da će priklanjanje rezoluciji koju podržavaju SAD doneti teške posledice. Ne zatvarajte sebi zauvek vrata Ormuskog morezuza".
Pentagon objavio snimak kako američke snage pogađaju iranske tankere
Pentagon je objavio snimak koji prikazuje kako američke snage onesposobljavaju još dva iranska naftna tankera u Ormuskom moreuzu, nakon što su navodno pokušali da prekrše mere blokade.
Prema navodima CENTCOM, američki mornarički avioni "F/A-18 Super hornet" pogodili su plovila preciznom municijom, ciljajući njihove dimnjake i onesposobljavajući brodove pre nego što su uspeli da stignu do iranskih luka. Još jedan iranski tanker, "M/T Hasna", takođe je onesposobljen ranije ove nedelje u Omanskom zalivu.
SAD i dalje čekaju iranski odgovor na mirovni predlog - uprkos tvrdnjama da će uskoro stići
SAD još uvek čekaju odgovor Irana na svoj predlog za okončanje sukoba.
Ovo je uprkos tome što su predsednik SAD Donald Tramp i američki državni sekretar Marko Rubio kasno juče rekli da to uskoro očekuju.
Američki predsednik je rekao da očekuje uskoro odgovor Teherana, usred najnovijih posredovanih razgovora između njih dvojice.
Slično tome, Rubio je u petak rekao da bi Vašington „trebalo danas nešto da zna“, dodajući: "Očekujemo njihov odgovor".
Dan kasnije, još uvek nema znakova kretanja iz Irana.
Predlog bi formalno okončao rat pre nego što se održe razgovori o spornijim pitanjima, poput iranskog nuklearnog programa.
Diplomatski razgovori do sada uglavnom nisu ispunili svoje zamišljene ciljeve, uključujući i direktne razgovore uz posredovanje Pakistana.
"Iran smatra da o nuklearnom pitanju treba razgovarati na kraju"
Reporter "Al Džazire" iz Teherana javlja da plan od 14 tačaka jasno ukazuje na razmišljanje i strategiju Irana u cilju okončanja ovog rata.
Iran navodi da je prva faza fokusirana na završetak rata na svim frontovima, a posebno kada je reč o južnom Libanu i Hezbolahu. Bilo kakav napredak u pregovorima Iran povezuje sa Hezbolahom i njegovim saveznicima u regionu.
Ovo je u skladu sa onim što je viđeno tokom poslednjeg prekida vatre. Iran nije preduzeo dalje korake u Islamabadu sve dok nije uspostavljen prekid vatre između Izraela i Libana.
Druga ključna tačka je nova realnost u Ormuskom moreuzu. Iran tvrdi da sada postoji nova jednačina – on ima punu kontrolu nad ovom strateškom tačkom, ali je spreman da ublaži tu kontrolu u zamenu za to da Sjedinjene Američke Države ukinu blokadu.
Iran takođe zahteva garancije da se ova situacija neće ponoviti i da se rat neće nastaviti. Tek nakon što se ova pitanja reše, Iran navodi da može krenuti dalje sa najsloženijom tačkom sporenja, nuklearnim dosijeom i svim njegovim detaljima.
Izraelska vojska dronovima gađala oca i ćerku, a onda ih dokrajčili i ubili
Otac i ćerka navodno su poginuli u seriji izraelskih napada dronovima u blizini grada Nabatije na jugu Libana, javila je nacionalna novinska agencija NNA. Pozivajući se na saopštenje ministarstva zdravlja, NNA navodi sledeći tok događaja:
- Izrael je prvo izveo napad dronom na motocikl na kojem su se nalazili sirijski državljanin i njegova 12-godišnja ćerka.
- U drugom udaru, otac je poginuo na licu mesta.
- Nakon što se dete udaljilo oko 100 metara, dron je ponovo pogodio područje i devojčica je teško ranjena.
- Kasnije je preminula od zadobijenih povreda u bolnici.
Incident se, prema navodima, dogodio u oblasti blizu Nabatijeha u južnom Libanu.
Britanski razarač ide prema Bliskom istoku
Britanski razarač HMS Dragon premešta se iz istočnog Mediterana ka Bliskom istoku zbog moguće uloge u budućoj multinacionalnoj misiji u Ormuskom moreuzu.
Britansko ministarstvo odbrane saopštilo je da će brod time, ukoliko bude potrebno, moći odmah da učestvuje u budućoj odbrambenoj misiji zaštite slobode plovidbe kroz taj pomorski prolaz.
Dodali su da bi svaka takva operacija bila isključivo odbrambenog karaktera i usmerena na vraćanje poverenja komercijalnom pomorskom saobraćaju.
Potpuni prekid interneta u Iranu ušao u 11. nedelju
Gotovo potpuni prekid pristupa internetu koji su uvele iranske vlasti ušao je u 11. nedelju, objavila je organizacija za praćenje internet ograničenja NetBlocks.
- Ta mera cenzure predstavlja neviđenu prepreku znanju, informacijama i komunikaciji za Irance koji pokušavaju normalno da žive svakodnevni život - objavila je organizacija na Iksu.
Iran: Traga se za šest osoba nakon američkog napada
Šest osoba vodi se kao nestalo nakon onoga što su iranski zvaničnici opisali kao američki napad na "iranske ribarske i teretne brodove" u Persijskom zalivu.
Navodi se da su napadi američkih ratnih aviona izvedeni u blizini omanske luke Kasab, na južnoj strani Ormuskog moreuza. Dodaje se da je nekoliko ljudi prevezeno u bolnicu u Kasabu.
Američka vojska saopštila je juče da je otvorila vatru na dva tankera pod iranskom zastavom koja su pokušala da zaobiđu američku blokadu, pa ih onesposobila dok su pokušavali da uplove u iransku luku u Omanskom zalivu.
Američka centralna komanda navela je da je borbeni avion američke mornarice F/A-18 Super Hornet sa nosača aviona USS Džordž Buš onesposobio oba tankera nakon što je preciznim projektilima pogodio njihove dimnjake, čime je sprečio „neposlušne brodove“ da uđu u Iran. Reč je o tankerima M/T Sea Star III i M/T Sevda.
Onesposobljavanje dva tankera usledilo je nakon što su SAD u četvrtak izvele napade na nekoliko iranskih ciljeva. Američka Centralna komanda navela je da su napadi odgovor na iranske akcije protiv američkih ratnih brodova u Ormuskom moreuzu.
Prema podacima servisa za praćenje pomorskog saobraćaja, kroz Ormuski moreuz trenutno prolazi veoma malo brodova, jer i Iran i Sjedinjene Američke Države sprovode blokade u tom području ili njegovoj blizini.
SAD i Iran nisu bliži okončanju rata, sukobi u Zalivu se ne stišavaju
Dogovor o kraju rata između SAD i Irana danas ne deluje bliže nakon sukoba dve strane u Zalivu uprkos krhkom primirju, dok je analiza američkih obaveštajnih službi zaključila da Teheran može da izdrži pomorsku blokadu mesecima, prenosi Rojters.
Poslednjih dana došlo je do najvećih zaoštravanja sukoba oko Ormuskog moreuza, a Ujedinjeni Arapski Emirati su juče ponovo bili na meti napada.
Iranska novinska agencija Fars javila je da je bilo sporadičnih sukoba između iranskih snaga i američkih brodova u Ormuskom moreuzu.
Agencija Tasnim je potom, pozivajući se na iranski vojni izvor, javila da se situacija smirila, ali je upozorila da su mogući novi sukobi.
Vašington čeka odgovor Teherana na predlog SAD kojim bi se formalno okončao rat pre razgovora o spornijim pitanjima, uključujući iranski nuklearni program.
SAD su prošlog meseca uvele blokadu iranskim brodovima.
Međutim, procena američke Centralne obaveštajne agencije CIA je pokazala da Iran naredna četiri meseca neće trpeti ozbiljan ekonomski pritisak zbog blokade iranskih luka.
Kamala Haris opsovala sočno: "Rat sa Iranom je bullshit"
Bivša potpredsednica SAD, Kamala Haris oštro je kritikovala rat sa Iranom, nazvavši ga „potpunom glupošću“ tokom događaja Demokratske stranke u Las Vegasu.
- Kada pogledate ovaj rat u Iranu, koji američki narod ne želi, koji nije odobrio Kongres... nije trebalo da bude pokrenut... sve je to potpuna glupost - rekla je ona.
Haris, koja je izgubila od Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD 2024. godine, zastala je pre nego što je opsovala, a zatim se nasmejala i rekla publici: "Vi ste me naterali na to!"
Nastavila je da govori o troškovima sukoba i njegovom uticaju na inflaciju u Sjedinjenim Državama.
Američki obaveštajci: Iranski vrhovni vođa ima ključnu ulogu u oblikovanju ratne strategije
Američke obaveštajne službe procenjuju da novi iranski vrhovni vođa ima ključnu ulogu u oblikovanju ratne strategije zajedno sa visokim iranskim zvaničnicima, tvrdi više izvora upoznatih sa obaveštajnim podacima.
Modžtaba Hamnei se nije pojavljivao u javnosti otkako je teško ranjen u napadu u kojem su na početku rata ubijeni njegov otac i nekoliko najviših iranskih vojnih komandanata, što je pokrenulo spekulacije o njegovom zdravstvenom stanju i ulozi u iranskom rukovodstvu.
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa i dalje pokušava da postigne diplomatski kraj sukoba dok primirje traje već više od mesec dana.
Istovremeno, američke obaveštajne procene navodno pokazuju da se Iran još uvek oporavlja od američke kampanje bombardovanja, koja je ostavila netaknutim značajan deo iranskih vojnih kapaciteta, kao i sposobnost zemlje da izdrži američku blokadu mesecima, tvrde izvori.
Modžtaba Hamnei je, prema tim navodima, proglašen novim vrhovnim vođom Irana nekoliko dana nakon napada u kojem je ranjen, nasledivši svog oca. Međutim, američka obaveštajna zajednica do danas nije uspela da vizuelno potvrdi njegovo kretanje, navode izvori.
Dodatna neizvesnost proizlazi iz toga što Hamnei ne koristi elektronske uređaje za komunikaciju, već kontaktira isključivo lično ili preko kurira, navodi jedan od izvora.
U Bahreinu hapšenja ljudi povezanih s IRGC
Bahreinsko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je da je uhapsilo 41 osobu za koje tvrdi da su povezane s iranskom Revolucionarnom gardom, javlja državna novinska agencija.
Tokom američko-izraelskog rata protiv Irana, IRGC je izvela desetine raketnih udara i napada dronovima na Bahrein.
Podsetimo, Bahreinom vlada sunitska kraljevska porodica, ali najveći deo stanovništva čine muslimani šiiti, koji su, iako Arapi, u verskom pogledu mnogo bliži šiitskom Iranu nego svojoj sunitskoj kraljevskoj porodici.
71. dan rata - šta sve treba da znamo?
Iran čeka odgovor Sjedinjenih Američkih Država oko predloga za mir. Američka strana očekuje odgovor Teherana uskoro, a eventualni sporazum bi formalno okončao rat pre nego što počnu pregovori o osetljivijim pitanjima, uključujući iranski nuklearni program.
Teheran, međutim, optužuje Vašington za "zaveru nalik na štetočine tokom noći" i upozorava na "avanturizam i razbojničko ponašanje" nakon što je američki borbeni avion napao dva naftna tankera koji su plovili ka Iranu.
CIA upozorava da Iran može da izdrži američku blokadu do kraja leta, bez većeg ekonomskog udara u naredna četiri meseca.
Vašington je uveo nove sankcije - deset pojedinaca i kompanija pogođeno je finansijskim restrikcijama zbog navodne pomoći iranskoj vojsci u razvoju dronova tipa Šahed.
U regionu se nastavlja i širi sukob - u izraelskim udarima na jug Libana ubijeno je 10 ljudi, dok je Hezbolah odgovorio raketnom vatrom, uprkos prekidu vatre koji je na snazi od sredine aprila.
U isto vreme, internet u Iranu je i dalje u prekidu, a građani su bez pristupa mreži već 70 dana zbog državnih restrikcija.
Kineski izvoz goriva dostigao je najniži nivo u deceniji, a uvoz sirove nafte je opao usred rata sa Iranom
Uvoz sirove nafte u Kinu, najvećeg svetskog uvoznika nafte, smanjen je za 20% u aprilu u poređenju sa istim periodom prošle godine, prema carinskim podacima objavljenim u subotu.
Kina uvozi otprilike polovinu svoje sirove nafte sa Bliskog istoka, gde je kontinuirano zatvaranje Ormuskog moreuza ograničilo snabdevanje.
Poremećaj je naveo Kinu da strogo kontroliše izvoz rafinisanih proizvoda, poput benzina ili mlaznog goriva, kako bi zaštitila svoje domaće tržište.
Ta politika je dovela do toga da izvoz rafinisanih naftnih proizvoda u aprilu padne na najniži nivo u otprilike deceniji, što je pad za oko trećinu od marta.
Podaci iz Kine od subote ne prave razliku između nafte koja stiže morem i nafte koja stiže cevovodom, međutim, podaci firme za praćenje brodova Kpler pokazuju da je uvoz sirove nafte morskim putem na najniži nivo od jula 2022. godine.
Proizvodnja nafte u Iranu će se smanjiti tokom blokade, ali će zemlja izbeći značajnu štetu, upozoravaju stručnjaci
Blokada iranskih luka od strane američke vojske na kraju će lišiti zemlju vitalnih prihoda od nafte, ali neće naneti značajnu štetu njenoj infrastrukturi, kažu stručnjaci.
Analitičari su za američkog partnera Skaj njuza, NBC, rekli da, iako bi blokada naterala Iran da prepolovi proizvodnju nafte, zemlja verovatno bi mogla da izbegne zatvaranje bušotina.
Robin Mils, saradnik Centra za globalnu energetsku politiku Univerziteta Kolumbija i izvršni direktor kompanije Kamar Enerdži, rekao je da će Iran moći da nastavi da proizvodi naftu jer bi je mogao rafinisati u zemlji.
Gregori Bru iz analitičkog centra "Evrazijska grupa" rekao je da je Iran bio primoran da smanji proizvodnju nafte dva puta u poslednjih 15 godina zbog američkih sankcija.
- Ne mislim da će to naneti ogromnu štetu njihovoj infrastrukturi. Oni znaju kako se ovo radi. Već su to radili ranije - rekao je.
Iran se prilagodio blokadi smanjenjem proizvodnje nafte i smanjenjem količine nafte koja se utovaruje na tankere sa oko 11 miliona barela nedeljno na otprilike 6 do 8 miliona barela nedeljno, rekao je on.
Komentar dolazi nakon što je izveštaj američke obaveštajne službe upozorio da će Iran biti sposoban da izdrži blokadu četiri meseca.
Analiza je u suprotnosti sa predviđanjem predsednika SAD Donalda Trampa prošlog meseca da bi iranska naftna infrastruktura mogla da „eksplodira“ u roku od tri dana, jer blokada znači da zemlja ne može da izvozi naftu.
Iranski ambasador: Američke akcije predstavljaju ozbiljnu i opasnu eskalaciju
Iranski ambasador pri UN Amir Said Iravani pozvao je Ujedinjene nacije da „nedvosmisleno osude” američku blokadu i napade na dva iranska naftna tankera.
Iravani je u pismu Savetu bezbednosti UN i generalnom sekretaru Antoniju Guteresu upozorio da bi posledice američkih poteza u regionu „mogle biti katastrofalne”.
Poručio je da američke akcije „predstavljaju ozbiljnu i opasnu eskalaciju koja dodatno destabilizuje ionako krhku regiju i predstavlja ozbiljnu pretnju međunarodnom miru i bezbednosti”.
Iravani je takođe upozorio da bi se posledice mogle proširiti i van Bliskog istoka i da bi „Sjedinjene Američke Države snosile punu odgovornost”.
Pozvao je da se administracija predsednika SAD Donalda Trampa podstakne da se „pridržava svojih obaveza prema međunarodnom pravu i uzdrži od daljih provokativnih poteza”.
Njegove izjave dolaze nakon što je američka vojska napala dva tankera koja su plovila prema iranskoj luci, čime su prekršila američku blokadu iranskih luka.
Američka Centralna komanda (CENTCOM), koja upravlja američkim snagama na Bliskom istoku, objavila je da je borbeni avion F/A-18 Super Hornet onesposobio tankere ispaljivanjem projektila u njihove dimnjake.
CIA: Iran može da izdrži pomorsku blokadu mesecima
Iran može da izdrži pomorsku blokadu mesecima, upozorava američki obaveštajni izveštaj. Prema analizi CIA, Iran neće osetiti ozbiljan ekonomski pritisak zbog američke blokade svojih luka sve do kraja leta.
Procena, koju je prvi objavio "Vašington post" sugeriše da je američki pritisak na Teheran ograničen u trenutku kada se nastavljaju pregovori o okončanju sukoba.
Sjedinjene Američke Države su 13. aprila uvele pomorsku blokadu iranskih luka nakon što su propali pregovori između dve zemlje o završetku rata, koji su usledili nakon uvođenja primirja 7. aprila.
Cilj blokade bio je da izvrši pritisak na Iran da prekine efektivnu blokadu Ormuskog moreuza.
Iranski napadi na brodove u tom ključnom pomorskom prolazu izazvali su velike poremećaje u globalnoj ekonomiji ograničavanjem protoka nafte i drugih sirovina. Vašington sada čeka odgovor Teherana na američki predlog kojim bi rat formalno bio okončan.
Amerika uvela sankcije kineskim kompanijama koje pomažu Iranu
Amerikanci su uveli sankcije kineskim kompanijama koje pomažu Iranu. Nekoliko dana pre važnog sastanka predsednika SAD Donalda Trampa i kineskog lidera Si Đinpinga u Pekingu, Sjedinjene Američke Države uvele su nove sankcije kineskim kompanijama zbog povezanosti sa Iranom.
Američki Stejt department juče je sankcionisao četiri kompanije, od kojih tri imaju sedište u Kini, zbog povezanosti sa pružanjem satelitskih snimaka za koje Vašington tvrdi da su Iranu omogućili napade na američke snage na Bliskom istoku.
Istovremeno je američko Ministarstvo finansija uvelo sankcije za 10 pojedinaca i kompanija, među kojima je nekoliko kineskih, za koje tvrdi da su pomagali Iranu u nabavci oružja i materijala potrebnih za izradu balističkih projektila i dronova.
- Ovim potezom pozivamo na odgovornost subjekte sa sedištem u Kini zbog njihove podrške Iranu. Sjedinjene Države preduzeće sve potrebne mere koje su im na raspolaganju kako bi ciljale subjekte i pojedince iz trećih zemalja koji pomažu iranskoj vojnoj i odbrambenoj industriji - poručio je američki šef diplomatije Marko Rubio.
SAD su nedavno uvele sankcije i protiv nekoliko kineskih rafinerija zbog kupovine iranske sirove nafte.
Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova više puta je poručilo da se protivi „jednostranim sankcijama koje nemaju uporište u međunarodnom pravu“ te da će štititi prava kineskih građana i kompanija. Tramp bi sledeće nedelje trebalo da otputuje u Kinu.

