STRANCIMA PRAVO DA PREKOPAVAJU CELU SRBIJU: Široko za kompanije iz inostranstva, po hitnom postupku!

Analiza: Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima

STRANCIMA PRAVO DA PREKOPAVAJU CELU SRBIJU: Široko za kompanije iz inostranstva, po hitnom postupku!

InfoBiz -
U pripremi nacrt zakona kojim se dozvoljava istraživanje nafte i gasa na 5.000 kvadratnih km, što je pet puta više nego u drugim zemljama

BEOGRAD - Ministarstvo rudarstva i energetike po hitnom postupku priprema Nacrt izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojim će maksimalna površina za istraživanje nafte i gasa biti 5.000 kvadratnih kilometara, što je pet puta više nego u drugim zemljama.U članu 36 budućeg zakona piše: „Površina istražnog prostora za izvođenje geoloških istraživanja mineralnih i drugih geoloških resursa može da iznosi najviše do 100 km kvadratnih, osim za istraživanje nafte i prirodnog gasa, kada iznosi najviše do 5.000 km kvadratnih.“U EU nije tako- Svuda u svetu je površina za istraživanje maksimalno 1.000 kvadratnih kilometara, a samo u našoj zemlji će biti 5.000 na kopnu. Zašto pet puta više nego u drugim zemljama? To znači da jedna kompanija kontroliše ceo taj prostor. U ministarstvu tvrde da zakon menjaju po hitnom postupku radi usklađivanja sa zakonodavstvom u EU. Ta priča ne stoji jer je u Rumuniji površina za istraživanje nafte i gasa maksimalno 1.000 kvadratnih km - kaže za Kurir Aca Udički, predsednik Saveta LSV za energetiku i mineralne sirovine.Buši dokle hoćešOn objašnjava da zakon ne predviđa ni ograničenje istraživanja po dubini, što je slučaj u zemljama koje imaju nalazišta nafte i gasa, poput Rusije, Azerbejdžana i Katara.- U svetu se površina za istraživanje deli po površini i po dubini, kako bi više različitih kompanija moglo da dobije pravo da istražuju. Može da se desi da neka kompanija nema tehnologiju, a da drži monopol i ne dozvoljava da uđe neko ko je ima i radi istraživanja na većoj dubini. Ako u Srbiji ima 86.000 kilometra kvadratnih, trebalo bi ih podeliti na 86 istražnih površina i podeliti ih i po dubini. Ovako se monopol daje firmi koja ima šest istražnih prostora, umesto državi - objašnjava Udički. Iz Ministarstva nismo dobili odgovore na pitanja u vezi sa ovom temom.

Šta kažu stručnjaciOGRANIČITI BROJ KONCESIJAMarinko Toljić, profesor na predmetu Geološko kartiranje i tektonika na Rudarsko-geološkom fakultetu, kaže da istražna površina od 5.000 km kvadratnih nije toliko sporna ukoliko se ograniči broj koncesija:„Trebalo bi videti koliko je preostalo prostora koji ima neki eksploatacioni potencijal. Međutim, trebalo bi ograničiti broj koncesija koje jedna firma može da dobije kako se ne bi stvorio monopol. Dovoljno je da u igri bude pet-šest velikih kompanija koje imaju dovoljno sredstava, opremu i stručni kadar za geološka istraživanja.“

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja