Šoškić: Treba da smo ponosni na dinar

Poverenje u srpsku valutu

Šoškić: Treba da smo ponosni na dinar

InfoBiz -
Domaća valutu bi trebalo da koristimo što više, ne samo kao sredstvo plaćanja, nego i kao sredstvo obračuna, rekao je guverner NBS

FRANKFURT - Iako im je bilo teže nego nama danas sa dinarom, Španci, Italijani i Grci su svoje valute koristili u svim transakcijama, što bismo i mi morali da radimo, poručio je guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić.

"Ne smemo da zaboravimo da je Velika Britanija u EU, a ima funtu. Danska je u Evropi, ima svoju krunu, Švedska je takođe zadržala svoju valutu, kao i Češka, Poljska, Mađarska. Tek kad postanemo punopravna članica u EU, sledi drugi korak, a to je ulazak u Evropsku monetarnu uniju, u sistem evrozone. To nije tako blizu, a do tada imamo sopstvenu valutu na koju treba da budemo ponosni“, objasnio je on za frankfurtske Vesti.

Ističući da, kao i sve druge zemlje, treba da budemo ponosni na svoju valuta, on je dodao da bi trebalo da je koristimo što više, ne samo kao sredstvo plaćanja, nego i kao sredstvo obračuna.

"Okolnosti korišćenja dinara danas su mnogo povoljnije nego što su bile, recimo, u slučaju španske pezete, italijanske lire ili grčke drahme pre desetak ili dvadesetak godina, a ti su narodi svoju valutu ponosno koristili u svim transakcijama, i kao sredstvo plaćanja, kreditiranja i štednje, što bismo mi trebali da radimo sa dinarom", poručio je Šoškić.

Odsustvo poverenja u dinar, prema njegovim rečima, datira još od početka devedesetih godina kada smo imali hiperinflaciju, jednu od najvećih u svetu.

"Taj trag nepoverenja, nažalost, još je uvek tu, iako danas inflacija nije visoka. Finansijski sistem dinara je stabilan, a još ga ne koristimo kao svoju monetu, jer mnogi ljudi štede u drugim valutama", kazao je guverner.

Upitan kolika bi danas trebalo da bude plata u Srbiji Šoškić je ocenio da ona treba da iznosi onoliko koliko je zaradimo.

"Jedan od glavnih problema, ne samo kod nas, nego i u Evropi, jeste što su države zajedno sa građanima, trošile više nego što su stvarale, a to kreira javni dug u zemlji. Takvo ponašanje nije održivo ni na nivou domaćinstva, pa ni na nivou države. Dakle, mora se trošiti i primati kroz platu samo ono što se realno zaradi", zaključio je on.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track