Grčka policija joj oduzela vozačku i napisala paprenu kaznu: Turistkinja nije znala šta ju je snašlo "Dobro su te odrali"
Letnja sezona u Grčkoj svake godine donosi veliki broj saobraćajnih kazni, a grčka policija posebno strogo sprovodi pravila koja se odnose na bezbednost u vožnji. Iako se mnogim turistima čini da za kratke relacije pri visokim temperaturama nema potrebe da se veže pojas, kazne za nevezivanje u praksi su česte i mogu biti znatno visoke.
Upravo jedno takvo iskustvo podeljeno je na Fejsbuk grupi "Grčka info", gde je jedna korisnica iz Severne Makedonije opisala situaciju u kojoj joj je zbog nevezivanja sigurnosnog pojasa u Afitosu napisana kazna od 350 evra i privremeno oduzeta vozačka dozvola.
"Zdravo! Ako neko ima neki savet, ne znam šta da radim. U Afitosu su mi uzeli vozačku i napisali kaznu od 350 evra zbog nenošenja pojasa u kolima. Bila je kratka relacija, oko 500 metara, i nisam stavila pojas. Šta da radim? Kad se vratim u Skoplje da platim? Neki mi kažu da ne plaćam, da izvadim novu vozačku i da neće biti problema kad opet uđem u Grčku. Kakva su vaša iskustva?
"Bolje plati i skrati muke!"
Njeno pitanje otvorilo je raspravu među članovima grupe o tome kako se u ovakvim slučajevima postupa i zašto je kaznu ipak najbolje platiti. Jedan korisnik je dao komentar, uz narodnu izreku:
"U Srbiji kažu: 'Zasviraj, pa za pojas zadeni'. Ako nemaš pojas – onda ništa."
Drugi korisnik je kratko poručio: "Bolje plati i skrati muke!"
Još jedan učesnik rasprave je upozorio na moguće posledice pri narednim ulascima u Grčku:
"A kako misliš posle da ideš opet u Grčku? Misliš da nećeš biti u sistemu ako promeniš vozačku? Plus, računaj da je to prevara. Možeš samo sebi da zakomplikuješ stvari. Plati."
"Dobro su te odrali"
Jedan komentar je bio kratak i direktan: "Dobro su te odrali."
Bilo je i onih koji su upozorili na osnovno pravilo tokom vožnje.
"Izvini, kratka relacija ili ne… pojas se mora staviti."
Na kraju, jedan korisnik je otvorio pravno pitanje o oduzimanju dozvole.
"S kojim pravom grčka policija oduzima stranu vozačku dozvolu? U redu je kazna za prekršaj zakona, ali oduzimanje ličnog dokumenta strancu, koji mu je neophodan da se vrati u matičnu državu, nije normalno. Nije mi jasno", napisao je on.
(Kurir.rs/ Blic)
Bonus video: