ISTRAŽIVANJE: Ko je pobednik na testu zimskih guma za sezonu 2024/2025?
Od 28 guma koje su testirane u dve različite veličine, četiri su podbacile, a sedam drugih takođe nije ispunilo očekivanja
Koje su najbolje zimske gume? To se pitanje postavlja ovih dana, kako se približava 1. novembar, a to je datum od kog su, sve do 1. aprila, u Srbiji obavezne zimske gume na automobilima.
Možda će najbolji odgovor na to pitanje dati nedavno objavljeni rezultati ADAC-ovog (čuveni nemački autoklub) testa zimskih guma za sezonu 2024/2025.
Od 28 guma koje su testirane u dve različite veličine, četiri su podbacile, a sedam drugih takođe nije ispunilo očekivanja.
Testirana je dimenzija 205/55 R16 H, koja se može montirati prvenstveno na vozila kompaktne klase (uključujući VW Golf, Toyota Corolla, Peugeot 308). Takođe je testirana i dimenzija 215/55 R17 V za manja SUV vozila kao što su VW T-Roc, Hyundai Kona ili Seat Ateca.
Čime se vodio ADAC u ocenjivanju? Novi sistem koji je uveden temelji se na dve glavne kategorije – bezbednost u vožnji i ekološka ravnoteža. Bezbednost u vožnji čini 70% ukupne ocene, dok preostalih 30% pripada ekološkoj ravnoteži.
Bezbednost u vožnji se dalje deli na dva segmenta - performanse na suvoj (40%) i mokroj podlozi (60%). Ekološka ravnoteža obuhvata nekoliko faktora: očekivani vek trajanja (40%), otpornost (20%), potrošnju goriva (20%), nivo buke (10%), a po prvi put je uveden i kriterijum održivosti (10%).
Svi ovi faktori koji se koriste u ocenjivanju i rezultati koji potom slede i te kako su korisni za vozače koji žele da izaberu gume koje će zaista dobro funkcionisati u svim uslovima.
Zimske gume 205/55 R16 H - ko je na postolju?
U dimenzijama 205/55 R16 H, pobednik je ContinentalWinterContact TS 870 sa rezultatom 2.0, posebno se ističući po sigurnosti na putu. Drugo mesto pripalo je Goodyear UltraGrip Performance 3 sa ocenom 2.2, dok je trećeplasirana guma Michelin Alpin 6 sa ocenom 2.3 zahvaljujući odličnom trajanju i performansama.
Standard ukupne bezbednosti vožnje (ocena 1.8) kod Continentala je osvojen prvenstveno zahvaljujući izvanrednim performansama na mokrim i zimskim putevima, i u tom segmentu nijedan konkurent ne može da mu parira.
Michelin Alpin 6 takođe postiže visoke ocene za sigurnost, ali ne doseže nivo koji pružaju Conti gume. Ipak, posebno se ističe kada je reč o ekološkim performansama, sa najdužim predviđenim vekom trajanja (53.200 kilometara), najmanjom stopom habanja i niskom potrošnjom goriva.
Goodyear UltraGrip Performance 3 se nalazi između ova dva konkurenta po pitanju bezbednosti vožnje i ekoloških karakteristika, te upotpunjuje top tri mesta vrhunskih zimskih guma u grupi, sa ocenom „dobar“.
Zimske gume 215/55 R17- kakvi su rezultati testiranja?
Što se tiče dimenzija 215/55 R17 V, Goodyear UltraGrip Performance 3 je osvojio prvu poziciju sa ocenom 2.0. Dalje slede Dunlop Winter Sport 5 sa ocenom 2.1 i Vredestein Wintrac Pro na trećem mestu sa ocenom 2.4.
I Goodyear i drugoplasirani Dunlop podjednako dobro impresioniraju na suvim, mokrim i zimskim putevima. Oba brenda su dobila dobre ocene za bezbednost u vožnji, a Goodyear čak i najbolju ocenu kada je reč o ekološkim performansama.
Vredestein Wintrac Pro se ističe po svojim posebno dobrim zimskim svojstvima, ali zaostaje za prvim i drugom mestom u pogledu vožnje po suvim i mokrim putevima, kao i ekološkim svojstvima.
Zašto se ceni ADAC-ova metodologija?
ADAC Koristi se tzv. "knockout efekt", koji onemogućava da gume s ozbiljnim manama postignu visoku ukupnu ocenu samo zbog dobrih rezultata u drugim aspektima.
Na primer, ako guma ne ispuni očekivanja (ocena 3,6 ili lošija) u ključnim kategorijama bezbednosti, poput upravljanja na mokroj podlozi, njena ukupna ocena se automatski smanjuje, bez obzira na rezultate u drugim oblastima.
Takođe, posebna pažnja se posvećuje ekonomičnosti, kao i smanjenju potrošnje goriva kroz nizak otpor kotrljanja. Ako se zanemare ovi faktori, može doći do kupovine guma koje su inicijalno jeftinije, ali dugoročno skuplje kada se uzmu u obzir troškovi po pređenom kilometru.
ADAC-ovi testovi takođe obraćaju pažnju i na vozne karakteristike - za razliku od mnogih, oni mere i elemente poput zaustavnog puta na ledu, što se smatra izuzetno važnom karakteristikom tokom vožnje u zimskim uslovima.
Kad se stavljaju zimske gume i do kad su obavezne?
Zimske gume su obavezne na putevima u Srbiji od 1. novembra do 1. aprila. Ukoliko su temperature iznad prosečnih, i ako na putevima nema snega i poledice, postoji tolerancija ukoliko vozite sa letnjim gumama.
Svakako, čim temperature padnu ispod 7 stepeni Celzijusa obavezne su zimske gume, jer njihova specijalna smeša odgovara niskim zimskim temperaturama.
Savet je da kada kupujete nove zimske gume uvek kupujete kompletan set od 4 gume, a faktori koji odlučuju o tome kada je momenat da se kupe nove gume su sledeći: kada je dubina šara manja od 4 milimetara, kada primetite znakove oštećenja i ako su gume stare osam ili više godina.
Udobna i sigurna vožnja nek bude prioritet gde god da putujete!
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova