SVE JE SPREMNO ZA OTVARANJE BIJENALA U VENECIJI: Veliko interesovanje vlada za paviljon Srbije, a posebno za OVE EKSPONATE (FOTO)
Jubilarno 60. izdanje međunarodne izložbe umetnsoti Bijenala u Veneciji, održače se od 20. aprila do 24. novembra 2024. godine.
Boje Srbije braniće čuveni srpski umetnik i scenograf Aleksandar Denić i kustoskinja Ksenija Samardžija sa projektom "Exposition Coloniale".
Tema jubilarnog Bijenala je "Stranci svuda"
Pre otvaranja radovi će biti predstavljeni žiriju, medijima i istoričarima umetnosti. Ekipa Kurira nalazi se u Veneciji i prisustvovaće svečanom otvaranju. Izložbu realizuje Muzej grada Beograda, a komesar je direktorka Jelena Medaković koja nas je i dočekala.
Paviljon Srbije je veoma posećen, ali fotogorafije ne mogu da dočaraju ambijent. Prava atrakcija su automat za slikanje i toalet.
Svaki predmet posetioci mogu da dotaknu, a mladima se najviše dopada sauna.
Sprska izložba po rečima umetnika već je stavljena na listu onog što mora da se poseti.
- Preko 700 ljudi već je obišlo naš paviljon, a Bijenale nije zvanično ni otvoren, što je ohrabrujuće. A redovi se tek očekuju - poručio je Aleksandar Denić.
Venecija epicentar umetnosti
Ove godine predstaviće se 88 zemalja. Kao i obično, izložba će se održati u centralnom paviljonu, čiji će kustos biti umetnički direktor Muzeja umetnosti u Sao Paulu, Brazilac Adriano Pedrosa, kao i u izložbenom prostoru posvećenom nacionalnim paviljonima osamdeset devet država koje su izrazile želju da učestvuju.
U centralnom paviljonu kustos će predstaviti dela savremenih umetnika koja se tiču manjina (etničkih, društvenih, rodnih). Jedan deo, pod nazivom "istorijsko jezgro", biće posvećen delima dvadesetog veka koja potiču iz Latinske Amerike, Afrike, Azije i arapskih zemalja.
U jednom od izložbenih prostora biće predstavljeno četrdeset umetnika prve i druge generacije italijanske dijaspore.
Pored nacionalnih paviljona, biće prisutno i trideset neprofitnih stranih javnih i privatnih institucija sa sopstvenim izložbenim prostorima tokom šest meseci trajanja izložbe.
Atmosfera na ulicama
Rusija se ni ove godine neće predstaviti, nakon uvođenja sankcija zbog rata sa Ukrajinom. Ispred američkog paviljona u toku su protesti protiv rata.
Ipak, posetioci su oduševljeni onim što je do sada prikazano, a jedna Francuskinja je za Kurir istakla da kada se pomene Srbija, očekuje da se služi dobra stara šljivovica.
O autoru
Aleksandar Denić je srpski vizuelni umetnik, slikar, filmski i pozorišni scenograf. Autor je većeg broja pozorišnihi filmskih scenografija kako kod nas tako i u inostranstvu.
Radio je sa nizom poznatih inostranih imena poput: Arnold Barkus, Majkl Baset, Uli Edel, pozorišnih reditelja poput Tanje Mandić Rigonat, Frank Kastorf, Martin Kušej, Armin Petras, Ivica Buljan, Darjan Mihajlović, Dejan Mijač, Branislav Mićunović i filmskih režisera poput Srđana Karanovića,Emira Kusturice,Gorana Markovića, Miloša Radovića, Srđana Dragojevića.
Denić je profesor naFakultetu dramskih umetnosti, višestruko nagrađivan za svoj rad u zemlji i inostranstvu (između ostalog dobitnik i nemačkog nacionalnog priznanja "Faust").
Dobitnik je nagrada: Velika nagrada Srbije, nominacija Emi, Zlatni vitez, Kristalna prizma, Zlatna mimoza, Zlatni ćuran. Faust- nemačka nacionalna nagrada.
Zanimljivo je da nagradu na Bijenalu braneći boje Srbije do sada osvojila samo Marina Abramović.
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija