Gran pri na Bitefu za Jasnu Žmak: Najbolja predstava po odluci žirija "This is my truth, tell me yours"
Primajući nagradu Žmak je izjavila: "Hvala žiriju i publici, bilo mi je divno na Bitefu. Posvetila bih ovu nagradu svima sa nezavisne scene u regionu, kao i svim ženama koje su žrtve seksualnog nasilja i diskriminacije, a naročito onima koje su o tome progovorile."
Gran pri "Mira Trailović" 58. Bitefa dobila je hrvatska autorka Jasna Žmak za predstavu „this is my truth, tell me yours“. Festival je završen 4. oktobra ceremonijom proglašenja nagrada koje je dodelio međunarodni žiri. Njim je predsedavala francuska rediteljka i autorka Marin Man, a činile su ga i glumice Jelena Stupljanin i Tihana Lazović, dramaturg i pisac Dimitrije Kokanov, kao i novinarka i kritičarka Nataša Tripni.
Oni su odlučili da Gran pri „Mira Trailović” 58. Bitefa bude dodeljen hrvatskoj autorki Jasni Žmak za predstavu „this is my truth, tell me yours”.
„Ovo je autentična, precizno artikulisana, višeslojna izvedba u formi predavanja-performansa u kojem autorka razmatra tradicionalne patrijarhalne i kapitalističke granice u praksama izvođačkih umetnosti”, navodi se u obrazloženju žirija. „Bili smo zapanjeni mešavinom nežnosti, velikodušnosti i iskrenosti ovog solo performansa, i posebno smo želeli da istaknemo i podržimo krhkost i neuništiv sadržaj ovog performansa.”
Primajući nagradu Žmak je izjavila: „Hvala žiriju i publici, bilo mi je divno na Bitefu. Posvetila bih ovu nagradu svima sa nezavisne scene u regionu, kao i svim ženama koje su žrtve seksualnog nasilja i diskriminacije, a naročito onima koje su o tome progovorile.”
Specijalnu nagradu „Jovan Ćirilov” ravnopravno su podelile predstave „Seksualno vaspitanje II: Borba” i „Trilogija Snaga kučke - I poglavlje: Nevesta i Laku noć, Pepeljugo”.
„Seksualno vaspitanje II: Borba u režiji Tjaše Črnigoj, crpi materijal iz naše zajedničke prošlosti kako bi istražila proces kojim je abortus ušao u ustav Jugoslavije i povezala to sa današnjim vremenom u kojem žene u mnogim zemljama gube svoja prava. Potrebne su nam predstave poput ove jer je seksualno vaspitanje u našem društvu gotovo nepostojeće”, naveo je žiri.
Druga specijalna nagrada dodeljena je Karolini Bjanki i brazilskoj kompaniji Kara de Kavalo, a u obrazloženju žirija stoji sledeće: „Impresionirani smo upečatljivom prirodom Bjankinog performansa, složenošću teksta i načinom na koji performans odbacuje katarzu, zbog čega smo odlučili da ovoj predstavi takođe dodelimo posebnu nagradu.”
"AKO MISLITE DA SAM ASAD I DA ĆU DA BEŽIM, NISAM" Vučić saopštio dobre vesti za našu zemlju, a onda uputio snažnu poruku: Srbiju nikada pobediti nećete