Slušaj vest

Izdavačka kuća Akademska knjiga objavila je skoro nepoznate memoare dvojice, verovatno najvažnijih članova vlade Kraljevine Jugoslavije: Vladka Mačeka "U borbi za slobodu" i Slobodana Jovanovića "Zapisi o problemima i ljudima 1941–1944".

profimedia-0676450420.jpg
Vlatko Maček na polaganju zakletve nove jugoslovenske vlade Foto: Scherl / SZ-Photo / Profimedia

Memoari Vladka Mačeka "U borbi za slobodu", koji se nakon skoro sedam decenija prvi put objavljuju u našoj zemlji, donose priču o životu jednog od najznačajnijih hrvatskih i jugoslovenskih političara dvadesetog veka. Maček nas u ovim memoarskim zapisima upoznaje sa nizom događaja. Među njima su nevoljno ratovanje na Ceru i Kolubari, politička borba sa Pašićem i kraljem Aleksandrom, ubistvo Stjepana Radića, brojni odlasci u zatvor i robijanje, stvaranje Banovine Hrvatske, potpisivanje Trojnog pakta, ali i zarobljeništvo u koncentracionom logoru Jasenovac, u koji će ga ustaše sprovesti, kao i docniji odlazak u emigraciju. Maček u ovoj knjizi daje i slike svojih susreta sa Stjepanom Radićem, Nikolom Pašićem, kraljem Aleksandrom, knezom Pavlom, Dragišom Cvetkovićem, Antom Pavelićem, Alojzijem Stepincem i mnoštvom drugih ličnosti koje su obeležile istoriju ovih prostora.

U-borbi-za-slobodu.jpg
Foto: Promo

Književnik Miljenko Jergović o Mačeku piše: „Neostrašćen, nagodbama sklon, svjestan fatalne sudbinske po­vezanosti sa susjedima, Vladko Maček bi sve učinio da izbjegne strašni finale u hrvatsko-srpskim odnosima, i sasvim sigurno bi ga i izbjegao.“

Skoro u potpunosti nepoznati široj javnosti, "Zapisi o problemima i ljudima1941–1944" Slobodana Jovanovića donose novi pogled na burnu istoriju ratnih godina.

slobodan-jovanovic.jpg
Slobodan Jovanović Foto: Kurir

Predstavljajući niz događaja – među kojima su vojni puč 27. marta, Aprilski rat, bekstvo članova Vlade Kraljevine Jugoslavije u emigraciju, učestali sporovi srpskih i hrvatskih političara, Kairska afera, ženidba kralja Petra II, odnosi sa Čerčilovim kabinetom, ali i krojenje sudbine Dragoljuba Draže Mihailovića – Slobodan Jovanović ostavlja neprocenjive zapise o političkoj istoriji Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata.

Zapisi-o-problemima-i-ljudima.jpg
Foto: Promo

Poznati srpski publicista i političar Desimir Tošić o svom poznanstvu sa Slobodanom Jovanovićem zabeležio je: „Što god sam duže s njim razgovarao, počev od 1949. pa do 1958, sve sam bio politički udaljeniji od njegovih gledišta, ali sam sve više bio svestan da sam razgovarao sa najumnijim Srbinom? Sadašnjice? Ili i prošlosti?

(Kurir.rs/ M.F.)

Bonus video: "Britanci hteli da zaustave Prvi svetski rat predajom Beograda"

"BRITANCI HTELI DA ZAUSTAVE PRVI SVETSKI RAT PREDAJOM BEOGRADA!" Istoričar otkrio tajni predlog koji je Srbiji bio NEPRIHVATLJIV Izvor: Kurir televizija