Slušaj vest

Više od 30 gostiju iz inostranstva stiže na prvi Balkanski festival filmske režijeu Beogradu. Publika će imati prilike da premijerno vidi 17 filmova, među kojima je i film "Tapija" Luke Mihailovića. Festival je otvorilo ostvarenje Radua Žudea "Kontinental '25", dobitnik Srebrnog medveda za scenario, a projekcije se održavaju do subote, 14. juna, u MTS dvorani.

Juče je održana konferencija za medije, na kojoj su govorili članovi žirija za glavni takmičarski program "Buđenje Balkana" - Lordan Zafranović kao predsednik i Agnes Kočiš iz Mađarske.

IMG_0621.jpeg
Balkanski festival filmske režije Foto: Kurir/M.F.

- Veoma mi je drago što sam ovde među vama, jer je svaki festival svečanost filma, kojim se dugo bavim, a prošao sam mnoge festivale. Na njima izlazimo iz svoje intime među gledaoce, tu se dešava prvi susret s publikom i postoji dosta straha i nelagode. Ali, kada vidite kako gledaoci dišu, kako sarađuju s filmom i otkrivaju neotkrivene tajne koje smo pokušali da filmom utisnemo, onda je to zaista svečanost. U ovo vreme, kad nam je rat pred vratima, kad su ratovi odneli toliko žrtava na teritoriji Balkana, kad je u našim venama strah da će se taj užas ponoviti, ovakvi festivali su potrebni - rekao je Zafranović.

On trenutno priprema svoje novo ostvarenje "Zlatni rez '42"!

- Upravo sam došao s montaže svog novog filma, u kojem sam sabrao sav svoj gnev protiv tog užasa, i mislim da i ovaj festival otvara pitanje Evrope, ne samo Balkana, koji je uvek bio na ivici Evrope, zapostavljen, provincijalno otuđen, odbačen. Nažalost, kad sam napustio Hrvatsku i prošao kroz Evropu, kad sam išao u Francusku i Austriju, shvatio sam na koji način je Balkan iskorišćavan i za šta je služio. Ovaj festival pokazuje da je Balkan vitalan i da postoje filmski umetnici koji na moderan način govore o vremenu u kojem žive i o problemima koji su ne samo balkanski već sveopšti, posebno evropski. Na neki način sam uzbuđen zbog susreta s tim novim filmovima.

2F3A3045.jpg
Lordan Zafranović Foto: Festival humanistike, kulture i umetnosti

Agnes Kočiš je objasnila kakve su šanse balkanskog filma u inostranstvu i koliki je značaj festivala:

- U Mađarskoj se finansira samo mali broj filmova, i to oni visokobudžetni koji se bave istorijom. Filmovi se snimaju uz dosta poteškoća zbog malog ili gotovo nikakvog budžeta i bez podrške mađarskog nacionalnog instituta za film, pa je ovo jedini način za mnoge autore da snime film i ispričaju priču koju žele. Ja sam predsednica udruženja reditelja u Mađarskoj i većina članova, nažalost, nema posao. Situacija nije dobra, autori pokušavaju da naprave film u inostranstvu, a za to je potrebna podrška naše zemlje, što nemaju.

Lordan Zafranović je naglasio da su njegovi kriterijumi za dobar film gledanost, pokušaj da se napravi delo za široku publiku, i momenat umetnosti. Ako spojite jedno i drugo, dobijate idealnu kombinaciju, a to je najteže.

- Pristalica sam čistog filma, dela koje ostaje i za generacije koje će doći. To podrazumeva ozbiljan rad na filmu, bez improvizacija i slučajnosti. Ja se time vodim. Tuđa dela je veoma teško ocenjivati, zato smo ovde pozvani - istakao je reditelj.

Bonus video: Loran Zafranović otkrio detalje o svom novom filmu o Jasenovcu

Lordan Zafranović otkrio detalje o svom novom filmu o Jasenovcu: Biće stravičnih scena! Izvor: Kurir televiija