DOKTOR IZ PAKLA UNIŠTIO ŽIVOTE MNOGIH ŽENA: Umesto pomoći, ponašao se kao MONSTRUM, snimljen dokumentarac o njemu, a on se NE KAJE
Priča o doktoru Donaldu Klajnu spada u one jezivije koje je svet dočekao sa velikim šokom.
Naime, doktor ginekolog za plodnost iz Indijane je krajem sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka koristio je svoju spermu da oplodi desetine pacijentkinja bez njihovog pristanka.
Kako ta priča i dalje izaziva pažnju, na Netfliksu se pojavio dokumentarac pod nazivom "Naš otac" (Our father) upravo o doktoru koji je od 1979. godine u Indijani "pomagao" parovima koji nisu mogli da imaju decu tako što je u tretmanima koristio svoju spermu.
Dokumentarac prati Džejkobu Balard i njenu novootkrivenu braću i sestre, koji su svi biološka deca manijaka koji je decenijama vršio veštačku oplodnju svojim semenom bez pristanka žena koje su mu dolazile u ordinacije.
Njegovi zločini su otkriveni kada je Džejkoba Balard uradila DNK test i kad je otkrila da ima sedmoro polubraće i polusestara. Od tada je, navodi se u dokumentarcu, Balard otkrila da ih ustvari ima više od 90.
Ona je u dokumetarcu pričala i da su svi oni imala plavu kosu i oči bez obzira na genetiku rodiltelja i izgledalo je kao da su idealan Arijevski klan.
Inače, sumnja u bivšeg lekara za plodnost počela je 2015. godine kada je kod jedne osobe otkriveno osam DNK podudarnosti nakon što je napravila test u genetičkoj kompaniji "23AndMe", a njeno dalje genetsko istraživanje otkrilo je da je doktor za plodnost njene majke zapravo njen biološki otac. To je bila Džejkoba.
Džejkoba je odmah pokušala da tuži Klajna, međutim javni tužilac,Tim DeLaneije, je te 2015. godine odbio je da pokrene postupak protiv doktora jer navodno "nije postojao zakon koji zabranjuje Klajnovo ponašanje."
Preokret u ovom slučaju desio se kada je priču krenula da istražuje novinarka Foksa 95, Angela Ganote. Ona je emitovala priču Džejkobe Balard u svojoj emisiji. Nakon što je emisija emitovana Klajn je odlučio da je najbolji potez da pozove Džejkobu kako bi slučaj nekako zataškao.
"Ovde dr Klajn, znate, ja sam mislio da činim pravu stvar. Donirao sam uzorak samo 9 ili 10 puta", počeo je on.
"Moja žena i ja smo u braku 57 godina, ovo nam pravi mnogo problema. Ona smatra ovo prevarom. Ja sam samo donirao uzorak, a sad ću zbog ovoga izgubiti ženu, moj brak će biti gotov. Molim vas pomozite mi i obustavite ovo" molio je tom prilikom.
Ovaj telefonski razgovor snimljen je i poslat javnom tužiocu DeLaneiju, koji je i sam sproveo DNK testiranje. Rezultati su potvrdili verovatnoću očinstva od 99,9997%.
Budući da se tada upotrebljavala "živa" sperma, umesto smrznutih uzoraka, postavilo se pitanje ko je bio svaki put u blizini da bi mogao imati toliko dece.
Kad su mu prvi put istražitelji prišli, Klajn je tvrdio da nema veze s tim. Međutim, DNK dokazi pokazali su suprotno pa je Klajn priznao je da je upotrebljavao svoju spermu, i to svaki put kada bi donor bio nedostupan.
Protiv Klajna je podignuta optužnica. U predmetu Država Indijana protiv Donalda Klajna , Klajn se izjasnio krivim za dva krivična dela stepena protiv ometanja pravde i dobio je uslovnu kaznu od godinu dana.
Međutim, nakon pove podignute optužnice, sa kojom je javnost bila upoznata pojavili su se i drugi slučajevi koji su takođe želeli određenu vrstu odštete.
Konačno je osuđen 2018. godine za izvršenje ovog krivičnog dela. Tada je predao svoju lekarsku licencu, a odbor za medicinske licence Indijane zabranio mu je vraćanje na posao do daljnjeg.
Posledice ovog krivičnog dela bile su brojne. Osim psihološkog šoka koji je doživelo skoro 100 ljudi zajedno sa njihovim porodicama, došlo se i do saznanja da Klajn uopšte nije bio pogodan donor zbog autoimune bolesti koju poseduje i koju je najverovatnije preneo na većinu svoje biološke dece, prenosio je Magazin.
Takođe, polubraća i polusestre krenuli su da istražuju ko odakle dolazi i da li su se ikada sreli. Najgore je bilošto je većina njih živela u krugu od 20 kilometara, neki čak i u istoj ulici. Postojala je velika verovatnoća da bilo ko od njih stupi u intimne odnose i ima svoju decu što bi sa sobom donelo mogućnost teških bolesti te dece, usled incesta.
Neki od žrtava ovog zločina su se i oglasili
Džuli Mans (dete donora): "Užasno je. Promenilo mi je ceo život. Plakala sam svaki dan 2 meseca nakon što sam saznala. 34 godine sam mislila da je moj tata moj otac. I jeste naravno, al ono što je Klajn uradio je jednostavno užasno."
Elizabet Vajt (jedna od prevarenih žena):" Moje prve reči, nakon što sam saznala bile su: Silovana sam 15 puta, a da to nisam ni znala."
Proces protiv Klajna i dalje traje. Od maja 2022. godine, Klajn je isplatio više od 1,35 miliona dolara za rešavanje tri građanske tužbe koje su podnela deca i porodice donatora, dok su tri na čekanju.
The Atlantic je svojevremeno pisao kako se Klajnu, koji je sada u svojim osamdesetima, nikad nije sudilo za silovanje ni za bilo kakvu drugu kriminalnu aktivnost, poput prevare. Jedine posledice koje je Donald pretrpeo su kazna od 500 dolara i gubitak doktorske licence.
Lusi Džordan, rediteljka dokumentarca, rekla je za The Guardian kako je Klajn i dalje aktivan član zajednice i kako ne pokazuje nikakvo kajanje za svoja dela.
(Kurir.rs)
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3