Zagrepčanka stekla svetsku slavu i postala Mis Italije: Glumila je partizanku u filmu Bitka na Neretvi i lepotom mamila uzdahe
Brojne lepotice bivše Jugoslavije dostigle su svetsku slavu zahvaljujući svom šarmu i talentu, a među njima je i Silva Košćina koja možda nije u prvi mah poznata kao, recimo, Nikica Marinović, najlepša Jugoslovenka, ali njeno ime je svakako ostalo upamćeno.
Silva je rođena u Zagrebu 22. avgusta 1933. i bila je italijanska glumica i manekenka, vrlo popularna 1950-ih i 1960-ih. Bila je ćerka Grka i Poljakinje, a u Italiju se preselila kao tinejdžerka, odmah nakon Drugog svetskog rata. Živeli su prvo u Bergamu, da bi se skrasili u Napulju gde je Silva provela mladost.
Atraktivna, ambiciozna i fotogenična, Silva je osvojila titulu Mis Italije 1954. Tokom studija na Napuljskom univerzitetu započela je manekensku, a potom i glumačku karijeru.
Popularnost joj je donela uloga princeze Jole u istorijskom filmu "Herkulovi podviz"i i učinila je jednom od najvećih zvezda italijanske kinematografije. Radila je s velikim režiserima poput Felinija. U filmu "That Man in Istanbul" igrala je Keli, CIA agentkinju.
Domaćoj publici poznata je po čuvenom filmu "Bitka na Neretvi" gde je igrala sa Ljubišom Samardžićem, Milenom Dravić i Batom Živojinovićem. Te 1969. godine je nastupila u ulozi partizanke Danice i stekla veliku popularnost širom Jugoslavije.
I danas se povremeno pomene jedna anegdota sa snimanja tog filma.
Silva Košćina, tada velika zvezda italijanskog filma u usponu, došla je na snimanje ovog filma sa svojom frizerkom i šminkerkom, besprekorno doterana i elegantna. Kada ju je ugledao, Veljko Bulajić joj je bez pozdrava prišao i umazao joj je lice i kosu pepelom. Umalo nije došlo do svađe. Režiser joj je onda objasnio da u filmu glumi partizanku Danicu koja nije imala vremena ni mogućnosti za ulepšavanje tokom rata. Glumica se nakon toga izvinila režiseru.
Silva je umrla u Rimu 1994. godine od raka.
(Kurir.rs/Zadovoljna/M.F.)
Bonus video:
BIĆE OBJAVLJENA U NAREDNA 24 SATA Vučić doneo svu dokumentaciju koju su zahtevali na blokadama: "Svi koji su uhapšeni na protestima su pušteni na slobodu"