ZBOG MENE JE MAMA IZGUBILA SVE ZUBE U TRUDNOĆI! Lekar mi je potvrdio, a evo kako sam za sve ja kriva
Foto: Profimedia

održavanje higijene zuba u trudnoći

ZBOG MENE JE MAMA IZGUBILA SVE ZUBE U TRUDNOĆI! Lekar mi je potvrdio, a evo kako sam za sve ja kriva

Život -

"Zbog tebe sam sve zube izgubila", kaže tako meni mama, malo u šali, malo krajnje ozbiljno. A da li ju je zaista trudnoća, odnosno ja zaiata koštala zuba?

Trudnoća je svakako sama po sebi stresan period, pogotovu ako je u pitanju žena koja do tada nije rađala. Osim briga oko bebe, učenja mnoštva novih stvari, slušanja priča starijih i iskusnijih, buduća mama često se nađe i zbunjena slušajući priče o povezanosti trudnoće i zdravlja zuba.

trudnoća, stomatolog
foto: Profimedia

- Do problema u trudnoći dolazi više zbog spoljašnjih faktora nego zbog nekog fiziološkog procesa. Pojedine žene u trudnoći, zbog preterane brige o predstojećem periodu zanemare sebe, pa tako zanemare i oralnu higijenu. Kod nekih žena moguća je pojava gorušice uz česte mučnine, gde kiselina može blago nagristi zube - kaže za dr Nina Misojčić, doktor stomatologije.

trudnoća
foto: Profimedia

Ukoliko tada nedostaje odgovarajuća nega, tako nagriženi zubi su idealna podloga za taloženje naslaga, a zatim i za nastanak karijesa.

- Takođe postoji i momenat gde se budućim mamama otvori apetit, pa se nekad gricne i nešto posle pranja zuba. Međutim, posle pranja zuba ne dolazi u obzir ništa (ni čaj, ni jabuka) osim vode. Jedini unutrašnji faktor koji može potencijalno uticati na zdravlje usta i zuba jesu hormoni koji konkretno mogu izmeniti stanje desni, ali to ne bi trebalo da brine trudnice, jer uz posetu stomatologu ti problemi se mogu uspešno regulisati, a sa prestankom trudnoće i vratiti u prvobitno stanje - dodaje dr Misojčić.

osmeh, zubi
foto: Profimedia

Priča o propadanju zuba usled gubitka kalcijuma je naučno opovrgnuta, dodaje ova doktorka, jer je, kako kaže, dokazano da beba ukoliko ne dobija dovoljno kalcijuma iz ishrane, u najvećem procentu ga crpi iz kostiju majke, a ne iz zuba.

Najčešći problemi koje žena tokom trudnoće može a ima jesu oboljenja desni ili gingivitis.

- Gingivitis je zapaljenje desni koje se manifestuje prisustvom crvenila, otoka i krvarenja koje u početku ne mora izazivati bolnu senzaciju, ali kako bolest napreduje može. Ukoliko se ovo stanje ne leči, ono može izazvati i parodontopatiju. U pitanju je oboljenje desni koje prestavlja njihovo trajno oštećenje, kod kojeg nema trajnog izlečenja, a kao krajnji stadijum oboljenja karakteriše je ispadanje zuba - upozorava naša sagovornica.

Drugo oboljenje zuba koje se u trudnoći može javiti je karijes, ali ne kao posledica gubitka kalcijuma, već opet kao posledica nehigijene.

UTICAJ NA BEBU

- Problemi sa zubima mogu uticati na bebu, kao i svaki drugi zdravstveni problem. Najbtnije je da se pacijentkinje jave na vreme kako bi se problem što pre rešio bez bilo kakvih posledica na plod. Infekcije iz usne duplje se mogu proširiti na udaljena mesta, pa i na organe. Takođe, pretrpljeni bol može izazvati stres koji opet može uticati na plod - kaže dr Misojčić i dodaje da je veoma važno da trudnice ne uzimaju terapiju na svoju ruku.

Ono što brine mnoge buduće mame jeste - šta raditi ako se zub u trudnoći pokvari?

- Šta raditi? Otići na popravku zuba. Pitanje je sredstava koje će se koristiti za dijagnozu, pa i za lečenje. Medicina je danas toliko napredovala da i u tom periodu može sve da se izleči bez bilo kakvih posledica na plod. Ipak, moram da napomenem da je prvo tromesečje najosetljiviji period za plod, pa samim tim se izbegavaju intervencije u tom periodu ukoliko nisu hitne. Drugo tromesečje je sasvim bezbedno, a često žene i dolaze na preglede tada jer imaju višak vremena - ističe dr Nina Misojičić.

trudnoća
foto: Profimedia

Treće tromesečje je, dodaje, više nezgodno zbog položaja i dugog sedenja u stolici nego što ima kontraindikacija za rad.

- Anestezija nije kontraindikovana ni za jedan period trudnoće. Izbegava se u prvom tromesečju, ali ukoliko je neophodna, može se koristiti. Veću štetu naneo bi potencijalni stres nastao u toku bolne intervencije nego sama anestezija u odgovarajućoj dozi - zaključuje stomatolog Nina Misojčić.

stomatolog, zubi, nega, nega zuba
foto: Shutterstock

kurir.rs/blic

Bonus video:

02:53

DR DUŠANKA SRUŠILA MITOVE O ADITIVIMA: Nemoguće je zamisliti hranu bez njih, 2000 ih je u upotrebi! Jedan posebno RAZARA DNK

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track