DRAGE DAME, BEZ PANIKE! Oko 60 ODSTO žena u srednjim godinama se žali na OVAJ problem: Nema prepuštanja, može ovako da se REŠI!
Da li se i vama događa da u poslednje vreme primećujete da brže zaboravljate, da ne znate šta ste hteli pre samo pet minuta, da ne možete da se setite gde ste ostavili neku stvar, zašto ste pošli u neku prostoriju ili imate problema s koncentracijom?
Ukoliko ste žena u srednjim godinama, odgovor će verovatno biti potvrdan, ali ne treba da se plašite ovog nekad zaista neprijatnog stanja.
Dobra vest je da je demencija u ovom periodu života retka. Sve žene prolaze kroz menopauzu, ali većina neće razviti demenciju ako ne postoji faktor rizika - postojanje Alchajmerove bolesti u porodici. Isto tako, dobra vest je da žene ne treba preterano da brinu i da će se mentalna magla, koja muči brojne pripadnice lepšeg pola, posle nekog vremena razgrnuti.
POTREBNO JE VREME
Dakle, moždana magla (zaboravnost) normalna je i uobičajena u srednjim godinama, može da vam naruši kvalitet života, ali su simptomi obično blagi, a stanje će se poboljšati tokom vremena.
Problemi s pamćenjem u perimenopauzi i menopauzi utiču na smanjenu produktivnost u kući i na poslu. Javljaju se kao posledica nižeg nivoa estrogena, polnog hormona koji ima važnu ulogu u regulisanju menstrualnog ciklusa, seksualnog i reproduktivnog zdravlja, ali i našeg razmišljanja.
Međutim, kad se organizam navikne na to da ga nema dovoljno - stanje će se popraviti. Imaćete manje problema s pamćenjem, koncentracijom, pronalaženjem reči, obavljanjem poslova...
Poruka lekara i stručnjaka za mozak je da će se, kad vaše telo zaključi da mu je to sada normalno stanje, moždana magla povući i da ćete opet postati funkcionalni.
Za to je, naravno, potrebno vreme, jer se i sam ulazak u perimenopauzu (može da traje sedam godina) i menopauzu i sve što žene u tim periodima života osećaju ne događa odjednom, preko noći.
LEČENJE HORMONIMA
Da sve prebrodite što lakše, pomoći će zdrav način života, a u izvesnim slučajevima može se primeniti i hormonska terapija (MHT) kako bi se suzbila moždana magla, ali i neki simptomi menopauze, posebno talasi vrućine (takozvani valunzi), poremećaji spavanja i raspoloženja.
Istraživanja i praksa su pokazali da je ovaj vid lečenja siguran za održavanje spoznajnih sposobnosti ako se s njim započne rano u menopauzi, a terapija estrogenom je za kognitivnu funkciju sigurna čak i u kasnoj menopauzi.
Doduše, ne preporučuje se isključivo za tu indikaciju: žena koja koristi MHT u lečenju talasa vrućine može očekivati usputan efekt - poboljšanje spoznajnih sposobnosti.
Lečenje estrogenskom terapijom savetuje se ako ste imali ranu menopauzu ili ako su vam jajnici uklonjeni, što takođe uzrokuje menopauzu.
Preporuka je da o rizicima i koristima ove terapije razgovarate sa svojim ginekologom i endokrinologom, a za žene koje imaju blaže simptome ili odluče da ne uzimaju hormonsku terapiju postoje i druge mere koje mogu pomoći da se rastera mentalna magla.
KAKO SAMI MOŽETE DA ODRŽITE MOŽDANO ZDRAVLJE
- Idite redovno na preventivne preglede i lečite se: visoki krvni pritisak, obolelo srce i dijabetes štetni su za zdravlje mozga
- Održavajte indeks telesne mase (BMI) u granicama normale (od 18 do 25). Jedite mnogo voća i povrća, sledite mediteransku dijetu i umanjite unos skroba, masne hrane i slatkiša
- Bavite se redovno fizičkom aktivnošću jer dobra kardiovaskularna kondicija smanjuje rizik od demencije. Nedeljno je neophodno najmanje 150 minuta aerobnih aktivnosti umerenog intenziteta
- Potrudite se da dovoljno spavate i izbegavajte stresne situacije
- Prestanak pušenja je obavezan, izbegavajte pasivne inhalacije duvanskog dima i zagađenog vazduha (nosite masku)
- Umereno konzumirajte alkohol
- Mozak vežbajte čitanjem, učenjem novih veština i ostanite socijalno povezani. Uz kvalitetno vreme provedeno s porodicom i prijateljima, pronađite načine da budete deo svoje lokalne zajednice.
Kurir.rs/Lena/B.M.
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova