MUŠKE I ŽENSKE KOŠULJE SE ZAKOPČAVAJU DRUGAČIJE ZBOG OVOGA: Postoji nekoliko teorija o TAJNI dugmića na omiljenom odevnom predmetu
Foto: Dmitry Bairachnyi / Alamy / Alamy / Profimedia

da li ste znali?

MUŠKE I ŽENSKE KOŠULJE SE ZAKOPČAVAJU DRUGAČIJE ZBOG OVOGA: Postoji nekoliko teorija o TAJNI dugmića na omiljenom odevnom predmetu

Žena -

Razlika između muške i ženske odeće evidenta je u svakom smilu. Poćevši od činjenice da su stvari za muškarce obično veće i šire, preko toga različitih materijala koji se koriste za njihovu izradu, do drugačijeg kroja koji ističe figuru osobe koja nosi tu odeću.

Ipak i neke sitnice, poput položaja dugmića na košuljama mogu ukazivati na to da li je odevni predmet napravljen za damu ili za muškarca. U prošlost u kojoj se krije nekoliko razloga zašto je to tako. Jedna od teorija tvrdi da kada su se dugmići prvi put pojavili u 17. veku, oni su bili rezervisni samo za bogati sloj ljudi.

Košulja, Dugmad
foto: Profimedia

Žene iz plemićkih porodica su oblačilesluge koje su uglavnom bile desnoruke, a što im je pozicija dugmića sa ženske leve strane to lakše omogućavala. S druge strane, muškarci su se sami oblačili te im pomoć nije bila potrebna.

Prema drugoj teoriji, muške košulje su imale dugmad na desnoj strani jer je većina muškaraca mač držala u desnoj ruci. Po toj logici, lako i brzo bi mogli da raskopčaju košulju levom rukom, ne ispuštajući mač, kako bi brzo bili spremni za dvoboj.

Kada je reč o damama, veruje se da su kod njih dugmići bili s leve strane iz razloga jer je većina njih držala bebu u levoj ruci, pri čemu bi im je desna ruka bila slobodna za obavljanje poslova u kući. Pa tako, žene su na taj način desnom rukom brže mogle da otkopčaju košulju ili blizu i podoje decu.

Stručnjak za modu gledano kroz istoriju, Kloe Čapin veruje da objašnjenja toga zavisi od perioda do perioda. Prema njenom mišljenju, muška moda je neke elemente zadržala iz vojske.

Online kupovina,, Hangar, Ljubav i moda, nakit, polodurago kamenje, stil, moda, haljina, košulja, garderoba
foto: Promo

- Vodeći se time da je većina muškaraca desnoruka, stavljanje dugmića sa desne strane omogućavalo je se desna ruka bude slobodna, pogotovo prilikom korišćenja oružja, a i skrivanje pištolja, na primer, ispod odeće je bilo mngoo lakše izvući desnom, slobodnom rukom - objasnila je ona. Takođe, još jedna zanimljiva teorija se vrti oko Napoleona.

Pema njoj, francuski imperator, Napoleon Bonaparta, je bio uvređen pošto su se ljudi rugali njegovom uobičajenom držanju desne ruke u džepu, uglavnom kaputa, te je naredio da se ženska odeća zakopčava suprotno od muške kako ga ne bi oponašale.

(Kurir.rs/Mondo)

Bonus video:

01:11

(VIDEO) OVAKVU KOŠULJU BI SVAKO ŽELEO! Apsolutno ju je nemoguće uflekati!

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track