ZBOG TOPLOG VREMENA, KOŽA MI JE SVE MASNIJA I NE MOGU DA SE ŠMINKAM! Dr Nikolić objašnjava gde je PROBLEM i kako ga REŠITI!
Foto: Privatna Arhiva, Profimedia

pitajte našeg lekara

ZBOG TOPLOG VREMENA, KOŽA MI JE SVE MASNIJA I NE MOGU DA SE ŠMINKAM! Dr Nikolić objašnjava gde je PROBLEM i kako ga REŠITI!

Život -

Pacijenti postavljaju pitanja i na jednostavan i lak način dolaze do relevantnih i personalizovanih informacija. To ne može da zameni klinički pregled, ali razgovor sa stručnjacima je uvek bolja opcija od guglanja na internetu.

Lekari su tu da preko anamneze pacijenta daju najbolje savete, a pitanja za naše lekare-saradnike možete da pošaljete na i-mejl zdravlje@kurir.rs.

dr Magdalena Nikolić
foto: Privatna Arhiva

Na Vaša pitanja je odgovarala dr Magdalena Nikolić, doktor medicinskih nauka, lekar opšte medicine u Beogradu. Za savet možete da joj se obratite preko sajta Lekarinfo.com

1. Možda nije uobičajeno da vam se javljaju muškarci zbog problema s kožom, ali ja baš imam problem. Često mi se na licu zapali folikul dlake, svašta sam probao, ništa ne deluje. Šta da radim? Naprotiv, javljaju se i muškarci, svi žele da njihova koža izgleda lepo i bude zdrava. Mnogi se suočavaju sa raznim dermatološkim problemima, poput osetljive kože, akni, starenja... Vaša koža je 20-25% deblja od ženske. Duboki sloj dermis bogatiji je kolagenim vlaknima i elastinom, zategnutiji ste, imate čvršći izgled, ali imate i više lojnih žlezda i pora, veći su. Žlezde proizvode i duplo više sebuma, koža je masnija i sjajnija, sklona nečistoćama, nesavršenostima i aknama. Čest problem je folikulitis, a razlog njegovog nastanka je urasla dlaka: ili je prekratko odsečena (ispod površinskog sloja kože) ili preduga, pa posle kratkog spoljašnjeg puta ponovo ulazi u kožu u obliku čvora. U početku to nije praćeno zapaljenjem, ali može se razviti kao posledica sekundarne infekcije, najčešće bakterijom stafilokokus aureus (zlatna stafilokoka).

Kozmetika, Zdravlje
foto: Shutterstock

Savetujem pažljivo brijanje, kožu pre brijanja umijte mlakom vodom ili se istuširajte kako bi omekšala. Zaštitite je preparatima za brijanje kako bi brijač lakše klizio i kako biste izbegli posekotine. Trebalo bi da deluju blago i umirujuće za osetljivu kožu, uzmite preparate sa antibakterijskim svojstvima. Koristite čiste, oštre brijače za preciznije brijanje i izbegavanje peckanja i otoka, brijanje obavljate u pravu rasta dlake. Koristite i neko sredstvo za negu posle brijanja koje obnavlja kožu i sprečava infekcije. Svakodnevna nega obuhvata hidrantne preparate, a koža koja je osetljiva na brijanje možda ne može dobro da podnese bogate i masne preparate.

2. Kažu da osobe s normalnim tipom kože imaju sreće, ali meni je nekada teško da nađem odgovarajuću kozmetiku. Čini mi se da su skoro sve kozmetičke linije usmerene na problematične tipove kože. Plašim se da upotrebom neadekvatnih preparata ne upropastim kožu, posebno sada kada joj preti opasnost i od sunca. Šta mi savetujete? Termin normalna koža odnosi se na dobro izbalansiranu kožu, ni previše suvu ni previše masnu. Eudermična koža ima jedva vidljive pore, dobru cirkulaciju, hidrataciju, izbalansiran sebum, teksturu koja je baršunasta, ujedančen ružičasti ten bez nesavršenosti (ili sa malobrojnim nesavršenostima). Osobe s ovim tipom kože nikada nemaju osećaj zatezanja kao kod suve kože ili osećaj da je koža masna. Određeni stresogeni faktori mogu da izazovu promene na koži, to su i oštećenja izazvana sunčevim zracima koja se akumuliraju s vremenom i dovode do prevremenog starenja i kožnih promena (solarne keratoze, bazocelularni i spinocelularni karcinom). Utiče i hormonski disbalans: hormon stresa kortizol dovodi da povećanog lučenja sebuma, nizak serumski nivo estrogena do suve kože i perutanja.

Zdravlje
foto: Shutterstock

Ako stalno koristite proizvode sa neadekvatnim sastojcima, to može imati više štete nego koristi. Koža postaje iritirana i upaljena, povećava se sklonost ka stvaranju akni... Zaista ne postoje tačno određene preporuke kakvu kozmetiku osobe s normalnim tipom kože treba da koriste jer su skoro sve kozmetičke linije usmerene na problematične tipove kože. Kod normalnog tipa kože je važno da se očuva prirodna zaštitna barijera kože, ravnoteža vlage i lipida. Savetujem vam da kožu lica čistite svakodnevno, ujutru i uveče, vrlo temeljno, kako bi se sprale sve nečistoće koje mogu uzrokovati probleme. Koristite mleko ili tonik koji ne sadrže alkohol. Jednom nedeljno se može koristiti piling za lice, česticama koje su u njemu se uklanjaju mrtve ćelije. Uzmite hidrantne kreme koje neće zamastiti kožu. Potrebna je i intenzivna hidracija. Zapamtite, previše topla voda dovodi do spiranja zaštitnog sloja kože i isušivanja. Preporučuje se upotreba sapuna čija je pH vrednost slična pH vrednosti kože - 5,5.

Lice
foto: Profimedia
Kozmetika, Zdravlje
foto: Shutterstock
infografik, važno je znati, zdravlje
foto: Canva/A.M.

U četvrtak na vaša pitanja odgovara prim.dr sc.med. Jasminka Šojić Rajčić, specijalista interne medicine, alergolog i klinički imunolog, dugogodišnji ekspert UKC Srbije i Alfa Medica poliklinike.

PIŠITE NAM:

Pitanje za lekare možete poslati na i-mejl: zdravlje@kurir.rs

Dr Jasminka Šojić Rajčić
foto: Privatna arhiva

(Kurir.rs/Zdravlje)

Bonus video:

01:54

Dr estetske medicine upozorava: Mogle su da ostanu bez NOSA ili VIDA

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track