Ima li kraja bahatosti

PRAVE NAS BUDALAMA 15 GODINA: Dizel u Srbiji najskuplji u regionu!

Naftaši se pravdaju da je problem u velikim državnim zahvatanjima, a stručnjaci apeluju da je najgore što vozači pred daleko putovanje

Društvo
> 00:00h

Ko na putu za more sipa 38 litara "ultra dizela" na nekoj od makedonskih pumpi na auto-putu, moraće da za to plati - 3.700 dinara, prevedeno u našoj valuti. Ukoliko, pak, vozač odluči da istu tu količinu pazari na nekoj od pumpi pored našeg druma, ovo "zadovoljstvo" koštaće ga - čak 5.600 dinara! Razlika u ceni po litru, i kada se pogleda zvanična statistika, između dve zemlje je čak 50 dinara! Cene nafte poslednja dva meseca, sa manjim oscilacijama poslednje nedelje, vrtoglavo padaju. Ipak, vrednost dizela na pumpama u Srbiji nije se mnogo pomerila i ispratila ovaj trend, pa je ovo gorivo i dalje ubedljivo najskuplje u regionu, ako se ne računa Albanija!

Foto: Profimedia

Naftaši se pravdaju da je problem u velikim državnim zahvatanjima, a stručnjaci apeluju da je najgore što vozači pred daleko putovanje, kada im je bitno da prođu što jeftinije, mogu da urade jeste - da natoče ceo rezervoar na pumpi na auto-putu. Tamo su, po pravilu, cene najveće. - Cene goriva u Srbiji su u padu već mesec i po dana - kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije. - Vrednost goriva na pumpama pala je u odnosu na prošlu nedelju za još oko 50 para. Raspon između maksimalne i minimalne maloprodajne cene auto-gasa je čak devet dinara. Isti trend cena beleži se i na tržištima ostalih zemalja u regionu.

Debelo jeftiniji u Makedoniji

Prosečne maloprodajne cene dizel goriva svedene na evro u čak osam zemalja su gotovo jednake, u rasponu je svega deset evrocenti. Srbija, ipak, ima slične cene dizela kao Albanija, Rumunija i Slovenija, a kroz ove zemlje naši putnici daleko ređe idu. Dizel je, međutim, mnogo jeftiniji u susednoj Makedoniji, Crnoj Gori, BiH i Hrvatskoj, u koje se mnogo češće putuje. Čak je i u Grčkoj litar dizela povoljniji, pa se ispostavi da se vozačima osetno više isplati da, kada se vraćaju sa letovanja, napune rezervoare pre ulaska u Srbiju.

Foto: Shutterstock

- Jedino se izdvajaju po nešto višoj ceni dizela Albanija i nešto nižoj Makedonija - dodaje Mićović.- Razlike u ceni benzina su nešto veće, ali je redosled zemalja nepromenjen. Ako se posmatraju zemlje u koje naši vozači nešto češće putuju, i dalje je benzin najskuplji u Grčkoj, Sloveniji i Hrvatskoj, a najjeftiniji u Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Bugarskoj.

Trend smanjenja cena zbog pada vrednosti nafte, o čemu svedoči i statistika, i kod "komšija" je slabo zastupljen. U Srbiji je benzin osetno pojeftinio, pa vozači dolaze u nelogičnu situaciju da je dizel, koji bi po pravilu trebalo da bude povoljniji - egal sa cenom benzina. Kod nas vlada nepisano pravilo da se na cenu nafte poziva samo kada gorivo poskupljuje jer je to onda dobar izgovor za podizanje cena na pumpama - kaže Boban Atanacković iz AD "Nafta".- Kada nafta pada, kao da to niko ne vidi. Gas povoljniji zimi

Kada je u pitanju cena gasa, sadašnja vrednost nafte uticaće na plaćanje "plavog energenta" tek za devet meseci. Ipak, kako je "crno zlato" padalo osam nedelja zaredom, pojeftinjenje gasa će zakačiti i ovu grejnu sezonu i trebalo bi da potrošačima donese niže račune za grejanje na ovaj energent. Pola rezervoara u budžet

Budući da je smanjenje maloprodajnih cena goriva posledica samo smanjenja kompanijskog dela cene, državni udeo izražen u procentima stalno raste. U Srbiji u proseku 54,6 odsto od cene jednog litra benzina ide državi. Udeo državnog zahvatanja u ceni dizela je 53,7 odsto, a TNG 48,8 odsto.

(Večernje novosti)