Foto: Promo

(VIDEO) Još jedna međunarodna nagrada za kratki dokumentarni film ZATVORSKA MOLITVA!

Kratki srpski dokumentarni film „Zatvorska molitva”, u produkciji Adrija medija grupe, nakon uspeha na festivalu u Krimu, osvojio je i nagradu na filmskom festivalu So zemlje (Соль земли) u Rusiji.

Društvo
> 00:00h

Stručni žiri čine renomirana imena filmske industrije: Galina Semenovna, Božidar Zečević, naš poznati filmski teoretičar i reditelj, Nikolaj Volkov, čuveni ruski fotograf i dobitnik mnogih nagrada, kao i Irina Voloh i Aleksandar Tjapov, ruski reditelji kratkih dokumentarnih filmova. „Zatvorska molitva” je, u jakoj konkurenciji filmova iz više od 20 zemalja sa tri kontinenta, osvojila Nagradu žirija za film (За искреннее отображение пути искупления). Filmski festival se održava u šestom po veličini gradu u Rusiji Samari, ima za cilj očuvanje kulturno-istorijske baštine Rusije. Grad je poznat i kao domaćin samita Evropske unije 2007. godine.

Film govori o grupi osuđivanih lica niškog zatvora koji su, zahvaljujući svojoj inicijativi i marljivom radu, rekonstruisali crkvu koja se nalazi u sklopu zatvora, a koju je još 1934. godine podigao kralj Aleksandar I Karađorđević. Ovo je priča o ljudima, veri i pokajanju. Posle Drugog svetskog rata crkva u niškom zatvorskom kompleksu decenijama je služila za sve osim za ono za šta je predodređena. Čak je jedno vreme u njoj bila smeštena i kuhinja. Pre tri godine počinje neverovatna akcija: osuđenici, strip-crtači, tatu majstori obnovili su crkvu i oslikali freske na njenim zidovima, „uz svoje molitve i tihu borbu”. kako vole da kažu.

Novi život crkvi dale su ruke više od 400 osuđenika, od kojih mnogi nisu bili pravoslavne veroispovesti. Naš prvi kratkometražni dokumentarni film traje 19 minuta, a potpisuju ga: reditelj, scenarista i producent Miljan Gogić; snimatelji Antonije Vulović i Vladimir Žujko; organizator i urednik Anđela Popović. Montažu filma uradio je Branko Maksimović, a postprodukciju slike Ivan Tanasković. Muzikom su film obogatili Svetislav Božić, Mihajlo Radović i Miloš Punišić. Postprodukciju zvuka uradio je Branko Topalović.