Foto: Reuters

Jedan put, hiljadu opasnosti

(FOTO) Ekstremni (avan)turizam: Evo kako zapadnjaci gladni uzbuđenja ulaze u Siriju

Petočasovna vožnja iz Bejruta do Sirije za mnoge je previše izazovna da bi odoleli. Srećom po njih, tu su novi "ekstremni taksisti"

Planeta
> 17:00h

Uprkos haosa koji je progutao Siriju tokom poslednjih pet godina, oni koji su ostali u ratom razorenoj zemlji trude se da koliko toliko vode normalan život, a za veliki broj radnika koji putuju u Liban na posao, autoput Damask - Bejrut predstavlja ključni element preživljavanja, piše Newsweek.rs. Od kada je počeo građanski rat, ova ključna deonica puta postala je neprocenjiv resurs i za jednu novu vrstu taksista čiji je posao da voze turiste i autostopere na mesta koja se ne mogu naći na TripAdvisor-u ili LonelyPlanet vodičima. Za 100 dolara, ili 25 po osobi ako je u autu četvoro, "ekstremni taksista" Mohamed je vozio turiste u posetu poljima marihuane koje vodi njegov rođak, pripadnik Hezbolaha. Za portal Midl Ist Aj, Mohamed je ispričao kako ga je radoznalost turista dovodila u nezgodne situacije, ali i kako je iz toga naučio da se bavi ekstremnim turizmom.

Foto: Reuters, Dolina Beka blizu libansko-sirijske granice poznata je po poljima marihuane

Jednom prilikom grupa momaka koju je vodio u polja marihuane na granici sa Sirijom, tražila je da im pronađe taksistu koji bi ih odveo do Damaska. Pošto lokalni libanski taksisti ne smeju da ulaze u Siriju, Mohamed je platio vozača 100 dolara da odvede njega i tri momka u Damask. Mohamedov vozač odveo ih je u Siriju zaobilaznim putevima kroz planine, kako bi izbegao kontrolne punktove u tampon zoni između dve zemlje. Tek kada je video Damask na horizontu, Mohamed je shvatio opasnost kojoj se izložio. Naime, sirijski predsednik Bašar al Asad uveo je kaznu zatvora do 5 godina za strance koji ilegalno uđu u Siriju. Da bi izbegao katastrofu, vozač se vratio na zvanični kontrolni punkt kako bi prijavio ulazak u zemlju.

Foto: Reuters, Planinski put na libansko-sirijskoj granici

Kada su stigli do punkta, čuvari su bili veoma sumnjičavi. Vozač je odmah uhapšen, a turistima je, samo zahvaljujući Mohamedovom prijatelju iz Hezbolaha, dozvoljeno da se, doduše pešice, vrate u Liban. Ovo iskustvo omogućilo je Mohamedu da postane "ekstremni taksista" i da tačno zna šta se može, a šta ne kada vodi turiste u Siriju. Od tada, Mohamedovi "izleti" koštaju 170 dolara i najčešće podrazumevaju celodnevni boravak sa noćenjem u prestonici Sirije.

Foto: Wikipedia, Velika džamija u Damasku (Sirija)

Situacija u Damasku, koji je pod čvrstom kontrolom režima, vratila se koliko toliko u normalu, glavni lokaliteti su otvoreni za posete, a gradski restorani rade uobičajeno. Za Mohameda, rizik nije preveliki, a posla će po svemu sudeći, biti i nadalje pošto žeđ za avanturom nikada neće nestati, a tu je i još jedna grupa koja će Mohamedu uvek donositi novac takozvani "čekeri" - turisti koji žele da posete sve zemlje sveta. Pogledajte još na portalu Newsweek.rs: "Lov na crvene": Kako je američka vlada bez naloga uhapsila 10.000 Rusa NEWSWEEK OTKRIVA: Ko je Milevi Marić ukrao Nobela? Newsweek.rs predstavlja profil srpskog preduzetnika - još uvek neshvaćeni i nepodržani Upoznajte Kuber Pidi: Australijski podzemni grad koji krije srpsku svetinju (FOTO) Povratak na mapu: Nakon decenija izolacije, ova zemlja postaje magnet za turiste (FOTO)