Povodom 107 godina OKS

(VIDEO) OD ŠTUKELJA DO KALINIĆA: Čarobni trenuci našeg olimpizma

Vek i sedam godina prošlo je otkad je na četvrtom spratu hotela Moskva u Beogradu osnovan Olimpijski komitet Srbije, tada Srpski olimpijski klub na inicijativu mladih oficira školovanih u Francuskoj, među kojima je vodeću ulogu imao Svetomir Đukić.

Ostali sportovi
> 00:00h

U tih 107 godina stalo je mnogo toga, ispisane su uspešne i neuspešne stranice našeg sporta, a desile su se i neke nestvarne, čarobne priče u kojima su sportisti odigrali glavne uloge. Podsećamo na neke od njih.

Leon Štukelj Nastupio je na sedam velikih takmičenja i ukupno osvojio 20 medalja: 8 zlatnih, 6 srebrnih i 6 bronzanih. Samo na olimpijskim igrama osvojio je 6 medalja: dve zlatne na Olimpijskim igrama u Parizu 1924, zlato i dve bronze na Olimpijskim igrama u Amsterdamu 1928 i srebro na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. i tako postao najuspešniji je gimnastički reprezentativac Jugoslavije na Olimpijskim igrama. Njegova zbirka medalja bi sigurno bila još brojnija da je Kraljevina Jugoslavija učestvovala na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu 1932.

Jure Franko

Nekadašnji skijaš iz Nove Gorice imao je 22 godine kada je Jugoslavija bila domaćin Zimskih olimpijskih igara. A te sarajevske Igre pamtićemo, osim po maskoti Vučku i po briljantnoj vožnji Franka u veleslalomu. Kapiju po kapiju, savladavao je kao u transu i doskijao do srebrne medalje - jedine za našu državu na tom takmičenju.

Jasna Šekarić Nema sumnje jedna od najvećih legendi srpskog sporta, učesnik olimpijskih igara gotovo nestvarnih osam puta i osvajač pet medalja (zlato, tri srebra, bronza) sa ovih najvećih i najprestižnijih takmičenja. Njena priča dobija na bajkovitosti kada se zna da je kao popriličan anonimus, što i sama ističe, upucala zlato vazdušnim i bronzu malokalibarskim pištoljem.

Aleksandar i Milivoj Karakašević Posebnu priču u našem olimpizmu čine roditelji i deca učesnici Igara. Otac i sin stonoteniseri, svaki na svoj način ispisali su istoriju ovog sporta kod nas. Milivoj je učestvovao kao igrač i kao selektor, dok je Aleksandar ostvario nastupe na pet olimpijskih igara.
Aleksandra Ivošev Sa 18 godina učestvovala je na Olimpijskim igrama u Barseloni kao nezavisni učesnik jer je naša država bila pod sankcijama. Ovo iskustvo bilo joj je veoma značajno, pa je u Atalanti 1996. godine osvojila zlatnu medalju u disciplini vazdušna puška 50 metara trostav i bronzanu u disciplini vazdušna puška. Prvi je osvajač olimpijskog zlata za SR Jugoslaviju!
Goran Maksimović i Ivana Anđušić Maksimović Još jedna porodična priča kada govorimo o olimpijskim igrama. Ipak, njihova priča ima specijalnu dimenziju jer su, pored činjenice da su i jedno i drugo učestvovali na Igrama, oboje osvojili medalje. Otac se pozlatio u Seulu 1988. godine, dok je Ivana donela Srbiji srebro i stotu medalju u istoriji sa OI u Londonu 2012. godine!
Zoran i Nikola Kalinić Tata Zoran pet puta je učestvovao na olimpijskim igrama, a iako je osvojio brojne svetske i evropske medalje nije uspeo da stigne do odličja na najmasovnijem takmičenju. Za to se pobrinuo sin Nikola koji se našao na spisku selektora košarkaša Aleksandra Đođrevića pre OI u Rio de Žaneiru i sa svog olimpijskog debija doneo srebrnu medalju!