Upravo se završilo 25 godina otkad su Srbija i Amerika okončale svoj prvi i jedini ratni sukob, koji je vođen preko američkog proksi subjekta - NATO pakta. I pored toga što je prošlo četvrt veka od tog sukoba, Amerika i Srbija nikako nisu našle put ka pomirenju i u pogledu zajedničke budućnoste.

Od tih 25 godina, ja sam 22 proveo u dalekoj Australiji. Ono što mogu da vidim nakon mog odsustva iz Srbije jeste da Srbija i Amerika nikada nisu bile udaljenije nego danas. Po poslednjem istraživanju organizacije Novi treći put, naslovljenom „Međunarodni položaj Srbije - mediji i stavovi građana za mart 2024“, urađenom na osnovu 1.583 članka, pozitivnih priča o SAD ima manje od 2%, negativnih 20% i neutralnih 78%.

Procenat pozitivnih priča je u skladu sa trendom za duži period od dve godine (oko 2%). Za razliku od ovog trenda, za isti period je primećen pad negativnih priča, sa 40% na 20%. Ovaj pokazatelj govori da je pod pritiskom Ambasade SAD došlo do pada negativnih priča u medijima, ali da se nije uradilo ništa da se mediji stimulišu da pozitivno predstave SAD.

Po ovom istraživanju, građani Srbije smatraju da bi najviše uticaja na promenu njihovog mišljenja u pozitivnom pravcu imalo ukoliko bi SAD povukle priznanje Kosova, utrostručile investicije u Srbiju i ukinule vize građanima Srbije. Ovo je jasan primer da građani Srbije formiraju mišljenje na osnovu tri pokazatelja: nacionalni interesi Srbije, ekonomija i sloboda kretanja.

Isto tako ovo istraživanje, sprovedeno na uzorku od 1.558 građana, pokazuje da 6% ispitanika vidi SAD kao glavnog političkog partnera i 1% kao glavnog ekonomskog partnera. Ono što je najkarakterističnije u ovom istraživanju jeste da postoji mala neutralna zona od 7% između onih koji negativno i onih koji pozitivno gledaju na SAD (78% negativno i 15% pozitivno), što jasno definiše polarizaciju građana Srbije prema SAD. Slične rezultate zabeležila je Vestminsterska fondacije za demokratiju u istraživanju iz 2023. godine.

Ovakvi rezultati ilustruju da SAD u Srbiji malo rade na popularizaciji svoje pozicije u javnom mnjenju Srbije.

Ono što jeste ohrabrujuće o lutanju administracije SAD po pitanju Srbije jeste da u Srbiji postoji dobar broj ljudi u državnom rukovodstvu, NVO sektoru i među uticajnim pojedincima koji su svesni da su dobri bilateralni odnosi Srbije i SAD ključni za stabilnost na Balkanu. Poboljšanje uzajamnih odnosa, i pored toga što javnost Srbije ne veruje u to, ključno je jer će dovesti do toga da SAD prestanu da gledaju na Srbiju očima iz perioda 90-ih godina prošlog veka, za čime u pojedinim krugovima u Vašingtonu postoje jasni glasovi, a o čemu svedoče mnogi koji su iz Beograda pokušali da donesu pozitivan entuzijazam za poboljšanje ovih odnosa. Iz ovog razloga se zahteva da Srbija sa svoje strane radi na tome da se ovi odnosi drže na što boljem nivou, što je i sam premijer Vučević naveo u svom ekspozeu.

Građani Srbije smatraju da bi najviše uticaja na promenu njihovog mišljenja u pozitivnom pravcu imalo ukoliko bi SAD povukle priznanje Kosova, utrostručile investicije u Srbiju i ukinule vize građanima Srbije