PREKID VATRE U ETIOPIJI Šta je sve prethodilo sukobima u Tigraju i kako se TPLF opet domogao vlasti u ovom području?
Foto: EPA-EFE/STR

uspon, pad i ponovni uspeh narodnooslobodilačkog fronta

PREKID VATRE U ETIOPIJI Šta je sve prethodilo sukobima u Tigraju i kako se TPLF opet domogao vlasti u ovom području?

Planeta -

U pokrajini Tigraj u Etiopiji do pre dva dana se vodio krvavi građanski rat. Sukobi su trajali osam meseci, a sada je vlada Etiopije proglasila "jednostrani i bezuslovni prekid vatre" na području Tigraja, gde su snage lojalne bivšim vlastima u regionu (TPLF) zauzele glavni grad Mekele.

U Mekeleu, najvećem grad te regije koji je bio pun memorijalnih kompleksa i muzeja, ulice su do jednostranog prekida vatre bile pune vojnih vozila, a mogli su se čuti konstantni zvuci aviona i helikoptera.

Na širokim gradskim avenijama postavljene su statue u znak sećanja na heroje koji su u borbama izgubili svoje živote kao i pobede Narodnooslobodilačkog fronta Tigraj (TPLF), male grupe pobunjenika koji su postali gerilska vojska.

Izbeglice, Etiopija, Sudan
foto: EPA-EFE/ALA KHEIR

Oni su pokrenuli uspešnu pobunu i na kraju vladali drugom najmnogoljudnijom afričkom zemljom gotovo 30 godina.

Uspon TPLF-a je trajao 16 godina, a njegova dominacija u Etiopiji bar dva puta duže.

TPLF je formirana 1975. godine u vreme kada su stotine miliona ljudi širom Afrike i srednjeg istoka tražilo revoluciju i slobodu.

Među Etiopljanima je bilo i desetak mladića iz planinskog severnog regiona Tigraj. Inspirisani Marksizmom-lenjinizmom jakim, osećajem za nacionalnu pripadnost i utopijskim sloganima tog vremena oni su smisli novi hrabri plan za njihovu zemlju.

Samo godinu dana ranije, Hajle Selasije, poslednji car Etiopije, svrgnut je i ubijen od strane vojne hunte Derg, koji su odmah krenuli u nametanje oštre autoritarne vladavine.

U Tigraiu je već dugo bilo nezadovoljstva zbog moći centralizovane etiopske države. Mnogi su se setili tigrajanske oružane pobune 1943. godine, koja je brutalno ugušena. Ovog puta, lideri TPLF su se zakleli da će trijumfovati.

Kroz kasne 70-te TPLF je polako rasla, a već 1978. godine imala je 2.000 članova, navodi se u u izveštaju CIA-e.

Dve godine kasnije oni su mobilisali dva puta više ljudi.

Njeni vođe bili su bezobzirni i domišljati. Oni su se borili i uništavali suparničke pobunjeničke grupe u Tigraju i pazili su da umanjuju sopstvene marksističke stavove, koji ne bi bili popularni kod konzervativnog, pobožno hrišćanskog ruralnog stanovništva koje je činilo početnu bazu podrške TPLF-a.

Do kraja 1980-tih TPLF je bio dosta veći i jači.

Derg se raspao 1987. godine, uspostavivši Narodnu Demokratsku Republiku Etiopiju (PDRE) pod Radničkom partijom Etiopije u pokušaju da održi svoju vladavinu.

Sovjetski Savez je okončao podršku PDRE-u krajem osamdesetih i vladu su preplavile sve uspešnije pobunjeničke grupe.

U maju 1991. godine PDRE je poražen u Eritreji, i predsednik Mengistu Hajle Marijam je napustio zemlju. Etiopski građanski rat je okončan 4. juna 1991. godine kada je Etiopski narodni revolucionarni demokratski front (EPRDF), koalicija levičarskih etničkih pobunjeničkih grupa, ušao u glavni grad Adis Abebu i svrgnuo Radničku partiju Etiopije. PDRE je raspušten i zamenjen prelaznom vladom Etiopije koju je predvodio Tigrejski narodni oslobodilački front.

U Etiopskom građanskom ratu je stradalo najmanje 1,4 miliona ljudi, pri čemu je milion umrlih bilo povezano sa glađu, a ostatak sa borbama i drugim nasiljem.

Padom režima vođa TPLF-a, 36-godišnji Meles Zenavi, ostavio postao je predsednik Etiopije, a od 1995. godine pa sve do smrti 2012. godine bio je premijer.

Tigrajski narodni oslobodilački front vladao je Etiopijom 27 godina pre dolaska Abija na vlast.

Abij Ahmed, premijer, Avion Etiopija
foto: EPA-EFE/STR

Zašto je počeo sukob u Tigraju pre osam meseci?

Tigrajci, iako čine svega šest procenata populacije, nekada su bili dominantna politička sila ali su izgubili podršku zbog korupcije, represeije i kršenja ljudskih prava (mučenje političkih protivnika u tajnim zatvorima).

Iako je vlada radila na tome da uključi TPLF kroz mesta predsednika skupštine i nekoliko ministarskih fotelja, Tigraj na to nikada nije pristao. Članovi TPLF-a veruju da Abij radi na uništavanju multietničke federacije Etiopije koja je formirana 1991. godine posle pada marksističkog režima koji je vladao zemljom od 1970-ih.

Sa rastom tenzija, TPLF se oglušio o zabranu održavanja izbora zbog pandemije koronavirusa i organizovao svoje izbore u septembru. Vlada je te izbore nazvala nelegalnim a TPLF je onda odbio da prizna Abijev autoritet. TPLF je sprečio postavljenje novog šefa severne komande u Tigraju što je bila poslednja kap u prepunoj čaši.

Etiopija
foto: EPA-EFE/STR

Mekele, glavni grad Tigraja ponovo pod kontrolom TPLF-a

Sukob koji je izbio između etiopske vlade i vojnih snaga u njenom severnom regionu Tigraj doveo je do haosa u zemlji. Sukobi su trajali osam meseci, a sada je vlada Etiopije proglasila "jednostrani i bezuslovni prekid vatre" na području Tigraja, gde su snage lojalne bivšim vlastima u regionu (TPLF) zauzele glavni grad Mekele.

-Glavni grad Tigraja Mekele je pod našom kontrolom, rekao je portparol TPLF-a Gateče Reda.

Jedan od lokalnih zvaničnika rekao je agenciji Frans pres da je privremena lokalna vlada odlučila da napusti svoje pozicije u Mekeleu.

Kurir.rs/Č.N.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track