U SENCI RATA U UKRAJINI: Rusija porinula dva ledolomca na nuklearni pogon! Moskva konsoliduje svoju moć u arktičkom regionu!
Rusija konsoliduje svoju moć u arktičkom regionu sa dva nova ledolomca na nuklearni pogon
Otvaranjem Severnog morskog puta nove mogućnosti za trgovinu sa Azijom
Ruski predsednik Vladimir Putin je na predstavljanju ledolomaca na nuklearni pogon, koji će omogućiti plovidbu zapadnim arktičkim prostorom tokom cele godine, naglasio da je reč o jačanju Rusije kao arktičke supersile i većem korišćenju severnog morskog puta.
„Oba ledolomca su porinuta kao deo projekta velike serije i deo su našeg obimnog sistematskog rada na preopremanju i popuni domaće flote ledolomaca kako bi se ojačao status Rusije kao velike arktičke sile“, rekao je Putin prisutnima na ceremoniji u Sankt Peterburgu. Petersburg preko video veze iz Kremlja.
Putin je sa osmehom na licu posmatrao kako je ledolomac Jakutija na nuklearni pogon porinut sa dokova i kako stoji dok se svira državna himna povodom podizanja ruske zastave na drugom ledolomcu Ural, koji će ući u upotrebu u decembru. . Ledolomac Jakutija dužine više od 173 metra, deplasmana do 33.540 tona, koji može da probije led debljine do tri metra, počeće sa radom 2024. godine.
Trenutno rade dva ruska ledolomca na nuklearni pogon, Arktik i Sibir, dok će se ledolomac Čukotka pridružiti floti 2026. godine.
U izgradnji je i super ledolomac Rusija dužine 209 metara, deplasmana od 71.380 tona, koji će, prema Putinovim rečima, biti završen do 2027. godine i moći će da probije sloj leda debljine do četiri metra.
Kako je rekao Putin, ledolomci su potrebni za proučavanje i razvoj Arktika, da bi se obezbedila bezbedna i održiva plovidba u ovom regionu i da bi se povećao saobraćaj duž Severnog morskog puta. „Razvoj ovog najvažnijeg transportnog koridora omogućiće Rusiji da u većoj meri iskoristi svoj izvozni potencijal i uspostavi efikasne logističke rute, uključujući jugoistočnu Aziju“, objasnio je on.
Ruski predsednik je naglasio da će brodovi koji putuju Severnim morskim putem stići do azijskih luka 15 dana ranije nego tradicionalnim putem kroz Suecki kanal.
Zbog klimatskih promena i zagrevanja atmosfere, Arktik postaje sve važnija strateška oblast, jer se otapanjem leda otvaraju novi morski putevi.
Od dolaska na vlast pre više od dve decenije, Putin je jačao rusko prisustvo u arktičkom regionu, gde se njena granica dužine više od 24.000 kilometara proteže od Barencovog mora na zapadu do Ohotskog mora na istoku.
Od 2005. Rusija je ponovo pokrenula desetine arktičkih vojnih baza iz sovjetske ere i značajno uložila u modernizaciju svoje mornarice. Kako navodi Rojters, pozivajući se na eksperte za Arktik, zapadnim zemljama će biti potrebno najmanje deset godina da sustignu rusku vojsku u regionu.
Kurir.rs/RTV SLO
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3