UKRAJINA OD TURSKE DOBILA KASETNE BOMBE: Smrtonosno oružje za uništavanje teknova i ubijanje vojnika na BOJNOM POLJU
Turska je počela krajem prošle godine da šalje Ukrajini kasetne bombe koje je dizajnirala Amerika, nakon što je Kijev više meseci molio administraciju Džoa Bajdena za to oružje, rekli su za "Forin Polisi" američki i evropski zvaničnici upoznati sa tom odlukom. Ukrajina je tako dobila moćno – ali kontroverzno – oružje za uništavanje ruskih tenkova i ubijanje trupa na bojnom polju, prenosi Blic.
NATO članica je počela da šalje prve serije takozvane poboljšane konvencionalne municije dvostruke namene (DPICM) u novembru 2022. godine, napravljene tokom ere Hladnog rata na osnovu sporazuma o koprodukciji sa Sjedinjenim Državama. Oružje je dizajnirano da uništava tenkove tako što se razbija u manju podmuniciju, koja može da ostane na bojnom polju godinama ako odmah ne eksplodira. Svaki krug raspršuje oko 88 bombi.
Sjedinjenim Državama je zabranjeno da izvoze DPICM-ove prema američkom zakonu zbog visoke stope neuspeha.
Taj potez, koji je Turska pokušavala da prećuti, takođe naglašava ulogu koju je Ankara igrala tokom celog sukoba: ekonomskog prijatelja Moskve od koje kupuje oružje i vojnog prijatelja Ukrajine koju snabdeva bespilotnim letelicama Bajraktar TB2. Takođe, predsednik Redžep Tajip Erdogan igra ulogu diplomatskog posrednika za Ujedinjene nacije. I dalje nije poznato da li je tursko oružje zemlja-zemlja korišćeno u borbi.
- Nakon što su SAD uskratile Ukrajini pristup kasetnoj municiji, Turska je bila jedino mesto gde su mogli da je nabave. To samo pokazuje kako je Turska, čak i kada se u nekim aspektima priklonila Rusiji, postala zaista važan pristalica Ukrajine u vojnom smislu - rekao je jedan izvor upoznat sa ovim pitanjem, koji je želeo da ostane anoniman.
Bespilotne letelice Bajraktar TB2 turske proizvodnje pomogle su da se zaustave ruski oklopni konvoji koji su se približavali Кijevu u ranim danima rata, a navodno su pomogli Ukrajini u potapanju ruske krstarice Moskva, tada vodećeg broda Crnomorske flote. Turski analitičari takođe veruju da Turska tiho premešta dronove u vazdušnu bazu Ćorlu u blizini fabrike Bajraktara, odakle se oružje otprema u Poljsku i dalje u Ukrajinu.
Iako Turska nije podelila informacije o količinama kasetne municije u svojim zalihama, Кorporacija mehaničke i hemijske industrije sa sedištem u Ankari je u prošlosti proizvela artiljerijski projektil produženog dometa koji se može ispaliti iz topova kalibra 155 mm sa samouništavajućim DPICM-om kao podmunicijom, kao i slične projektile koji su po licenci Sjedinjenih Država.
Roketsan, još jedan veliki turski proizvođač oružja, svojevremeno je napravio rakete TRК-122 za artiljerijske sisteme kalibra 122 mm koji takođe rasipaju DPICM podmuniciju. Slovačka, Čile i Sjedinjene Države su u prošlosti prebacivale kasetnu municiju u Tursku.
Ali taj potez je i dalje svojevrsni preokret za Tursku, nakon što je obećala međunarodnnim agencijama za razoružanje da neće koristiti kasetnu municiju. U pismu upućenom predsedniku Кonvencije o kasetnoj municiji, međunarodne organizacije sa sedištem u Ženevi, u oktobru 2021. godine, Turska je insistirala da nije koristila, proizvodila, uvozila ili prenosila kasetnu municiju od 2005. i da ne namerava da to čini u budućnosti.
Ipak, ljudi koji su se zalagali za to da Sjedinjene Države pošalju DPICM Ukrajini insistiraju da je to najefikasniji način da se unište ruske linije rovova, koje nisu ojačane ili pokrivene, na otvorenom terenu Donbasa. Takođe je, dodaju, potrebno pojačanje američkim zalihama visokoeksplozivnih artiljerijskih metaka koje su već pri kraju.
- Svaki četvrti artiljerijski metak ubije nekoga. Mislim da će DPICM to povećati 20 puta. Dakle, za svaki metak koji ispalite, imaćete 10 mrtvih Rusa. Videćete efikasnost DPICM-a što će takođe uticati na ruski moral - rekao je Dan Rajs, savetnik ukrajinskog vojnog načelnika.
(Kurir.rs/Blic)
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova