SREDSTVO MOĆI I UTICAJA I DOKAZ LOJALNOST PUTINU: Evo zašto ruski oligarsi prave sopstvene privatne vojne kompanije
Foto: Shutterstock

sve više jedinica

SREDSTVO MOĆI I UTICAJA I DOKAZ LOJALNOST PUTINU: Evo zašto ruski oligarsi prave sopstvene privatne vojne kompanije

Planeta -

Među ruskim elitama sve više uzima maha nova moda za stvaranje privatnih vojnih kompanija. Od početka 2023. godine postale su poznate najmanje dve takve formacije.

Šef Zajedničkog štaba američkih generalštabova general Mark Mili rekao je da u napadu na Bahmut učestvuje oko 6.000 militanata Vagnerovog PMC-a, uz pomoć još oko 30.000 regruta. General je takvu izjavu dao tokom govora pred članovima američkog Kongresa. Poređenja radi, veličina belgijske vojske je samo 12 hiljada vojnika.

Osnivač PMC Vagner Jevgenij Prigožin već je izjavio da je njegova vojna formacija spremna da napusti teritoriju Ukrajine nakon što završe svoj zadatak u Bahmutu. Ovi borci su možda jedine ruske snage koje pokušavaju da se bore u Bahmutu. Barem se takvi zaključci mogu izvesti nakon čitanja izveštaja Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine i brojnih izveštaja zapadnih analitičkih centara.

Pored Vagnerovaca, u Ukrajini se bori i jedan broj ruskih PMC-a, što je već poznato široj javnosti. Sistematski se pojavljuju i informacije o stvaranju novih četa vojnih plaćenika. Na primer, pre neki dan se saznalo za stvaranje PMC „Konvoj“ Sergeja Aksenova na Krimu.

Koliko PMC-a u Rusiji

Privatne vojne kompanije nisu ništa novo, one su prvi put nastale na Zapadu ranih 70-ih godina prošlog veka. Ovaj posao je u Rusiju došao sa raspadom SSSR-a: po pravilu, velika naftna i gasna ili rudarska preduzeća finansirala su jedinice stvorene od veterana vojske i specijalnih službi. Njihov zadatak je bio zaštita nalazišta i naftnih nalazišta u inostranstvu, koje su razvijale kompanije, isporuka robe i pratnja konvoja sa robom. Kasnije su slične kompanije, ali već povezane sa Ministarstvom odbrane ili Federalnom službom bezbednosti (FSB), počele da se uključuju u vojne sukobe. Kao, na primer, rat u Siriji, Gruziji ili invazija Ukrajine.

„Vojni gubici plaćenika ne ulaze u opštu statistiku kadrovskih gubitaka. Koliko god da ih tamo stave, Ministarstvo odbrane i Putin, kao vrhovni komandant, nemaju nikakve veze sa tim“, rekao je Ivan Stupak, vojnik stručnjak na ukrajinskom institutu za budućnost, objašnjava izdanju.

Takve aktivnosti se dobro uklapaju sa Putinovom koncepcijom „nema ih“, kada ruska vojska zapravo izvršava postavljene zadatke, ali pravno nije tamo.

"Vagnerovi muzičari" - po čemu je poznat Prigožinov PMC

Najpoznatiji PMC „Vagner“ široj javnosti nastao je od penzionera, oficira specijalnih snaga tokom vojnih operacija u Africi i Siriji. Već 2014. godine njeni predstavnici su učestvovali u neprijateljstvima u Donjeckoj i Luganskoj oblasti i u aneksiji Krima. Pre početka invazije u punom obimu, takve aktivnosti nisu bile posebno reklamirane, a posle februara 2022, naprotiv, ruska propaganda je objavila brojne izveštaje o uspesima „vagnerovaca” ili „kadirovaca”. Tako se kladilo na psihološki efekat učešća u ratu elitnih vojnih jedinica sa najboljom obučenošću i iskustvom. Ironično, u narednih nekoliko meseci u Ukrajini su uništene sve elitne vojne formacije ruske vojske, poput Pskova, Rjazanja, Tulske vazdušno-desantne divizije ili marinci iz Vladivostoka. To je bio jedan od razloga za otvoreno uključivanje PMC-a u rat u Ukrajini. U Vagnerovom PMC-u su prvo počeli da regrutuju sve, a kasnije su prešli u ruske zatvore - formirali su jurišne jedinice od zatvorenika u zamenu za njihovo pomilovanje.

"Vagner je danas promenio strategiju regrutacije. Poznato je da je širom Rusije otvoreno oko 50 regrutnih punktova. S obzirom na socio-ekonomsku situaciju u zemlji, mislim da neće biti problema sa onima koji žele da se tamo pridruže", politički ekspert Dmitrij Snegirjev kaže za Focus

U 2018. PMC Vagner je prošao pravnu reorganizaciju, preuzimajući naziv Liga i otvarajući kancelarije u brojnim evropskim zemljama. U pozadini sankcija protiv osnivača PMC Jevgenija Prigožina, njihove dalje službene aktivnosti postale su nemoguće. Pored toga, celokupno poslovanje Vagnerovog PMC-a su američke vlasti priznale kao međunarodna kriminalna grupa.

Krimski PMC "Konvoj"

Pre neki dan je rusko izdanje Važne priče objavilo da je takozvani „šef Krima” Sergej Aksjonov osnovao sopstveni PMC „Konvoj”, koji je zapravo kompanija BARS (skraćenica za „specijalne vojne rezerve”), nastao godine. 2021. pod krovom ruskog Ministarstva odbrane. U to vreme BARS je privlačio sve koji su imali vojno iskustvo i bili spremni da učestvuju na sastancima i vežbama, odnosno u rezervnom sastavu. Poznato je da je novi „Konvoj“ raspoređen na teritoriji Krima i sprovodi obuku u selu Perevalnoje kod Simferopolja.

Prema rečima Ivana Stupaka, administrativno-komandni metod je korišćen za preformatiranje iz BARS-a u Konvoj.

"Jednostavno su okupili lokalne biznismene i rekli: platite! Ako ne želite da platite, onda ne učestvujete u odbrani Krima. Glavni zadaci zaštite poluostrva od ukrajinske kontraofanzive su upravo Aksenovljevom PMC-u. “, kaže stručnjak.

Šojgu
foto: Vadim Savitsky

PMC „Patriot“ ministra Šojgua

Krajem decembra 2022. godine, Istočna grupa snaga Oružanih snaga Ukrajine izvestila je da su u blizini Vuhledara (Donjecka oblast) primećeni predstavnici PMC Patriot . Ovu kompaniju je stvorilo Ministarstvo odbrane Ruske Federacije i, kažu, lično ministar odbrane Sergej Šojgu. U štampi je ovaj PMC istaknut još 2018. godine u borbama u Siriji. Važno je napomenuti da su upravo u to vreme Vagnerovci pretrpeli najveće gubitke u blizini sirijskog grada Deir ez-Zor. Kako je tada pisala ruska opoziciona štampa, to je bio jedan od razloga za dalji sukob Prigožina i Šojgua. Tada je šef Vagnerovog PMC-a preko svojih „fabrika trolova” čak izrezivao medijske napade na ministra odbrane. Do kraja marta 2023. godine, predstavnici PMC „Patriot“ nisu zapamtili ništa posebno na liniji borbe.

PMC „Redut“ i neuspešan napad na Kijev

Poznatiji PMC "Redut". U oktobru 2022. godine, vojska Oružanih snaga Ukrajine privela je državljanina Republike Belorusije, za kojeg se ispostavilo da je plaćenik ove kompanije. Tokom ispitivanja rekao je da je regrutovan za mesto mitraljeza, za šta su obećavali 3.600 dolara mesečno.. Pre početka invazije u punom obimu, PMC Redut je pružao samo usluge zaštite imovine u inostranstvu. Prema otvorenim izvorima, ova vojna kompanija je povezana sa Genadijem Timčenkom, bliskim saradnikom ruskog predsednika. Timčenka u naftnom i gasnom biznisu nazivaju i „Putinov lični novčanik“. Na račun PMC „Redut“ – učešće u ratnim dejstvima u Siriji, Iraku, Gruziji i afričkim zemljama. Svojevremeno su predstavnici kompanije čak učestvovali u mirovnim operacijama, borbi protiv somalijskih pirata u vodama Afričkog roga. Procenjuje se da je u PMC više hiljada boraca, pre svega bivših predstavnika specijalnih snaga koji su otpušteni ili udaljeni iz službe zbog disciplinskih prestupa.

PMC „Redut“ je učestvovao u napadu na Kijev, jedan od njegovih komandanata, Ivan Mihejev, eliminisan je u blizini glavnog grada u martu 2022.

Malo poznati PMC RACCOON

U ime države stvorena je još jedna kompanija, odnosno FSB. Ime su dobili po skraćenici "Ujedinjena narodna komunalna društva", a za osnovu su uzeti vojno-patriotski klubovi za omladinu. PMC-i su bili zasnovani na ruskim ultradesničarskim radikalima, nacionalistima i oficirima FSB-a.

Gasprom, Gazprom
foto: Shutterstock

Gasprom je stvorio sopstveni PMC

Prema pisanju nemačkog lista Bild, ruska vlada je dozvolila preduzeću Gasprom njeft da stvori privatnu organizaciju namenjenu zaštiti energetskih objekata kompanije. Nakon toga, ruski ratni dopisnici su rekli da je reč o klasičnom PMC, koji se već dovodi u Ukrajinu da učestvuje u neprijateljstvima. Takođe se navodi da su plaćenici ove kompanije plaćeni duplo više od „vagnerijanaca”. Publikacija sugeriše da je stvaranje PMC Gasproma znak pripreme ruske elite za mogući građanski rat i kraj Putinovog režima .

Pored PMC-a, vredi pomenuti i dobrovoljačke bataljone koje su stvorili guverneri u skoro svakom regionu Rusije. One se finansiraju i izdržavaju iz regionalnih budžeta i zapravo su lične armije predstavnika administracije. Živopisan primer toga je Čečenija i vojne formacije koje su lično podređene Ramzanu Kadirovu.

Zašto Kremlj stvara nove PMC?

Treba napomenuti da se aktivnosti PMC-a u zoni borbenih dejstava poistovećuju sa plaćeništvom. Aktivnosti plaćenika su u suprotnosti sa međunarodnim konvencijama, ne podležu normama međunarodnog humanitarnog prava o pravima zatvorenika ili vojnog osoblja. Štaviše, prema ruskim zakonima, plaćeništvo je zabranjeno i kriminalizovano. Da bi plaćenici ruskih PMC-a obezbedili oružje i potrebnu opremu, oni su u zvaničnim dokumentima ruskog Ministarstva odbrane definisani kao dobrovoljci.

Ivan Stupak smatra da je stvaranje PMC-a u Rusiji postalo svojevrsna moda među oligarsima i pomaže im da pokažu svoju lojalnost Kremlju. Pored toga, ovo vam omogućava da maksimizirate mobilizaciju raspoloživih resursa u ljudstvu na frontu.

„Ovo je želja da demonstrira svoju lojalnost Kremlju. Inače, Putin ima i svoju korist od toga, jer oligarsi koji su najavili stvaranje ili su već stvorili svoje PMC, u očima Zapada, postaju na isti nivo sa njim. Odnosno, isti kriminalci", kaže on.

Prema Snegirjevu, svi postojeći i novi ruski PMC-i su stvoreni sa jednim ciljem, da privuku više vojnika u rat u Ukrajini.

„Oni su potrebni da bi se sakrila skrivena priroda mobilizacije. Putin je postao talac sopstvene ideološke igre, započevši takozvani „SVO“. To znači korišćenje ograničenog vojnog kontingenta. Delimična mobilizacija ne dozvoljava da se privući više od 300 hiljada ljudi. Ako više, već je potrebno proglasiti punu mobilizaciju i vanredno stanje“, kaže on.

Ruska vojska
foto: Shutterstock

Stručnjak napominje da su finansijski motivisani plaćenici ili bivši zatvorenici mnogo efikasniji tokom borbenih zadataka od takozvanih „čmobika“. Osim toga, u slučaju zatvorenika, Prigožin je napravio veliku uslugu Kremlju smanjivši opterećenje zatvorskog sistema. Njihova dalja likvidacija u ratu pozitivno će uticati na kriminalnu situaciju u Rusiji.

Istovremeno, stručnjaci poriču da će u budućnosti PMC moći da postanu neka vrsta delotvorne sile u ruskoj preraspodeli moći i političkih uticaja. Jedan od uslova za pomilovanje „vagnerovih osuđenika” je garancija da se nikada neće vratiti na rusku teritoriju. Dozvoljen im je boravak samo u privremeno okupiranom Donbasu. Štaviše, sva ova velika vojska nema svoje oružje.

"Svi ovi PMC-i su virtuelni, imaju ljude, ali nema oružja. FSB jasno prekida ove teme. Osim toga, ti ljudi su razmaženi novcem, niko ništa neće da radi besplatno", objašnjava Stupak za Fokus .

Snegirev napominje da će svi preživeli veterani PMC-a najverovatnije biti poslati negde u Siriju, Čad, Mali ili Centralnoafričku Republiku, ili će oni najopasniji biti fizički eliminisani.

Treba napomenuti da u Ukrajini aktivnosti privatnih vojnih kompanija takođe ostaju nezakonite. Relevantni nacrti zakona su u više navrata dostavljani Vrhovnoj radi, čija je svrha bila uvođenje aktivnosti takvih kompanija u pravno polje. Međutim, nikada nisu došli na glasanje. Možda će se nakon završetka rata ovo pitanje ponovo vratiti.

(Kurir.rs/Focus.ua)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track