BILO JE TO KAO ČETIRI SATA PAKLA, DRAGO MI JE DA SAM ŽIV: Dramatična ispovest preživelog u tropskom ciklonu Ilsa!
U ponoć, ciklon Ilsa pogodio je severozapadnu australijsku obalu. Najjači tropski ciklon u ovoj oblasti u poslednjih 10 godina duvao je na kontinent sa udarima vetra brzinom od 288 km/h. Nad kontinentom se malo smirilo, trenutno besni brzinom od 120 km/h. Zvaničnih izveštaja o šteti još nema, ali je prema poslednjim informacijama zaobišla veća naselja.
Snažan tropski ciklon Ilsa zadržao se nekoliko dana kod zapadne obale Australije. Noćas je pogodio kopno. Jaka kiša i jaki vetrovi, koji su duvali brzinom od 240 km/h 10 minuta neposredno pre susreta sa kopnom, svrstali su Ilsu u najjaču kategoriju uragana po australijskoj skali: petu. I oborio rekord. Najjači izmereni udari vetra na ostrvu Bedout dostigli su 288 km/h.
"Ciklon Džordž je bio prethodni rekorder za tu oblast. 2007. godine, njegovi vetrovi su dostigli 194 km/h", saopštila je Australijska meteorološka služba.
Vetrovi su se od tada donekle smirili, a Ilsa trenutno pravi haos širom kontinenta kao ciklon kategorije 4.
Prema poslednjim podacima, udari vetra duvaju brzinom od 120 km/h. Meteorološki zavod predviđa da će ciklon do subote ujutru ugasiti negde iznad sredine kontinenta.
Australijski mediji ne izveštavaju o poginulima, ali je snažan uragan iza sebe ostavio materijalnu štetu. Ogoljeni krovovi, polomljeni prozori, propadale zgrade, počupano i polomljeno drveće, uništena električna infrastruktura. Navodi se da je većina štete nastala oko popularnog turističkog mesta Pardoo Roadhouse.
Jedan od vlasnika, Vil Bat, rekao je da je imao sreće što je preživeo. "Bilo je to kao četiri sata pakla. Drago mi je što sam još živ", opisao je on.
"Jaki udari vetra su izuzetno opasni. Ne samo da ruše drveće, električne instalacije i uništavaju krovove i kuće, već i podižu sa zemlje veće predmete - čamce, kampere ili prikolice - i bacaju ih u vazduh", upozorio je meteorolog Nacionalne meteorološke službe Mirijam Bredberi.
Ukupna šteta u gradovima koje je Ilsa već prošla ne može se proceniti. Zvaničnici su najavili da će početi sa inspekcijom područja kada se situacija dovoljno smiri da bi mogli helikopterima da prelete severozapadnu obalu.
Zaobilazeći najnaseljenije gradove, na snazi je crveno upozorenje.
Iako su prvobitno procenili da bi ciklon mogao da prođe i najnaseljenije gradove u okruženju, on ih je po svemu sudeći zaobišao, saopštile su i australijske vlasti. Ciklon je zaobišao i zajednicu Aboridžina, koja bi inače mogla da bude nekoliko dana odsečena od ostatka sveta.
„Ipak, pred nama je velika šteta u oblasti koju je ciklon prešao“, rekao je vatrogasac Piter Saton. Vlasti su naredile stanovnicima da za zemlju vežu sve što bi moglo da leti kroz vazduh na jakom vetru.
Vlasti države Zapadna Australija već su u četvrtak izdale crveno upozorenje za nekoliko oblasti. To znači da stanovnici moraju ostati u svojim domovima ili ih napustiti i nastaniti se u centrima za evakuaciju. Neki putevi su takođe zatvoreni zbog rizika od poplava, uključujući deo autoputa od 600 kilometara između grada Pilbara Port Hedland i turističkog grada Bruma.
Najjači ciklon koji je pogodio severozapadnu Australiju bio je tropski ciklon Monika 2006. Duvao je brzinom od 290 km/h tokom pustošenja širom kontinenta.
Kurir.rs/24ur
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova