KO ĆE VLADATI TEHNOLOŠKIM LANCIMA SNABDEVANJA? Cvetićanin smatra da su Kina i SAD glavni kandidati, a da su Evropa i Srbija OVDE
U vreme kada se svet suočava sa ekonomskom krizom i globalnim pandemijskim izazovima, Amerika i Kina nastoje da u svoje ruke preuzmu primat u svetu.
Ključ za to leži u kontroli nad proizvodnjom poluprovodnika, koji su postali važniji od nafte za razvoj moderne tehnologije. Kako se proizvodnja čipova koncentriše na Tajvanu, Amerika i Kina vode borbu za primat u ovom sektoru i rizikuju potencijalni sukob.
U jutarnjem programu Kurir televizije, dr Neven Cvetičanin, predsednik Foruma za strateške studije, objasnio je koliko je bitno ko će vladati tehnološkim lancima snabdevanja i kako to utiče na geopolitičku situaciju u svetu.
On je istakao da su SAD i Kina jedini važni konkurenti u ovom sektoru, dok su ostali, poput Tajvana, Južne Koreje i Japana, između čekića i nakovanja. S obzirom na nedavna otkrića minerala u Švedskoj, koja su potrebni za proizvodnju čipova na Tajvanu, Evropa bi mogla da se nađe u boljoj poziciji u budućnosti.
- Ono što je najsofisticiranije je ko će vladati tehnološkim lancima snabdevanja. Tu imamo samo 2 konkurenta, SAD i Kinu. Svi ostali su tu nebitni. Tajvan, Južna Koreja i Japan su između čekića i nakovanja. Moraju da trguju sa Kinom jer su prihodovali od toga, a sa druge strane su vezani za SAD. Sada se postavlja pitanje gde smo tu mi i gde je tu Evropa? Evropa je mali proizvođač, ali veliki potrošač. Nedavno su u Švedskoj pronađena nalazišta minerala koja su potrebni za te čipove koji se prave na Tajvanu, što čini situaciju u Evropi boljom - rekao je Cvetičanin.
Kurir.rs
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3