"UKRAJINA JE OPSTALA, SAMO ZBOG AMERIČKIH INFORMACIJA!" Stručnjaci smatraju da je OVO loš znak za MIR U EVROPI
U kojoj meri je rizičan scenario po kome Ukrajina ulazi u NATO pakt nakon rata?
Rusija bi bila okružena Severnom vojnom alijansom, i time bila onemogućena za dalje slobodno manevrisanje...
Pre nego što su temu posvetili ratu u Ukrajini - u emisiji "Puls Srbije" gosti su prokomentarisali najmodernije naoružanje Vojske Srbije prikazano u Batajnici juče (24.4).
Svoje utiske podelili su Andrej Mlakar, urednik rubrike Planeta na portalu Kurir.rs i general-major u penziji prof. dr Mitar Kovač, nakon čega su poveli razgovor o dešavanjima u Ukrajini.
Rusija ne može biti okružena NATO snagama, siguran je Kovač.
- Nažalost to je loš znak za mir u Evropi i svetu. Ona ne može biti okružena NATO snagama i taj scenario je bio nepoželjan od samog početka. Ovakvim izjavama on postaje i deo učesnika sukoba. NATO će morati onda ambicioznije da uđe u ovaj sukob, pa time da izdejstvuje neki mir koji će biti povoljan po Ukrjainu - kaže Kovač, dok Mlakar ne želi da okoliša:
- Ukrajina je želela da uđe u NATO pakt. Ovo je suština i zbog ovog je rat i krenuo. Hajde da ne okolišamo. NATO pakt je ušao u Ukrajinu i involvirao se u Ukrajinu 2014. godine, mada su neki tvrdili da nemaj uticaj u Ukrajini, to je laž! - kaže Mlakar.
"Ovde svi pate od Alchajmera" a Rusi su upozoravali na ovo tokom prve revolucije u Majdanu 2004. godine - nastavio je.
- Sve ukrajinske jedinice (koje su istopljene sada u Donbasu), obrazovane su i obučene po NATO standardima. Bilo je pitanje šta će Rusima Ukrajina kada mogu da instaliraju oružje u Baltiku, nisu, zato što bi Estonci, Litvanci i Letonci znali šta im sledi. Uopšteno, cela priča je takva da NATO pakt treba Ukrajini. Vladimir Putin ne bi uzeo Krim, oni su sami "skočili" u tome - rekao je Mlakar.
Oba sagovornika prokomentarisala su analizu bivšeg generala Petreusa.
- Ima i naručenih analiza i objektivnih i onih koje su plaćene. Teško je govoriti o tome. Teško da je sve bilo perfektno, a da li je neko uspeo u tom ratu, pokazuju efekti jedne i druge strane. - rekao je Kovač.
Nije on bio samo direktor CIA - nadovezao se Mlakar - general Petreus je bio komandant američkih snaga u Iraku i komandant američkih snaga u Afganistanu.
- On je uspeo u Iraku da ublaži pobunu, ali ne i da je uguši. U Afganistanu je uspeo da drži tri grada pod kontrolom! On je strateg i ima i svog "pajtosa" generala Bena Hodžinsa - rodonačelnika vojne teze o Šengenu - kaže Mlakar dopunjujući:
Te njegove reči su realno, u prevodu - on voli da "lupeta", pitao sam ga, jednom prilikom, generala Hodžinsa na Tviteru - zašto se vi ne priključite kao vojni strateg i pokažete svoje strateško umeće u Ukrajini? Dobio sam "blok", naravno. Mene i dalje "kopa" general Petreus. Ukrajina je opstala zahvaljujući obaveštajnim informacijama SAD u realnom vremenom. Meni su razmišljanja Petreusa u redu, ali Rusi ne veruju tim doktrinama, oni se vraćaju na teme Drugog svetskog rata, dok general ne ode na front ovo su sve naklapanja - zaključio je Mlakar.
Kurir.rs
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova