Uprava grada Kijeva uvela je moratorijum na upotrebu ruskog jezika u kulturnoj produkciji, obrazlažući to kao neophodnost da se zaštiti ukrajinski informacioni prostor od hibridnih uticaja Rusije.

Vadim Vasilčuk, zamenik predsednika gradskog Odbora za obrazovanje, nauku, omladinu i sport, rekao je da se zabrana odnosi na knjige, muziku, pozorišne predstave, koncerte i na ponude iz oblasti kulture i obrazovanja, prenosi Dojče vele.

- Ruski je jezik agresorske zemlje i nema mu mesta u srcu našeg glavnog grada - kazao je Vasilčuk.

Inicijativu za zabranu pokrenuo je građanski pokret "Odbijanje", koji se od 2014. zalaže za zabranu svega ruskog u Ukrajini i za bojkot ruske robe, filmova i muzike.

Aktivistkinja te organizacije Katerina Čepura rekla je za Dojče vele da je zabrana proizvoda na ruskom jeziku "neophodna", ali da je moratorijum "više moralni faktor, koji ohrabruje ljude, koji ne žele više da trpe rusku muziku na ulici ili u pozorištu".

Zabrana ruskih kulturnih proizvoda u Ukrajini prvi put je proglašena u septembru 2019. godine, u gradu i regionu Lavov, a potom su isto učinili gradovi Ternopolj i Žitomir i oblast Volinija.

Predstavnik ukrajinskog Centra za građanske slobode Volodimir Javorski rekao je da se zabranama krši Ustav Ukrajine.

- To su ilegalne odluke koje nemaju pravne posledice. Lokalne vlasti nemaju parvo da regulišu ta pitanja i da izriču zabrane, jer su diskriminišuće - kazao je Javorski.

Dodao je da je pravosuđe već potvrdilo protivzakonitu prirodu tih odluka i da neko ko prekrši moratorijum ne može biti izveden pred sud.

- Sve te odluke lokalnih vlasti su čisto politički korak. Jedino parlament Ukrajine može da podigne takvu zabranu na zakonski nivo, ona je samo tada obavezujuća i kršenje može da proizvede pravne posledice - naveo je.

Parlament Ukrajine je juna 2022. zabranio upotrebu pesama ruskih umetnika u javnom prostoru, ali se nije radilo o potpunoj zabrani jer ona ne obuhvata ruske pevače koji osuđuju rat Rusije protiv Ukrajine.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski nedavno je potisao zakon o zabrani uvoza i širenja ruskih knjiga, koji je parlament usvojio prošle godine.

Prilikom javnog izvođenja ruske muzike u Ukrajini ponekad dolazi do incidenata.

Poznata je rasprava sedamnaestogodišnjeg uličnog muzičara, koji je u Lavovu izvodio pesme pionira rok-muzike iz sovjetskih vremena Viktora Coja, i poslanice stranke Golos Natalije Pipe, koja se tome usprotivila. Muzičar je psovao i insistirao na pravu da izvodi muziku koja mu se sviđa, ali je ipak morao da snimi video sa izvinjenjem poslanici.

U selu Pogrebi kod Kijeva, devojka je izbačena iz kafića jer se žalila što puštaju muziku ruskog izvođača gruzijskog porekla Grigorija Lepsa, koji podržava rat Rusije protiv Ukrajine.

Ukrajinska književnica Jevgenija Belorusec, koja piše na ukrajinskom, ruskom i nemačkom, smatra da će zabrana ruskog dovesti do sukoba u ukrajinskom društvu.

- Kod svih tih zabrana radi se o mitu o ulozi žrtve ukrajinske kulture, koja ima pravo da diskriminiše ostale forme kulturnog izraza. Kultura na ukrajinskom jeziku zna vrlo dobro šta znači biti izložen diskriminaciji. Zato prevazilaženje te traume ne bi trebalo da vodi preko nanošenja sličnog bola drugima - kazala je Belorusec.

Ona je apelovala na sve "da ne budu slika i prilika agresora i da ne projektuju agresivne namere Rusije na unutrašnju kompleksnu i višeslojnu kulturnu situaciju Ukrajine".

(Kurir.rs/Beta)