NAUČNICI PRONAŠLI ŽABU KOJA IZGLEDA KAO DA JE IZ HOROR FILMA! Ovako nešto nije viđeno do sada: "Zapanjeni smo" (FOTO)
Foto: Profimedia

šok

NAUČNICI PRONAŠLI ŽABU KOJA IZGLEDA KAO DA JE IZ HOROR FILMA! Ovako nešto nije viđeno do sada: "Zapanjeni smo" (FOTO)

Planeta -

"Kad sam prvi put primetio žabu s gljivom, bio sam zapanjen i zaintrigiran prizorom", rekao je Lohit I. T, koji je bio deo grupe koja je otkrila žabu.

"Razmišljao sam da to moram da dokumentujem, jer ovo je nešto za što nikada nismo čuli. Takođe, samo smo hteli da je to redak prizor, a ne nešto što predstavlja opasnost za žabu", dodao je.

Istraživači u Indiji pronašli su živu žabu s malom gljivom koja raste na njenom boku. Do otkrića su došli biolog Činmej Malij i stručnjak za reke i močvare Lohit I.T dok su posmatrali gomilu žaba u ribnjaku na zapadu države Karnataka u Indiji. Naučnici su zbunjeni ovim fenomenom jer takvo nešto nikada pre nije zabeleženo.

"Kad sam prvi put primetio žabu s gljivom, bio sam zapanjen i zaintrigiran prizorom", rekao je Lohit I. T, koji je bio deo grupe koja je otkrila žabu. "Razmišljao sam da to moram da dokumentujem, jer je ovo nešto za šta nikada nismo čuli. Takođe, samo smo hteli da je to redak prizor, a ne nešto što predstavlja opasnost za žabu."

Gljiva se, inače, mogla videti na vrsti žabe poznatoj kao indijska žaba sa zlatnim leđima (Hylarana intermedia), a obitava u jugozapadnim indijskim državama Karnataka i Kerala. Ove žabe su male i dosežu dužinu od samo 7,4 centimetra. Gljivu su, ipak, naučnici naknadno, putem fotografija, identifikovali kao vrstu Mycena, veliki rod malih saprotrofnih gljiva koja uglavnom raste na trulom drvetu. Naučnici su žabu s gljivom na leđima primetili kako sedi na grani, a kada je menjala pozicije sedenja, gljiva je ostala na mestu. Grupa, dodaju, nije dirala žabu. Naučnici su vodozemca otkrili u junu 2023. i nisu ga pokupili, tako da se ne zna ni uzrok fenomena ni sudbina žabe.

Prognoza za žabu s gljivičnim saputnikom nije poznata, ali postoji nekoliko teorija o uzroku njenog stanja. Iako je teško predvideti sudbinu žabe bez daljnjeg proučavanja njenog stanja, moguće je da zdrava žaba može podneti kolonizaciju svoje kože ovom gljivicom bez ikakvih štetnih zdravstvenih posledica.

Gljivične infekcije kod žaba su prilično česte, ali ako bi gljiva "intenzivno rasla na koži ili se usađivala u telo životinje, životinja bi mogla da pokaže simptome gljivične bolesti", dodala je.

(Kurir.rs/Večernji/Preneo: A.N.)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track