Džordž Malori i Endru Irvin krenuli su pre tačno sto godina da osvoje najviši vrh na svetu i usput preminuli. Malorijevo telo je kasnije pronađeno, ali sada ostataka obojice nema nigde.

- Biće to velika avantura - napisao je Džordž svojoj majci pre nego što je 1924. godine krenuo na vrh Mont Everesta pre tačno jednog veka.

Njegov nestanak, zajedno sa njegovim partnerom za penjanje Endruom Irvinom, postao je jedna od najprivlačnijih misterija u istoriji. Poslednji pogled na par kroz maglu nedaleko od vrha inspirisao je naraštaje istoričara i filmskih stvaralaca da postavljaju svoje teorije na pitanje da li su Džordž i Endru uopšte stigli do vrha.

TELA UKLONJENA SA PLANINE?

Sada, međutim, postoji nova misterija koju treba rešiti u vezi sa sudbinom Malorija i Irvina! Šta se dogodilo sa njihovim telima?

Džordž Malori i Endru Irvin su nestali tokom ekspedicije 1924. godine na severoistočnom grebenu Everesta. Par je poslednji put viđen živ na oko 240 metara od vrha, što je izazvalo rasprave o tome da li su obojica stigli na vrh pre nego što su umrli. Malori je bio iskusniji i poznatiji od dvojice, a njegov nestanak je šokirao svet.

Malorijevo telo je 1999. otkrio američki penjač Konrad Anker koji ga je ostavio tamo gde je ležalo. Istraživači su se takođe fokusirali na lokaciju Irvinovog počivališta. Ali Džejmi Mekginis, koji je sa tibetanske strane pet puta stigao do vrha, rekao je da je nakon opsežne pretrage tog područja, tokom ekspedicije 2019. godine, zaključio da su tela oba britanska penjača uklonjena u nekom trenutku 2000-ih.

- Irvinovo telo gotovo sigurno više nije tamo gore. Dobro smo ga pretražili dronovima i uočili smo nekoliko drugih tela tako da znamo da nam nije moglo promaći - rekao je Mekginis.

Mark Sinot, američki planinski vodič i autor knjige "Treći pol", takođe je bio deo ekspedicije i popeo se na lokaciju za koju se nekoliko istraživača Everesta slaže da je to najverovatnije mesto gde su se nalazili Irvinovi ostaci. Nije našao ništa. Sinot je rekao da je tim takođe ispitao tačno mesto gde je Anker pronašao Malorijeve ostatke pre 25 godina, ali nije mogao da locira ni Malorija.

- Imali smo GPS koordinate gde se nalazi telo. Odleteli smo dronom na to mesto. Fotografisali smo se. Pogledao sam slike veoma pažljivo sa Tomom Polardom koji je bio tamo - rekao je Sinot.

Polard je bio poslednji iz američkog tima koji je 1999. napustio telo i rekao Sinotu da je jedna od Malorijevih nogu još jasno vidljiva.

- Da je Malorijevo telo još tamo, videli bismo ga. To nema nikakvog smisla. Zašto ukloniti telo - pita se Sinot.

SUMNJA SE DA SU KINEZI KRIVCI ZA POMERANJE TELA

Svi oni koji detaljno poznaju priču slažu se da ako je neko uklonio tela Malorija i Irvina - to su bile kineske planinarske vlasti.

Negativan publicitet oko tela napuštenih visoko na planini mogao je biti jedan od razloga. Ipak, dok su Irvinovi ostaci bili blizu moderne rute za penjanje, Malorijevi su bili nešto ispod i teško ih je bilo locirati. Verovatnije je to povezano sa dugogodišnjom osetljivošću u Kini oko skeptične zapadne reakcije na kineski uspon na planinu pre više od 60 godina. Štaviše, Kina je bukvalno znala gde su tela zakopana.

Viđenja ostataka Malorija i Irvina datiraju mnogo dalje od 1999. godine.

Britanski pionir Frenk Smajt je 1936. godine posmatrao gornji deo planine kroz teleskop velike snage kada je primetio telo za koje je čvrsto verovao da je jedino moglo biti Malori ili Irvin. Njegova lokacija se nalazila ispod mesta gde je tri godine ranije druga britanska ekspedicija otkrila sekiru za led. Smajt nikada nije javno otkrio svoje otkriće.

- Ne treba o tome pisati jer bi štampa napravila neprijatnu senzaciju - napisao je Malorijevom prijatelju i kolegi koji se peo na vrh Edvardu Nortonu.

NAKON BRITANACA I KINEZI SE POPELI NA VRH

Sedam godina nakon što su Edmund Hilari i Tenzing Norgaj postali prvi ljudi koji su stigli do vrha, kineska ekspedicija se popela na Everest preko opasnijeg Severnog grebena na koji su Malori i Irvin pokušavali da se popnu, što je ogroman propagandni podsticaj za tadašnjeg kineskog vođu Mao Cedunga.

Alpinista po imenu Su Đing sišao je sam nakon što mu nije bilo dobro. Hipoksičan i polusmrznut, odlutao je sa puta, a onda otkrio telo u zaklonjenoj steni između 8.300 i 8.400 metara visine. Telo je bilo okrenuto prema gore sa rukama sa strane. Moglo je da bude samo Irvinovo. Kad je Malorijevo telo pronađeno 1999. godine, bilo je na otvorenoj padini na 8.156 metara, licem nadole sa rukama ispruženim iznad njega - kao da pokušava da zaustavi pad.

mont-everest-ap.jpg
AP 

Kineski alpinisti su 1975. godine pronašli ne jednog već dva, a verovatno i tri mrtva Britancakada su stigli do vrha. Prvi nagoveštaj ovih otkrića došao je tokom ekspedicije prijateljstva između Kine i Japana.

Vang Hongbao je rekao japanskom kolegi da su ostaci jednog engleskog penjača pronađeni ispod Severnog prevoja - najverovatnije avanturiste Morisa Vilsona. Drugo telo je bilo na oko 8.100 metara. Bio je zadivljen odećom penjača, koja se, kada ju je dodirnuo, raspala. Dan nakon ovog razgovora, međutim, Vang je poginuo u lavini.

Ova otkrića su ubrzala rastuću opsesiju Malorijevom i Irvinovom sudbinom, ali uprkos potvrđujućim dokazima kineske alpinističke vlasti su ih stalno poricale.

Otkriće Malorijevog tela i gomila artefakata koji su dolazili sa njim dospeli su na naslovnice širom sveta 1999. godine i dali misteriji globalni profil.

Džejk Norton je bio jedan od članova tima koji ga je pronašao.

- Mislim da do 1999. Kinezi nisu mnogo razmišljali o tome. Nisam siguran da je neko zaista mislio da možete naći mnogo toga gore - rekao je Norton za Obzerver.

Norton se vratio na planinu 2001. i dok su tražili Irvina, tim je pronašao još mnogo artefakata iz predratnih ekspedicija na Everest.

- Osećam da je Irvin još bio tamo 2001. godine. Jednostavno mislim da Kinezi nisu bili dovoljno zabrinuti da urade bilo šta povodom toga početkom 2000-ih – rekao je Norton.

Kina je počela da obraća veću pažnju na Everest u godinama koje su prethodile Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. Kineski penjači, uglavnom etnički Tibetanci, nosili bi olimpijsku baklju na vrh, a Kina je želela da spreči demonstracije na planini koje pozivaju na nezavisnost Tibeta. Kina je okupirala Tibet od 1950. godine, a 1960. godine, kada su se Kinezi prvi put popeli na planinu, Mao se lično zainteresovao da polovina planine bude označena kao kineska.

Mekginis kaže da je u baznom kampu 2012. pitao zvaničnika kineskog Tibetskog planinarskog udruženja (CTMA) da li je Irvinovo telo uklonjeno za Olimpijske igre.

- Bačeno je sa planine mnogo ranije od toga - odgovorio mu je Kinez.

Sinot kaže da su on i drugi istraživači od tada čuli istu priču iz drugih izvora. Uklanjanje tela bi naravno uklonilo sve dokaze da su Malori i Irvin možda pobedili kineske penjače na putu do najvišeg vrha.

(Kurir.rs/Blic/Preneo Z.Ko)

Bonus video:

02:29
OD PONORA DO HIMALAJA: Žika pokorio Mont Everest i opasku bolest, napisao knjigu i sav prihod namenio NURDORU (KURIR TELEVIZIJA) Izvor: Kurir televizija