POLJSKA HOĆE DA AMERIKA RASPOREDI NUKLEARNE BOMBE NA NJIHOVOM TLU: Žele da se suprotstave Rusiji u Kalinjingradu
Poljska je ponovila svoju nameru da rasporedi američko nuklearno oružje na svojoj nacionalnoj teritoriji kako bi odvratila Rusku Federaciju, što brojni analitičari smatraju osetljivim.
Vremenom, i visoki poljski politički i vojni zvaničnici nisu poricali da govore o umešanosti Poljske u program takozvanog „nuklearnog deljenja”. Poljski predsednik Andžej Duda, nedavno se vratio iz zvanične posete SAD i u intervjuu poljskom izdanju Fakt izjavio da je ovo pitanje ponovo razmatrano u Vašingtonu.
NATO-ov program „Nuklearno Deljenje” zahteva da se nuklearne bojeve glave daju državama članicama koje nemaju sopstveno nuklearno oružje. Program je deo politike nuklearnog odvraćanja alijanse. Od novembra 2019. godine, program stavlja nekoliko američkih taktičkih nuklearnih bombi B61 na raspolaganje Belgiji, Nemačkoj, Italiji, Holandiji i Turskoj.
Program ima za cilj da odvrati Rusiju.
B61 nuklearne bombe kod obala Rusije?
Poljski predsednik ponovio da je Varšava spremna da ugosti američku nuklearnu bombu kako bi se suprotstavila Rusiji u Kalinjingradu.
Predsednik Andžej Duda je u intervjuu datom posle zvanične posete SAD naglasio da je takva mera usmerena na “odvraćanje Ruske Federacije koja masovno naoružava kalinjingradsku enklavu”.
Na kraju, ali ne i najmanje važno, Rusija je, posle istorijske odluke, rasporedila nuklearno oružje u Belorusiji, susednoj državi Poljskoj. Međutim, Moskva ima punu kontrolu nad nuklearnim bojevim glavama raspoređenim u Belorusiji.
„Nuklearno Deljenje je dugo bila tema na dnevnom redu poljsko-američkih diskusija. O tome smo više puta razgovarali sa našim američkim partnerima. Moram priznati da sam na pitanje rekao da smo spremni. Rusija sve više militarizuje Kalinjingrad, a nedavno su postavili nuklearno oružje u Belorusiji“, rekao je poljski predsednik na pitanje da li je tokom poslednje posete SAD razgovarao o razmeštanju američkog nuklearnog oružja u Poljskoj.
„Ako naši saveznici odluče da razmeste nuklearno oružje u okviru Nuklearnog Deljenja i na našoj teritoriji, u cilju jačanja bezbednosti istočnog krila NATO-a, spremni smo za to. Mi smo važan saveznik u NATO-u i imamo obaveze u tom pogledu. Drugim rečima, mi jednostavno sprovodimo zajedničku političku odluku“, zaključio je Duda.
Treba napomenuti da je Rusija od 2016. godine značajno i stabilno jačala svoje vojno prisustvo u Kalinjingradu razmeštanjem trupa, modernog naoružanja i formiranjem 11. armijskog korpusa.
Kremlj je stacionirao i operativno-taktičke raketne komplekse „Iskander” u Kalinjingradu, sposobne da koriste i nuklearne bojeve glave. Rusko vojno prisustvo u Kalinjingradu je kasnije dodatno ojačano obalskim raketnim sistemom Bastion, tvrde na zapadu. Podsetimo, Kalinjingrad je ruska eksklava, te nema veze sa primerom Belorusije na koju se Poljska poziva.
Premijer Donald Tusk je na konferenciji za novinare prokomentarisao Dudine reči. „Izjava predsednika o potencijalnom prisustvu nuklearnog oružja u Poljskoj mi je važna. Radujem se sastanku sa predsednikom Andžejem Dudom, jer je to pitanje koje je jasno i direktno povezano sa bezbednošću Poljske“, rekao je on.
Kurir.rs/Oruzjeonline/Preneo: P. P.
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova