MUŠKARCA (33) UBIO STRŠLJEN: Lekari u Osijeku se borili da ga spasu ali mu nije bilo pomoći!
Foto: Profimedia

nesreća u šumi

MUŠKARCA (33) UBIO STRŠLJEN: Lekari u Osijeku se borili da ga spasu ali mu nije bilo pomoći!

Hrvatska -

Mlađi muškarac (33) iz Našica u Hrvatskoj umro je nakon uboda stršljena, aiko su lekari pokušavali da ga spasu u osječkoj bolnici.

Čovek je juče u teškom stanju vozilom Hitne pomoći dovezen na jedinicu intenzivnog odeljenja Klinike za neurologiju. Usled više uboda stršljena stradao mu je centralni nervni sistem tako da mu je stanje bilo kritično. Odmah su ga stavili na aparate za održavanje života.

Reč je, kako piše Glas Slavonije, o porodičnom čoveku s decom, rođenom 1988. godine koji se u nesretnom trenutku našao u šumi na, a gde su bili još neki radnici. Uprkos tome što je bio najprije zbrinut u Opštojoj županijskoj bolnici Našice, a potom hitno prevezen u KBC Osijek, čoveku nije bilo spasa.

Stršljen je vrlo opasan insekt, zbog čega je potrebno voditi računa pri odlasku u prirodu, naročito u šumu, Doktorka Višnja Prus, načelnica Zavoda za reumatologiju, kliničku imunologiju i alergologiju KBC-a Osijek, upozorila je da stršljeni, posebno azijski, mogu izazvati zastoj vitalnih organa i da od njihovog uboda mogu da nastradaju i sasvim zdrave osobe, ne nužno one koje su alergične na ubode insekata.

"Nije svejedno gde stršljen ubode i je li to glava, vrat ili periferija. Stoga treba voditi računa o ponašanju na otvorenom prostoru, naročite ako se odlazi u šumu. Insekti se lako mogu zavući u boce ili limenke, pa tu valja povesti računa. Šumski radnici i ribari obično budu sami, pa je svakako bitno da kraj sebe imaju mobilni telefon da u slučaju potrebe mogu da pozovu pomoć" upozorava dr Prus.

Loše je, kaže, što taj insekt nema prirodnog neprijatelja. Ona naglašava da je pri ubodu potrebna hitna reakcija, a pojašnjava i kako osobe koje su već imale reakciju obično sa sobom nose autoinjektor s adrenalinom za samopomoć do dolaska hitne pomoći.

Mesto uboda treba hladiti ledom i javiti se u bolnicu. Treba obratiti pažnju i na reakcije koje prethode anafilaktičkom šoku, a to je otežano disanje, pad pritiska i nesvestica jer, ako poziv u pomoć nije brzo poslat, može doći i do smrtnog ishoda.

Kurir.rs / Glas Slavonije, Foto: Profimedia

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track