"SLIČNU GREŠKU SMO NAPRAVILI U KATARU" Dr Ristić o Gudeljevom srčanom zastoju: Napravio je dobru odluku jer je napustio klub!
Fudbaler Dragiša Dragi Gudelj, brat reprezentativca Nemanje Gudelja, završio je angažman u španskoj Kordobi, a to je ujedno pokrenulo i nagađanja da emotivni oproštaj od kluba i navijača znači i kraj njegove fudbalske karijere.
Podsećamo da je Dragi Gudelj već dva puta imao srčani zastoj na terenu, u razmaku od samo devet meseci. Prvi kolaps doživeo je u martu prošle godine, kada se srušio tokom utakmice. Mediji su preneli vest da je "fudbaler Kordobe bio klinički mrtav tri minuta na terenu", usledila je operacija, ugrađen mu je defibrilator i nastavio je da igra.
Međutim u decembru je tokom meča ponovo doživeo srčani zastoj i srušio se. Situacija nije bila toliko ozbiljna kao prvi put, ali mladi fudbaler nakon toga nije bio toliko aktivan u igri.
O zdravstvenim problemima kod sportista, za jutarnji program Kurir televizije, pričao je prof. dr Miljko Ristić, kardiohirurg.
Ristić je komentarisao odluku Gudelja da napusti klub povodom zdravstvenih smetnji:
- Godinama, svi mi volimo razne sportove, mi smo tu dosta sentimentalni, a pogotovo osobe koje rade sa tim igračem, pa želimo da udovoljimo i njegovim željama kako bi igrao željena takmičenja. Bez obzira na te emocije, ja sam bio u fudbalskom savezu, odnosno u lekarskoj komisiji, pa sam razgovarao sa trenerima, vodili smo razgovore, i onda je većina njih govorila "doktore, oni igrjau po snegu i kiši" ali to nije razlog da nekoga uputite na tu sportsku granu. On je bio dobar igrač, šteta da mu prekinete karijeru, ali je šteta na njegovo zdravlje, zato je i doživeo taj srčani zastoj. Moraju se poštovati sportska pravila, postoji edukacija sportskih doktora, koji se dva puta obavljaju pod kontrolom svetske fudbalske organizacije. Tamo sam čuo stvari koje moramo i kao lekari da poštujemo. Napravili smo sličnu grešku u Kataru, tri igrača su nam išla povređena. Sve u svemu, ovo je bio odličan potez, kada je zdravlje u pitanju, ne postoji kompromis.
Ristić je izneo podatke o preminulim igračima na terenu:
- Tu ne sme da se napravi propust jer to fudbalera može koštati život. Znate, na terenu je umrlo blizu 100 fudbalera otkad postoji fudbal. Bio sam zaprepašćen tim podacima. Upoznao sam evropske doktore, koji nisu obavljali preglede sa savetom UEFA i FIFA i posledica je po zdravlje, uglavnom su manje u pitanju, ali svakako. U svakom sportu mora da se poštuje medicinski, konkretan, prelged i tu nema sentimentalnosti.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova