BURA U SVETSKOM PLIVANJU! Optužbe da država podstiče doping i ŽESTOK demanti
Australijski trener Denis Koterel, koji radi sa Plivačkim savezom Kine, odbacio je navode da ta država podstiče doping.
"Ne možemo odmah reći da svi varaju, ali je to veoma sumnjivo s obzirom na okolnosti i činjenicu da nije sve transparentno", rekao je Koteral za list Sidnej Morning Herald.
Tri meseca pre ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, istraga koju su sproveli nemačka televizija ARD i list Njujork tajms otkrila je da su 23 najbolja kineska plivača bila pozitivna na trimetazidin početkom 2021. godine.
Ova supstanca zabranjena je od 2014. na osnovu toga što poboljšava cirkulaciju krvi.
Od 23 plivača koji su bili pozitivni, njih 13 je učestvovalo na Olimpijskim igrama u Tokiju. Istragu je sprovelo kinesko Ministarstvo javne bezbednosti, a zatim je u martu 2021. godine Kineska antidoping agencija podnela izveštaj u kojem se zaključuje da je do kontaminacije došlo hranom.
Koterel, koji sa Plivačkim savezom Kine radi više od deset godina, trenirao je i veliku zvezdu Sun Janga koji je bio osumnjičen za doping.
Ovaj 74-godišnji trener je osporio bilo kakvu ideju "orkestracije" Pekinga.
"Vidim kroz šta plivači prolaze, vidim mere, mogu da vam ispričam priče. Znam činjenice. Ideja da je ovo sistemski fenomen i daleko je od svega što sam video u Kini. Ova sumnja se, nažalost, javila pre 30 godina, devedesetih godina prošlog veka", rekao je on.
U prošlosti je nekoliko doping skandala potreslo kinesko plivanje.
Na Azijskim igrama 1994. godine u Hirošimi, sedam kineskih plivača je bilo pozitivno na steroide, dok je 1998. godine kineska plivačica Juan Juan suspendovana nakon što je australijska carina otkrila velike količine hormona rasta u njenom prtljagu pred Svetsko prvenstvo u Pertu.
Kurir sport
Bonus video:
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija