Slušaj vest

U današnjem svetu, prepunom uređaja koji traže stalno napajanje, prosečna dnevna soba izgleda kao džungla kablova i punjača. Pametni televizori, gejming konzole, zvučnici, punjači za telefone, pametne lampe… nije ni čudo što utičnice brzo postaju pretrpane. Brzo rešenje? Prenaponske zaštite, praktični produžni kablovi koji vam daju više utičnica iz jedne.

shutterstock_kabal (1).jpg
Foto: Shutterstock

Ali tu počinju problemi. Kada jedna prenaponska zaštita nije dovoljna, mnogi pribegnu „pametnom“ rešenju: uključe jednu u drugu. Deluje logično, čak praktično.

Više utičnica, više mogućnosti - zar ne? Nažalost, stvarnost je mnogo opasnija. Ali u stvarnosti, ovo povezivanje - poznato kao lančano povezivanje - predstavlja ozbiljan električni rizik koji može skupo da vas košta. 

struja.jpg
Foto: Shutterstock

Skriveni rizici dodatnih utičnica

Možda vam se čini da nije ništa strašno, ali lančano povezivanje može vaš dom pretvoriti u potencijalno mesto požara. Svaka prenaponska zaštita je napravljena da podnese određeno opterećenje. Kada ih povežete više u niz, ona najbliža zidu preuzima najveći teret. To može dovesti do pregrevanja, iskakanja osigurača - ili još gore, do požara.

Čak i ako izbegnete požar, postoji druga cena: gubite garanciju. Većina prenaponskih zaštita ima sertifikat za samostalnu upotrebu (UL-listed), a proizvođači jasno navode da moraju biti direktno uključene u zidnu utičnicu. Ako ih koristite drugačije, naročito u nizu, često gubite garanciju - kako na prenaponsku zaštitu, tako i na uređaje koje ste na nju priključili. 

shutterstock_kabal (7).jpg
Foto: Shutterstock

Ovo nije samo loša ideja

Ni jedan odgovoran električar vam neće preporučiti ovakav raspored, i to s punim pravom. Lančano povezivanje prenaponskih zaštita smatra se opasnim širom sveta jer povećava rizik od pregrevanja, kratkih spojeva i požara.

Bez obzira na to da li ste kod kuće, na poslu ili u radionici, pravila bezbednosti su univerzalna – struja ne prašta greške, a vatra ne bira gde će izbiti. Zato je bolje sprečiti nego gasiti.  

shutterstock_2241313959.jpg
Foto: Shutterstock

Dvostruka zaštita - duplo bezbedniji? Nažalost, ne.

Ljudi često misle da je „više bolje“, pa zaključuju da će povezivanje više prenaponskih zaštita povećati sigurnost. Nažalost, to ne funkcioniše tako. Umesto da pojačaju zaštitu, lančano povezivanje je zapravo slabi. Ovi uređaji su dizajnirani da reaguju na prenapone samostalno - kada ih povežete, mogu da ometaju jedni druge, što vodi do kašnjenja ili potpunog kvara u slučaju strujnog udara.

Zato umesto da zaštitite svoje uređaje od udara groma ili skokova napona, vi ih zapravo ostavljate potpuno nezaštićenima - i sebi obezbeđujete račun za skupu popravku ili zamenu. 

shutterstock_kabal (2).jpg
Foto: Shutterstock

Pametnija (i bezbednija) alternativa

Ako vam ponestaje utičnica, rešenje nije nizanje prenaponskih zaštita. Rešenje je da planirate pametnije. Uložite u kvalitetniju prenaponsku zaštitu sa više priključaka ili se konsultujte sa električarom da dodate nove zidne utičnice. I uvek pročitajte uputstvo - ono koje ste možda bacili s kutijom sadrži ključne informacije o bezbednoj upotrebi i maksimalnom opterećenju.

Prenaponske zaštite su prva linija odbrane od iznenadnih skokova napona. Ali kada ih povezujete jednu u drugu, vi ne štitite svoje uređaje - već im povećavate rizik da budu oštećeni.