NEMCI SE MASOVNO SELE U OVU DRŽAVU! Poreski je raj, žive na moru, stanovi jeftiniji nego u Beogradu, a evo koliko UŠTEDE mesečno
Foto: Shutterstock, Ilustracija

NEMCI SE MASOVNO SELE U OVU DRŽAVU! Poreski je raj, žive na moru, stanovi jeftiniji nego u Beogradu, a evo koliko UŠTEDE mesečno

InfoBiz -

Sve više penzionera iz Nemačke odlazi da živi u inostranstvu zbog jeftinijih životnih troškova i nižih poreza. Nemački mediji prenose priču o paru iz Ulma koji je odlučio da se preseli u jeftiniju Grčku.

Nemački mediji navode da je Grčka poreski raj za penzionere. Turistička zemlja je ovu titulu dobila zahvaljujući velikodušnim zakonima kojima su Grci posebno želeli da privuku nemačke penzionere.

Konkretno, svako ko provede više od pola godine u Grčkoj mora da plati porez, što nemačkim penzionerima nije teško. Za penzionere to znači samo plaćanje poreza od samo sedam odsto. Iznajmljivanje stana od 140 kvadrata košta 550 evra.

Lepo vreme, niži troškovi života i manje poresko opterećenje. Zvuči kao san za stotine penzionera koji već žive u Grčkoj. Bračni par Manfred i Karin Rojter, 65-godišnji penzioner i njegova 63-godišnja supruga, preselili su se na popularno ostrvo Krit.

Atina, aerodrom, atinski aerodrom, grčki aerodrom, Grčka
foto: AP

Život u Nemačkoj je sve skuplji i za njih dvoje je bilo jasno šta žele: "Odlučujući faktor je bio gde možemo da dobijemo najbolji mogući kvalitet života od moje penzije od skoro 1.700 evra“, rekao je Rojter medijima.

Par je napustio svoj dom u Ulmu i odvažio se da se preseli na Krit. Za samo 550 evra najma njih dvoje žive na 140 četvornih metara, s tri terase i samo desetak minuta od plaže", uključujući i pogled na more. Dodatni troškovi, tj. struja, grejanje, voda i ostalo iznose 75 evra mesečno.

Na namirnice, automobile, lekove, ugovore za mobilni i mačju hranu potroše još 571 evra. Nemački mediji su izračunali kako ukupni mesečni troškovi za dvee osobe u ovom slučaju iznose 1.196 evra.

Paralija, Grčka
foto: Vesna Sinko

To znači kako par može štvedi čak 500 evra mesečno. Za Manfreda bi to bilo “nezamislivo” u Nemačkoj.

Selidba u penziji: Ovo treba imati na umu

Koliko god to lepo zvučalo, preseljenje u drugu zemlju nije jednostavno. Selidba u stranu zemlju zahteva puno priprema. Između ostalog, morate se pobrinuti za boravišnu dozvolu, socijalno osiguranje ili bankovne račune.

Ako planirate da se selite u poodmaklim godinama, obavestite i nemačko penzijsko osiguranje. Uostalom, onda se prihodi ili penzije moraju preneti u drugu zemlju. Isto tako, lokalna medicinska nega treba da ispunjava dobre standarde.

Takođe, u novom okruženju, prvo se morate ponovo povezati sa društvom. Ne treba zanemariti ni moguće jezičke barijere.

Kurir.rs/Mondo/Fenix

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track