POEZIJA: Okeanska dubina pesama u Muzeju srpske književnosti
Izdavačka kuća „Balkanija“ nedavno je objavila knjigu izabranih i novih pesama Mirjane Bulatović (1958) „Svi putevi vode u nebo“, na 420 strana! U uvodnoj pesmi, „Azurna osama“, Mirjana kaže:
Gde pesmu pišem, tu nema ljudi,
samo beskrajni prostor i ja,
crveno sunce što se budi
i plavi okean Poezija.
Knjiga plavih korica, koju je majstorski likovno uredio Saša Pančić, prepuna je okeanskih dubina Poezije - zbog čega Mirjanina dela u Muzeju srpske književnosti imaju posebno mesto. Ali Mirjana je kod nas podjednako prisutna kao pesnikinja i kao prijatelj. Upoznao sam je u Udruženju književnika Srbije pre trinaest godina, kada je tu radila kao sekretar. Dočekivala je svakog srdačno, dobronamerno, uvek spremna da pomogne. U to vreme tek se osnivalo Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat, i svesrdnom podrškom brzo je zaslužila da postane počasna članica - osnivač našeg projekta. Na njenu inicijativu, u osnivanju Adligata učestvovali su: Pero Zubac, Ljubivoje Ršumović, Matija Bećković, Emir Kusturica i Mošo Odalović, a podršku je zvanično pružio i UKS.
Legat porodice Bešević
Zahvaljujući Mirjani, u Muzej knjige i putovanja i Muzej srpske književnosti stigao je i zamašni legat porodice Bešević - knjige pesnika Stevana Beševića, slike Nikole Beševića, medicinska literatura slavnog dečjeg hirurga Ive Beševića. Posvete Dobrice Ćosića i štap kralja Milana u kojem je sakriven bodež. Zbog iskrene podrške našem projektu, na Skupštini Adligata održanoj u SANU 2018. godine, Mirjani je uručena Povelja zahvalnosti našeg udruženja.
Ali to je samo deo njenog života. Pre i posle svega, Mirjana je - pesnikinja, i to vrhunska. O tome piše Vladimir Jagličić u uvodu svoje antologije „Kada budemo trava“ (1998):
- U savremenoj srpskoj poeziji, posle smrti Desanke Maksimović, među ženama prednjači Mirjana Bulatović. Njena muški otvorena poezija katkad ima lepotu prizvanog anđela.
A Momir Vojvodić, povodom jedne Mirjanine knjige pesama za decu, kaže:
- Njena je poezija prava umjetnička osvježnica, uzletnica i ponornica, lepršnica tvoračke imaginacije. To je uzletna, i u suštinu života ponorna poezija, izatkana biranim nitima. Njene pouke, važne u poeziji za djecu, nisu gnjavatorske, već munjevite i zmajevite. Mirjana Bulatović piše kraljevski.
Jovan Ljuštanović je zapazio da je Mirjana Bulatović „značajno pomerila idejni krug srpske poezije za decu“.
Istinski uspeh u dobroj školi
jeste kada učenik voli
osmehnuta dečja lica
bar malo više od petica.
Ovo mi je rekao deda,
koji s ljubavlju babe gleda,
jer su valjda sve te starice
njegove školske pradrugarice.
Pesme za decu
Poznato je da, ukoliko se ne dopadaju i odraslima, pesme za decu nisu dobre. U Mirjaninim pesmama uživaju svi, veliki i mali. Tome smo bili svedoci u Adligatu kada su se dva puna autobusa kruševačkih gimnazijalaca filološkog smera (zajedno sa sedmoro profesora) parkirala pred našim muzejom da bi đaci pogledali osamnaest muzejskih salona, dopunjenih Mirjaninom poezijom - koja nadahnjuje, podučava, nasmejava, sija životom i istinom.
Mirjanine pesme objavljivane su u mnogim domaćim i stranim antologijama.
Dobitnica je značajnih priznanja, poput Nagrade za izuzetan stvaralački doprinos savremenom izrazu u književnosti za decu Zmajevih dečjih igara, ili Zlatnog ključića Smederevske pesničke jeseni za životno delo. Bila je urednik dečjih strana u časopisu Istočnik iz Toronta. Za Pozorištance Puž i Branka Kockicu napisala je mnoštvo pesama. Neko vreme je uređivala tribinu „Francuska 7“ Udruženja književnika Srbije, a potom tu radila i kao sekretar. Odnosima s javnošću bavila se u „Gutenbergovoj galaksiji“. Na osnovu svoje knjige „Ðavo u prahu“, održala je oko tri stotine predavanja u srpskim osnovnim i srednjim školama. Četiri meseca je živela s monahinjama u manastiru Vraćevšnica, što je u nekoliko navrata opisala kao duhovni preporod.
U pesmi „Ušteda“, iz najnovijeg dela, Mirjana piše:
Da bi čovek pročitao
sve knjige štampane u svetu,
treba mu šezdeset hiljada
godina pomnog čitanja,
da se rodi
sedamsto-osamsto puta,
živi čitajući
i umre čitajući.
Srećom, vrednih knjiga je malo,
tako da se može uštedeti
neverovatan broj života.
Na Mirjaninim knjigama nipošto ne treba štedeti vreme: obogaćuju svakog ko ih, makar samo za tren, za jednu pesmu, otvori.
Viktor Lazić
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova