"BULAJIĆ NAS JE NAPUSTIO VLAKOM BEZ VOZNOG REDA" Radoš Bajić i Zelenović se oprostili od reditelja: Radio je i Titove memoare
Reditelj Veljko Bulajić preminuo je 3. aprila, u 97. godini života. Svojim ostvarenjima etablirao se kao jedan od najvećih filmskih stvaralaca s naših prostorakoji je trajno oblikovao jugoslovensku kinematografiju. Autor je kultnih ostvarenja, kao što su "Kozara", "Obećana zemlja" i "Veliki transport".
Svedok istorije
Jedan od njegovih najznačajnijih filmova je "Bitka na Neretvi" iz 1969. godine, koji važi za jedno od najboljih i najskupljih ostvarenja snimljenih u Jugoslaviji, a plakat je uradio Pablo Pikaso.
- Veljko je bez sumnje jedan od najznačajnijih reditelja bivše jugoslovenske kinematografije. Njegova interesovanja bila su vezana za velike događaje iz naše istorije. Pored igranih filmova, bavio se i važnim temama u svom dokumentarnom radu. Radio je i memoare predsednika Tita. On je čovek koji je vrlo često, a možda i najčešće, bio kandidat za Oskara - rekao je Radoslav Zelenović za Kurir i dodao:
- Ono što je meni ostalo najupečatljivije jeste činjenica koliko je brinuo o svojim filmovima. Njegova briga za film nije se završavala premijerom. Imao je želju i potrebu da prati svoj film dok god je mogao. Nema nikakve sumnje da je jedan od najznačajnijih autora našeg filma, ostavio je izuzetno važan trag. Gotovo svakodnevno prikazivanje njegovih filmova na televiziji govori o tome da je njegova zaostavština za budućnost velika.
Pred njegovom kamerom stasavali su i razvijali se legendarni glumci domaće kinematografije, a među njima i Radoš Bajić, koji je prvu rolu imao u ostvarenju "Atentat u Sarajevu".
- Neka je večna slava i veliko hvala Veljku Bulajiću, koji je velikan jugoslovenskog filma i reditelj koji je obeležio epohu. Zahvalan sam mu jer sam pre pola veka debitovao u ulozi Nedeljka Čabrinovića u njegovom superspektaklu "Atentant u Sarajevu" i zakoračio u čarobni svet filmske umetnosti. Zbog toga sam, uprkos njegovoj dubokoj starosti, veoma ožalošćen što nas je vlakom bez voznog reda napustio i iza sebe ostavio svoje monumentalno delo - rekao je za Kurir Bajić.
Prestižna priznanja
Dokumentarac "Skopje 63" prikazivan je na svim televizijama širom sveta, a Bulajiću je doneo prestižnu Uneskovu nagradu "Kalinga". Dobitnik je Zlatnog lava u Veneciji, Zlatne nimfe u Monte Karlu, nagrade za režiju u San Sebastijanu i Nju Delhiju, Zlatne medalje u Moskvi, kao i mnogobrojnih priznanja na festivalima širom Jugoslavije.
Odlukom Festivala mediteranskih zemalja u Rimu, Bulajiću je 2013. dodeljena nagrada za životno delo.
U braku s Vlastom Bulajić dobio je dve ćerke, Mašu i Anu Bulajić Črček. Mesto i vreme sahrane i komemoracije biće naknadno saopšteni.
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina