MEGAN MARKL I PRINC HARI TRAŽILI LUKSUZNU SOBU U DVORCU KEJT I VILIJAMA: Ovako izgleda UNUTRAŠNJOST najvećeg dvorca na svetu
Foto: i-Images / Eyevine / Profimedia

SKROMNA soba

MEGAN MARKL I PRINC HARI TRAŽILI LUKSUZNU SOBU U DVORCU KEJT I VILIJAMA: Ovako izgleda UNUTRAŠNJOST najvećeg dvorca na svetu

Pop kultura -

Novi princ i princeza od Velsa, Kejt Midlton i princ Vilijam, oboje po 40 godina, preselili su se sa svoje troje dece - princem Džordžom (9), princezom Šarlotom (7) i princom Luisom (4) - iz Londona u Vindzor krajem leta, piše Pipl.

Dok se petočlana porodica useljava u svoj novi dom, upućeni kažu da će na kraju živeti u samom zamku Vindzor starom 1.000 godina, u kome su jednu od soba tražili i princ Hari i Megan Markl .

Po prvi put dadilja Marija Turion Boralo živeće odvojeno od porodice i dece. Princeza Kejt objasnila je da želi da njena deca imaju što normalnije vaspitanje u njihovim jedinstvenim okolnostima, odričući se kraljevske tradicije držeći princa Džordža kod kuće umesto da ga boravi u internatu.

Istorijat

Dvorac Vindsor jedna je od najpoznatijih kraljevskih rezidencija u okviru "Rojal Kolekšn Trastu" i ujedno najstariji i najveći naseljeni dvorac na svetu. Sagrađen je još u jedanaestom veku, a spada u jedan od najveličanstvenijih domova u kome je boravilo više od 40 monarha.

Dvorac Vindsor relativno često otvara vrata za javnost. Što je odlična prilika da se pomnije prouči neverovatna arhitektura i enterijer velelepne građevine.

Odaje

Dvorac ima dve vrste odaja - državne stanove i privatne rezidencije, poput luksuznih apartmana koji su tražili Hari i Megan, i soba u koju će se Vilijam i Kejt preseliti sa svojom decom.

Državni apartmani dizajnirani su za vreme vladavine kralja Čarsla II i uprkos tome što su se izvorno koristili za državne dostojanstvenike, ovaj deo je sada otvoren za javnost.

Unutrašnjost privatnih rezidencija retko kada se može videti, a samo jedan pogled na kraljičinu privatnu dnevnu sobu, koji se dogodio putem videopoziva tokom pandemije, bio je dovoljan da svakome postane jasno da su istorijske dvorane ono što ovaj dvorac čini zaista posebnim.

Prikladno za kraljevsku porodicu, zidovi dvorca izgledaju gotovo kao da su iz bajke. Zamršeni zlatni listići i ukrasi na zidovima su jasan znak njegove zapanjujuće raskoši i duge i bogate istorije. Rasveta nije ništa manje impresivna pa tako brojni lusteri vise u hodnicima i plesnim dvoranama.

Veliko predvorje koje se nalazi u višem delu dvorca prepuno je raskošnih detalja. Prostor koji je ulaz u ostale državne apartmane prikaz je maestralnog uređenja ovog impozantnog prostora brojnim umetničkim delima odabranima iz kraljevskih privatnih zbirki, a neki od najznačajnijih od Rubensa. Princ Alber bio je oduševljen umetnikom, pa je jedna prostorija u dvorcu, posvećena isključivo njemu, od milja preimenovana u Rubensovu sobu.

Ideje za uređenje spavaćih soba u dvorcu nisu ništa drugo nego odvažne, a posebno oduševljavaju detalji u "King's Bed Chamber". Kompletni zidovi ove prostorije presvučeni su raskošnim crvenim damastnim papirom - dokaz istorijskog bogatstva dvorca, a jednako je impresivan i sam krevet koji je izradio francuski drvorezac Džordž Džejkob 1855. godine uoči posete caru Napoleonu III i njegovoj supruzi, čiji su inicijali još uvek vidljivi na tkanini podnožja.

Zelena soba za crtanje zatvorena je za javnost zbog krhke prirode tepiha i nameštaja nakon požara koji se dogodio 1992. godine, a sadrži neke od najspektakularnijih tepiha u dvorcu poput tepiha iz Axminstera koji datira još iz 1851. i koji je jedan od najbolje očuvanih primera engleske manufakture, a postavljen je još tokom vladavine kraljice Viktorije.

Soba koju je izvorno koristio kralj Čarls II oslikana je stropom koji prikazuje gozbu bogova, a ovo umjetničko delo popraćeno je rezbarenim zidovima. St. Georges Hall ekscentričan je prostor dug 55 metara i dizajniran u gotskom stilu s originalnim vojnim oružjem i oklopima izloženima na zidovima, a budući je ovaj deo dvorca bio teško oštećen u požaru, veliki deo izvornih gipsanih radova iz 1820-ih nepovratno je izgubljen.

Ipak, dobar deo onoga što je uništeno poput izvornog gipsanog stropa s oslikanim viteškim štitovima i gipsanim gredama, delikatno je rekreirano kako bi se dvorani vratio njen nekadašnji sjaj.

Daleko jedna od najvećih prostorija u dvorcu Vindsor je dvorana "Vaterlo" koja je posvećena britanskoj pobedi u bitci kod Voterlua, a sami su zidovi obloženi i strop zatvoren kako bi oponašali unutrašnjost velikog broda. Tepisi u prostoru napravljeni su povodom proslave zlatnog jubileja kraljice Viktorije. Za indijski se tepih kaže da je najveći tepih bez šavova na svetu.

(Kurir.rs)

Bonus video:

00:44

BBC povukao podkast o princu Hariju i Megan Markl!

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track