Slušaj vest

Princezi Dajani je rečeno da je Mohamed Al-Fajed bio "ljigav" pre nego što je u leto 1997. odmarala u njegovoj vili na jugu Francuske i upustila se u sudbonosnu romansu sa njegovim sinom Dodijem.

Dajana i Dodi su poginuli u saobraćajnoj nesreći u Parizu u avgustu 1997. godine, a njegovom ocu su iskazane velike simpatije dok je oplakivao njihov gubitak – uključujući postavljanje trajnog hrama za par u Harodsu, njegovoj robnoj kući u Londonu.

Mohamed Al Fajed se lažno predstavljao:

Mohamed Al Fajed Foto: Capital Pictures / Film Stills / Profimedia, Phil Loftus / Film Stills / Profimedia, Andre Camara / News Licensing / Profimedia

Međutim, sve se promenulo nakon što je dokumentarni program BBC Panorama podelio izveštaje o nekoliko žena koje su pretrpele seksualno zlostavljanje od njega decenijama unazad.

Broj žena koje su se javile dostigao je preko 200, a novinar Dejli Mejla Ričard Kej, koji je često razgovarao sa Dajanom tokom njenih poslednjih godina i postao jedan od njenih najbližih od poverenja, otkrio da je pokušao da je upozori da se ne udruži sa njim jer je opasan.

Princeza Dajana nije sumnjala u Fajeda:

Princeza Dajana Foto: Philippe Ledru / akg-images / Profimedia, Profimedia

"Da je Dajana čula jedan šapat o užasnim optužbama protiv čoveka koji ju je tako zaslepio, možda bi i danas bila živa", rekao je Ričard.

Napisao je da je nekoliko godina prije, pre razvoda, Dajana odbila poziv Al-Fajeda nakon što ju je njen telohranitelj Ken Vorf upozorio od njega.

Prema Kej, Vorf je rekao: „Rekao sam joj da je on u suštini negativac i da bi kraljici veoma otežalo život ako bi mogao da paradira princezom i dečacima kao svojim gostima u vreme kada se javno borio protiv vlade Njenog Veličanstva zbog toga što mu nije dala pasoš".

Kasnije, 1997. godine, sada razvedena Dajana je prihvatila poziv Fajeda i dva puta je bila na odmoru u južnoj Francuskoj, pre nego što je sa Dodijem otputovala u Pariz gde su poginuli, zajedno sa vozačem, kada se njihov mercedes sudario u tunelu u Parizu.

princeza-dajana-mohamed-al-fajed-profimedia0220688366.jpg
Mohamed i princeza Dajana Foto: David Hartley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kej je napisala da je i on pokušao da je upozori. Rekao je: „Kada sam nagovestio da on nije umiljata figura koju voli da se pojavljuje na godišnjoj rasprodaji Harrods-a, ona je negirala, Fajed koga je poznavala bio je topao porodičan čovek.”

Fajed je preminuo 2023. godine u 94. godini, a razmere njegovih kriminalnih radnji svrstavaju ga među najozloglašenije britanske seksualne prestupnike, te se postavlja pitanje kako se uopšte izvukao sa svim svojim zločinima toliko dugo.

Pokrenuta istraga

Britanska policija pokrenula je istragu protiv pet neimenovanih osoba osumnjičenih za pomaganje Fajedu. Takođe se provodi opsežna istraga jesu li prethodne policijske istrage nešto propustile.

 The Guardian je krajem prošle godine izvestio da su i neki korumpirani policajci pomagali Fajedu u prikrivanju zlostavljanja njegovog osoblja, uključujući i jednu mladu ženu koja je navodno odbijala njegove seksualne nasrtaje. Zločini za koje se Fajed optužuje protežu se još od 1977. pa sve do 2014. godine.

(Kurir.rs/M.J)

Dajana i Čarls iz perioda ljubavi:

Dajana Čarls  Izvor: tiktok/@royal.tc