INTEL ŽELI DA NAPRAVI „AI ČIPOVE ZA SVE“: Kompanija želi da ostavi rivale za sobom, na meti im Nvidia, u srcu Kina
Intel želi da povrati svoju poziciju vodećeg svetskog proizvođača čipova, rekao je izvršni direktor Pat Gelsinger, nakon što su ga poslednjih godina pretekli rivali TSMC i Samsung.
- Želimo da napravimo svačije čipove, svačije AI čipove. Želimo da budu izgrađene koristeći američke fabrike, rekao je Gelsinger na tehnološkoj konferenciji Computek u Tajpeju.
Intel nastoji da podstakne svoj posao koji je u 2023. godini zabeležio veći operativni gubitak od 7 milijardi dolara u odnosu na prethodnu godinu. Trenutno nije u prvih šest po prihodu, prema izveštaju Counterpoint Research-a od 22. maja.
Kompanija je bila najveći proizvođač čipova na svetu do 2017. godine kada ju je Samsung Electronics nadmašio po prihodima. Tajvanska kompanija za proizvodnju poluprovodnika navodno je pretekla Samsung 2023. i postala najveća svetska livnica po prihodu.
- Prvi deo je da se vratite na liderstvo, jer je mnogo gubitaka povezano sa nekonkurentnom tehnologijom procesa, rekao je Gelsinger.
Očekuje se da će čak 8,5 milijardi dolara iz sredstava CHIPS-a i Zakona o nauci od strane Bajdenove administracije, uz još potencijalnih 11 milijardi dolara, pomoći Intelu da unapredi proizvodnju poluprovodnika i istraživanje i razvoj.
- Kapital je kritičan. A ono što smo rekli je da moramo imati ekonomsku konkurentnost ako želimo da gradimo ove fabrike u SAD i to je uradio Zakon o čipovima. To je stvorilo jednake uslove kada bih gradio fabriku u Aziji u odnosu na SAD, rekao je Gelsinger.
Intel, koji takođe dizajnira čipove, takođe želi da sustigne Nvidiju i AMD nakon što je uglavnom bio na marginama ludila sa veštačkom inteligencijom u kojem su tehnološki giganti Meta, Microsoft i Google kupovali što je moguće više Nvidia čipova.
Tokom Computek tehnološke konferencije u Tajpeju, Gelsinger je predstavio novi Xeon 6 procesor za centre podataka sa poboljšanim performansama i energetskom efikasnošću u odnosu na svog prethodnika.
- Xeon 6 je bio veliki korak napred u našoj konkurentnosti ne samo da se zadržimo na našem tržištu, već i da povratimo neke od onih prilika za udeo na tržištu koje smo izgubili. I kako to prođemo i vratimo se na liderstvo u procesu proizvodnje čipova, takođe ćemo imati mnogo bolju profitabilnost, dodao je Gelsinger.
KINA OSTAJE VELIKO TRŽIŠTE
Kina ostaje ključno tržište za većinu američkih proizvođača čipova, uključujući Intel, uprkos naporima Vašingtona da ograniči prodaju čipova zemlji i usred napora Pekinga da smanji inostrano oslanjanje u sektoru poluprovodnika.
- Kina je danas veliko tržište za Intel i ono u koje ulažemo da bi sutra bilo veliko tržište za Intel, rekao je Gelsinger.
„I kao što bih želeo da kažem, pažljivo se krećete, pravite proizvode, uverite se da poštujemo zakone obe zemlje, ali i onda pravite proizvode koji su ubedljivi.
Američki giganti čipova Intel, Broadcom, Qualcomm i Marvell Technology ostvaruju više prihoda iz Kine u poređenju sa SAD, pokazali su podaci S&P Global prikupljeni u martu.
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija