AKO VAM SE OVO DEŠAVA S TELEFONOM, MOGUĆE JE DA JE HAKOVAN: Evo šta odmah treba da uradite da se zaštitite
Hakerimogu da iskoriste vaš mobilni telefon za krađu identiteta i finansijske prevare. Postoje sigurni znaci koji ukazuju da nešto nije u redu.
Evo koji su znaci da vam je telefon hakovan:
Baterija se brzo prazni
Jedan očigledan znak da je vaš telefon hakovan je da se baterija brzo prazni.
Špijunski softver telefona je stalno uključen, tako da troši mnogo energije i prazni bateriju u tom procesu. Ako se to stalno dešava, moguće je da ste hakovani.
Telefon se pregreva
Telefon koji je vruć čak i kada nije bio u upotrebi je mogući znak da se internet podaci troše brže nego inače. Ako primetite da ste prekoračili svoja ograničenja podataka, budite oprezni.
S druge strane, do pregrevanja može da dođe i zbog loše baterije uređaja.
Dobijate čudan link u poruci
To bi mogao biti tekst koji ste dobili od prijatelja ili nekoga koga poznajete i traži da otvorite možda pdf datoteku ili fotografiju.
Kada se jednom otvori, neki trojanski programi ugrađeni u datoteku oštećuju ceo vaš sistem i dobijaju pristup za krađu vaših datoteka.
Dakle, kada dobijete e-poruku od nekoga koga ne poznajete u kojoj se od vas traži da kliknete da biste pogledali sliku ili kliknite da biste gledali smešni video, nemojte kliknuti.
Koristili ste javne stanice za punjenje
Javne stanice za punjenje koriste prednost činjenice da se USB koristi i za prenos datoteka i za punjenje.
Neki hakeri mogu da iskoriste taj podatak.
Nove aplikacije se pojavljuju na vašem ekranu
Hakovani telefoni često imaju neobične nove aplikacije koje se pojavljuju u njihovim menijima ili u podešavanjima.
Uvek proverite koje aplikacije se pokreću i, ako se nešto čini neprikladnim, proverite da li je poznato da aplikacija koja prazni bateriju sadrži malver.
Telefon sporije radi
Kašnjenja u slanju i primanju tekstova, biranje sa telefona, provera govorne pošte – sve ove stvari ne bi trebalo da traju predugo.
Ako traju predugo, možda je došlo do hakovanja telefona.
Na telefonu se pojavljuju pozivi i poruke koje niste uputili
Možda ćete primetiti da se u telefonu nalaze i pozivi i tekstovi koje niste poslali.
Pažljivo pratite ovu aktivnost jer bi neki od njih mogli biti brojevi sa premijum tarifom. Naime, zlonamerni softver može da tera vaš telefon da kontaktira ove brojeve.
Telefon se resetuje sam od sebe
Ukoliko telefon počinje da se resetuje sam od sebe, moguće je da je pokupio neki virus koji je u sukobu sa drugim aplikacijama i možda se radi o pokušaju hakovanja.
Predugo gašenje uređaja
Ukoliko primetite da se telefon isključuje mnogo duže nego ranije, to može da znači da pre isključivanja šalje podatke eksternim činiocima, što usporava njegovo isključivanje, prenosi Readers Digest.
Kako da se zaštitite?
Srećom, postoji nekoliko načina na koje možete da se zaštitite, ukoliko posumnjate da ste hakovani i da vas neko prisluškuje.
Prvo, resetujte uređaj.
Antivirus takođe može da bude od koristi, ali to ne znači da ste u potpunosti zaštićeni.
Držite isključen GPS i uključujte ga samo kada vam je potreban. Obavezno ažurirajte svoj uređaj na najnoviju verziju softvera i ne koristite neproverene aplikacije.
Vraćanje uređaja na fabrička podešavanja je metoda koju možete da upotrebite kada baš ništa drugo ne pomaže, a pre toga uradite "backup" svih podataka koji su vam bitni.
(Kurir.rs/ Readers Digest/ Informer/ L. S.)
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina