Amerikanci plaču zbog zabrane TikToka: Mreža preplavljena mladima koji liju suze "Mi smo od toga zarađivali..." (VIDEO)
Nedugo nakon odluke Vrhovnog suda mladi Amerikanci počeli su da se javljaju na TikToku. Njihov stav je jasan - ne žele da TikTok prestane s radom u Americi.
Vrhovni sud SAD potvrdio je zakon koji bi u nedelju, 19. januara, mogao da dovede do potpune zabrane TikToka zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost. Zabrana TikToka u Americi stupiće na snagu u nedelju osim ako kineska matična kompanija Bajtdens ne proda aplikaciju. To je jedina mogućnost za nastavak rada aplikacije u SAD.
Iako je Bajtdens osporio zakon rekavši da krši slobodu govora više od 170 miliona korisnika aplikacije u SAD, taj argument je jednoglasno, s devet glasova, odbio najviši sud u zemlji, što znači da TikTok sada mora da pronađe kupca za američku verziju aplikacije ili da se suoči s gašenjem u SAD.
Mladi Amerikanci plaču zbog TikToka
Nedugo nakon odluke Vrhovnog suda mladi Amerikanci počeli su da se javljaju na TikToku. Njihov stav je jasan - ne žele da TikTok prestane s radom u Americi. Mnogima je to izvor zabave, ali deo korisnika zarađuje preko aplikacije, što znači da će ovom odlukom ostati bez dela prihoda.
Emili Sen objavila je na TikToku video u kojem plače. Da, dobro ste pročitali - plače.
"Nikad ovo neću da oprostim vladi SAD. Nikad vam više neću verovati jer ste samo tako oduzeli prihode milionima ljudi. Ko to radi? Znam da je glupo da plačem na internetu zbog ove aplikacije, ali ovo je bila moja zajednica godinama. Pomogla mi je u mnogim teškim životnim trenucima - pandemija, otkaz na poslu, razvod", rekla je kroz suze te naglasila da je uložila puno vremena u kreiranje sadržaja za TikTok.
"Stvarno sam se trudila. Ovo mi je izvor prihoda zadnje tri godine. Nisam bogata, ali mi je stvarno pomoglo. Mogla sam da se oslonim na to. Tužna sam što sve to gubim. Zabrinuta sam šta će biti s mojim finansijama. Znam da ću se snaći, ali je glupo što to sad moram", dodala je.
Nikol Brenan trudi se da pojasni sunarodnicima da prestanu da žive u zabludi jer TikTok odlazi iz njihove zemlje. "Svi ste govorili da će Vrhovni sud i Tramp spasiti TikTok i nas. Ne, neće. Kad je ova država išta uradila za nas", pita se.
"Gubimo pet godina uspomena, informacija i zabave", zaključak je drugih kreatora.
Mole MrBeasta da ih spasi
Otkako su saznali da će TikTok biti zabranjen u njihovoj zemlji osim ako ne dođe do prodaje, brojni Amerikanci su počeli da objavljuju videe označujući MrBeasta. Žele da on kupi platformu kako bi mogli da je koriste.
Oglasio se i MrBeast šaljivom objavom na X-u. "U redu, dobro, kupiću TikTok da ne bude zabranjen", napisao je.
MrBeast je dao naslutiti da je ozbiljan oko svoje ideje jer je nekoliko sati nakon svoje prve objave podelio novi status na X-u. "Ne šalim se, toliko mi se milijardera javilo otkako sam ovo objavio, videćemo možemo li to da izvedemo", napisao je.
Neki su se i našalili
Džejms Čarls, američki bjuti jutjuber, tiktoker i šminker koji je na TikToku skupio gotovo 40 miliona pratilaca, poslednjih nekoliko dana se šali sa zabranom TikToka u Americi. U jednom videu prikazuje kako je spakovao kofer i seli se u Kinu.
Kako je došlo do zabrane?
Američki zvaničnici i zakonodavci optužili su Bajtdens za povezanost s kineskom vladom i izrazili zabrinutost za nacionalnu bezbednost u vezi s TikTokom i mogućom zloupotrebom podataka američkih korisnika.
Administracija predsednika Bajdena isticala je da novi zakon ne cilja slobodu govora, već želi da spreči stranog protivnika da ima mogućnost kontrole aplikacije. Prema američkom ministarstvu pravosuđa, kineska vlada navodno prikuplja velike količine podataka kako bi provodila aktivnosti poput špijunaže, regrutovanja i manipulacije.
Zakon koji je prošle godine usvojen velikom većinom u Kongresu i potpisao ga je predsednik Džo Bajden nije prekršio Prvi amandman, koji štiti slobodu govora, zaključio je sud.
Vrhovni sud je u svojoj odluci istakao da "veoma uvažava zabrinutost vlade SAD za nacionalnu bezbednost". Sud je takođe napomenuo da dokazi pokazuju kako je Kina godinama nastojala da prikupi strukturirane baze podataka, posebno o američkim građanima, radi podrške svojim obaveštajnim i kontraobaveštajnim operacijama.
Ova odluka dolazi usred rastućih napetosti između SAD i Kine i zabrinutosti oko kineskih obaveštajnih aktivnosti i prikupljanja podataka.
Iako je izabrani predsednik Donald Tramp, koji uskoro preuzima vlast, ranije tokom svog mandata podržavao zabranu TikToka, njegovi aktuelni stavovi su blaži. Tramp je izjavio da TikTok ima važnu ulogu u dosezanju mlađih birača i izrazio nadu da će aplikacija ostati dostupna.
(Kurir.rs/ Index.hr)
"SRBIJA NE SME DA STANE!" Vučević: Blokade, nemiri i nasilje se odrazili na stopu rasta! Demokratskim putem borićemo se za ekonomski rast