Slušaj vest

U toku je nova prevara koja kruži po WhatsAppu prema hrvatskim korisnicima i na koju na društvenim mrežama korisnici već upozoravaju. Prevaranti, kao i uvek imaju samo jedan cilj - vaš novac i krađu vašeg korisničkog računa.

"Zdravo! Mogu li pozajmiiti 800 eura na račun? Vratiću ga sutra. Hvala!", jedna je od poruka na koju upozoravaju korisnici u komšiluku putem društvenih mreža. Ako vidite ovakvu poruku, ne odgovaarajte već prijavite WhatsAppu i obrišite istu poruku, pogotovo ako dolazi s nepoznatog ili poslovnog računa - upozorava Zimo.hr.

Još jedna prevara glasi ovako:

"Molim vas glasajte za Anu u ovom takmičenju, ona je kći moje prijateljice, glavna nagrada je besplatna stipendija za sledeću godinu, to joj puno znači. Hvala!, glasi ta poruka, koja na kraju nudi link za to "glasanje". Tu poruku treba prijaviti i obrisati je, a nikako pokrenuti link.

Tim povodom, izlistana su 3 najčešća načina prevare na WhatsApp-u. 

shutterstock_Whatsapp (1).jpg
Foto: Shutterstock

1. “Hitna pomoć od prijatelja”

Prevaranti se predstavljaju kao tvoj prijatelj ili član porodice s novim brojem. Pišu poruke poput: Zdravo, izgubio/la sam mobilni, pišem s novog broja. Treba mi hitno pomoć – možeš li mi pozajmiti novac? Dodaju emotivne elemente (nesreća, bolest, izgubljeni dokumenti) kako bi požurili vašu reakciju.

Trebalo bi da reagujete tako da tu istu osobu nazovete na vama poznati, uobičajeni broj ili da je kontaktirate na drugi način, pre nego učinite bilo što drugo.

2. Kod za verifikaciju

Ako dobijete SMS s WhatsApp kodom, a zatim poruku “prijatelja” koji vas moli da mu prosleditee taj kod, jer ga je greškom uneo vaš broj, NIKAKO to nemojte učiniti. Ako pošaljete taj kod, prevarant preuzima vaš korisnički račun. Taj šestocifreni kod je to je ključ za vaš račun i on se nikad i ni sa kim ne deli.

3. Lažne nagradne igre ili “donacije”

Prevaranti šalju link koji vodi na lažnu stranicu poznate firme (npr. Konzum, INA) i tvrde da ste osvojili nagradu. Od vas se traže lični podaci, broj kartice, ili uplata "poštarine". U tom slučaju treba proveriti službene stranice, jer većina firmi nikada ne koristi WhatsApp za nagradne igre. U svakom slučaju, poruke s takvim linkovima treba brisati, prijaviti nadležnim ili oboje, no nikako ne otvarati linkove u njima.

shutterstock_Whatsapp (4).jpg
Foto: Shutterstock

Kako se zaštititi na WhatsAppu?

Korisno je uključiti dvofaktorsku autentifikaciju (Postavke > Račun > Dvofaktorska autentifikacija). Treba redovno ažurirati aplikaciju, jer njene sigurnosne zakrpe štite od novih metoda napada. Porukama s nepoznatih brojeva nikad ne treba verovati, čak i ako tvrde da vas znaju. Na koncu, sumnjive poruke treba prijaviti WhatsAppu i obrisati ih.

Kurir.rs/Zimo.hr