Brzo punjenje vs. tradicionalno: Koja tehnologija je najbolja za vašu bateriju?
Brzo punjenje omogućava brže korišćenje telefona, ali može uticati na dugoročnu efikasnost baterije. Tehnologija brzo napreduje, ali i dalje postoji balans između brzine i sigurnosti.
Pitanje na koje svi žele odgovor kada se najavi novi telefon: Koliko brzo se puni? Bilo da je u pitanju Pixel 10, Z Fold 7, ili neki drugi nadolazeći uređaj, jedno je sigurno - brzina punjenja je u prvom planu. Ali, zašto smo toliko opsednuti tim pitanjem?
Očigledan odgovor je jednostavan: brže punjenje znači više korišćenja. Svi znamo bolnu istinu - da baterija neće trajati koliko je obećano. Stalna je borba da održimo uređaje u radu, a brzo punjenje obećava prečicu do više vremena provedenog na ekranu.
U današnjem svetu, gde svi imamo previše obaveza i stalno smo u pokretu, vreme koje možemo da uštedimo punjenjem je dragoceno. Brzo punjenje nas oslobađa frustracije i pomaže da uvek budemo u toku. Ali, postoji više od toga.
Pravi razlog za brzi napredak
Proizvođačima mobilnih telefona ponestaje trikova da reše problem baterija. Optimizacija brzine punjenja je jeftinija i lakša nego što bi bilo temeljno poboljšanje osnovnog problema: baterije moraju da postanu bolje. To je kao stavljanje flastera na slomljenu kost. Brza rešenja ne rešavaju dugoročne probleme - ali predstavljaju privremeno olakšanje.
Idealno bi bilo da svi imamo telefon koji je elegantan, otporan na vodu i sa zamenjivom baterijom koja traje zauvek. Ali to je nerealno. Uklonjive baterije su postale stvar prošlosti, jer zatvorene, „meke“ baterije su bezbednije i imaju veću kapacitet.
Dilema baterije: Koliko veće možemo ići?
Šta ako telefoni imaju ogromne baterije? Povremeno se vide ovi jednorogi uređaji sa baterijom koja obećava da traje ceo dan. Ali ti telefoni su takođe deblji, a proizvođači ih retko marketiraju kao vrhunske, elegantne flagship modele koje želimo. Trgovina je jasna: veće baterije znače deblje telefone, a deblji telefoni ne odgovaraju „premium“ izgledu.
Sve je to balansiranje. Baterijska tehnologija koju danas koristimo je dobra - mnogo bolja nego ranija. Ali još uvek nije dovoljno dobra. Svedoci smo stalnog rasta gustine baterija tokom godina, ali pravi napredak još uvek nije došao.
Budućnost baterija
Sledeći skok u tehnologiji baterija mogao bi da menja sve. Grafen, natrijum umesto litijuma, ili baterije sa čvrstom membranom mogli bi biti ključ za dugotrajniji rad. U neočekivanom zaokretu, postoje i kompanije koje istražuju korišćenje nuklearne energije za izgradnju baterija koje bi mogle da traju 50 godina.
Iako zvuči impresivno, stvarnost je da još nismo tamo. Trenutno, najizvodljivije rešenje je brže punjenje - privremeno rešenje dok nešto bolje ne dođe. Ali, sa kompanijama za električna vozila koje guraju nove tehnologije baterija u širu upotrebu, možda ćemo konačno videti rešenje koje traje duže, puni se brže i nije previše skupo.
Da li je brzo punjenje najbolje?
Trenutno, brzo punjenje je heroj koji imamo. Nije savršeno i neće rešiti sve naše probleme. Da, ono skraćuje životni vek baterije, ali to je kompromis koji smo spremni da napravimo u zamenu za praktičnost bržeg punjenja.
I dokle god proizvođači nastavljaju da rade na sigurnijim i efikasnijim načinima punjenja, možemo uživati u privremenom rešenju dok čekamo proboj koji će našu trenutnu tehnologiju učiniti zastarelom.
VUČIĆ SA DIREKTOROM MAĐARSKE POLICIJE: Poslao najsrdačnije pozdrave mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, iskrenom prijatelju Srbije (FOTO)