Proton šokira svet: Napušta Švajcarsku zbog kontroverznih zakonskih promena!
Predloženi propisi o nadzoru u Švajcarskoj su „otprilike ekvivalentni“ ruskim zakonima i mogli bi da primoraju Proton da preseli svoje sedište izvan zemlje, rekao je Endi Jen, osnivač i izvršni direktor Protona.
Proton je vodeći provajder šifrovane elektronske pošte, VPN-a i drugih servisa koji su fokusirani na privatnost korisnika. Sedište kompanije, čiji servisi imaju više od 100 miliona korisnika, je u Ženevi.
Prema predloženom amandmanu na švajcarski zakon o nadzoru, email provajderi i pružaoci drugih telekomunikacionih usluga, sa više od milion korisnika ili 100 miliona franaka (120 miliona dolara) prihoda, moraće da ispune zahteve koji su u vezi praćenja korisnika, čuvanja metapodataka u realnom vremenu i dostavljanje podataka švajcarskim vlastima.
VPN servisi, aplikacije za slanje poruka i društvene mreže bili bi obavezni da identifikuju korisnike i zadrže njihove podatke i prilagode svoje politike koje se odnose na čuvanje podataka.
To se odnosi i na Proton i druge provajdere kao što su Threema ili NymVPN.
U intervjuu za Radio televiziju Švajcarske, Jen je uporedio predloženi propis sa zakonima u Rusiji.
„Mislim da ne bismo imali drugog izbora nego da napustimo Švajcarsku“, rekao je Jen. „Kao kompanija u Švajcarskoj bismo bili manje poverljivi nego Google sa sedištem u Sjedinjenim Državama. Dakle, to je nemoguće za naš poslovni model.“
Jen kaže da bi predložene intruzivne mere bile smatrane nezakonitim u Evropskoj uniji i SAD, a usklađenost bi bila u suprotnosti sa Protonovom prepoznatljivom posvećenošću privatnosti i bezbednosti korisnika.
Konsultacije o predloženoj reviziji zakona trajale su do 6. maja 2025. godine, a švajcarska vlada će odlučiti kako dalje. Jen je optimističan.
„Ako možemo da nateramo Bern da usvoji pravila zdravog razuma koja omogućavaju kompanijama poput Protona da budu konkurentne u Švajcarskoj i širom sveta, ostaću“, zaključio je on.
Izvor: Informacija/Kurir
PREDSEDNIK VUČIĆ DIREKTNO IZ ABU DABIJA: Ako cena nafte ostane na ovom nivou, u petak bismo značajno morali da povećamo cene derivata