8 DOBRIH I LOŠIH STVARI KOJE ĆE VAM SE DESITI KADA PRESTANETE DA JEDETE HLEB! Do sada ste bili u ZABLUDI, evo i zašto!
Foto: Profimedia

OVO MORATE ZNATI!

8 DOBRIH I LOŠIH STVARI KOJE ĆE VAM SE DESITI KADA PRESTANETE DA JEDETE HLEB! Do sada ste bili u ZABLUDI, evo i zašto!

Žena -

Da li ste se nekad zapitali šta bi se dogodilo da izbacite hleb iz ishrane, ili ste možda nekd čak i pokušali? Bez obzira na to da li ste izbacili rafinisane žitarice, žitarice od celog zrna ili ugljene hidrate uopšteno, učinci mogu varirati. Od sjajnih i potpuno očiglednih – poput smanjenja telesne težine, do nekih koji i nisu baš tako sjajni. Ovo je 8 stvari koje počnu da se dešavaju našem telu kad prestanemo da jedemo hleb.

1. Gubitak kilograma

Kada redukujete unos ugljenih hidrata, prvo što ćete primetiti je gotovo magičan gubitak kilograma. Ipak, to ne znači da ste izgubili masnoće, izgubili ste tek težinu vode koja se nakupila u organizmu. Kada su ugljeni hidrati skladišteni u telu u obliku glikogena, svaki gram ugljeni hidrat skladišti tri do četiri puta svoje težine u vodi. Kada odustenete od ugljenih hidrata, telo počne da troši zalihe glikogena pa se gubi velika količina vode.

foto: Profimedia

2. Osećaj prividnog gripa

Da bi telo iskoristilo mast kao gorivo, prvo je mora razgraditi na male komadiće koji se nazivaju ketoni. Povećanje ketona uzrokuje zadah, suva usta, umor, slabost, vrtoglavicu, nesanicu i mučninu. U stvari, osećate se kao da imate grip. Telo se polako prilagođava da funkcioniše na ketonima pa prestaje da se oseća tako loše, ali oni telu još uvek nisu omiljeni izvor energije.

3. Povećana potreba za slatkim

Prerađeni šećeri su poznati po tome što podižu vrednosti insulina do neviđenih visina da bi se vrednost ubrzo naglo spustila. Ovakva kriva kretanja vrednosti šećera aktivira centre za zavisnost u mozgu vodeći ka stalnom potrebom za slatkim. Ako uzimamo hranu bogatu vlaknima, nivo šećera možemo održati stabilnima i smanjiti potrebu za slatkim.

foto: Profimedia

4. Srčane bolesti

Rizik od srčanih bolesti može padati ili rasti. Ta velika razlika zavisi od toga koju vrstu žitarica ste prestali da jedete. Na primer, studija objavljena 2014. u jednom magazinu istakla je da rafinisani šećeri podižu nivoe masnih kiselina u telu koje povećavaju rizik od obolijevanja od srčanih bolesti i dijabetesa tipa II. S druge strane, žitarice od celog zrna poboljšavaju nivo holesterola i smanjuju rizik od pojave srčanih bolesti, moždanog udara, gojaznosti i dijabetesa tipa II.

5. Osećaj tromosti

Celovite žitarice su dobar izvori gvožđa, magnezijuma i vitamina B, koji su svi važni za održavanje energije, a mnogim ljudima već ionako nedostaje magnezijum. Pored toga, kako su telu ugljeni hidrati omiljeni izvor energije, njihovim nedostatkom usporavaju se sve ćelije u telu.

foto: Shutterstock

6. Neredovna stolica

Celovite žitarice igraju najvažniju ulogu u tome koliko vlakana ste uneli hranom. Istraživanje u Americi pokazalo je da 92 posto odraslih hranom ne unosi dovoljno žitarica. Vlakna, ne samo da pomažu stabilizaciji vrednosti šećera, nego smanjuju rizik od gojaznosti i hroničnih bolesti, isto tako pomažu održavanju redovne probave i pražnjenja creva.

7. Razdražljivost

Niste neraspoloženi samo jer ste hleb u sendviču zamenili listom salate. Ugljeni hidrati, celoviti ili rafinisani, povećavaju neurotransmiter serotonin u mozgu. Kada prestanete da jedete zdrave celovite žitarice i vaše raspoloženje se menja.

8. Manje energije

Ugljeni hidrati su glavni izvor energije našem telu. Smanjenim uzimanjem opada nam energija, u telu se smanjuje i nivo skladištenih ugljenih hidrata pa pada i sposobnost vežbanja, a rezultati treninga su slabiji.

foto: Profimedia

Kurir.rs/Miss7.24sata.hr/Foto: Profimedia

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track